Máte ekzém? Zaobstarajte si vlhkú pokožku!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Atopická dermatitída (ekzém) je stav kože, na ktorý neexistuje liek. Existuje však niekoľko odporúčaní a prípravkov, ktoré pomáhajú zmierniť jej príznaky, respektíve zabrániť jej vzplanutiu. Medzi preventívne opatrenia patria tri zásady: pokožku udržiavajte vlhkú, neškriabte sa a vyvarujte sa známym spúšťačom.

Ako vyzerá atopický ekzém?
Kde ekzém najčastejšie nájdeme?
Aké sú príčiny vzniku ekzémov?
Ako sa starať o ekzematickú pokožku?
Čo patrí medzi základné spúšťače tohto stavu?

Ekzém: Je to len detský problém?

Atopický ekzém u detí, čiže atopická dermatitíta, ku ktorej prejavom patrí ekzém je najrozšírenejšie zápalové ochorenie u detí v priemyselných krajinách (postihuje 10 až 15 % všetkých školopovinných detí). U mnohých z nich sa ťažkosti zmierňujú s príchodom dospelosti: sú však aj takí, čo nimi trpia po celý život. Prvé prepuknutie choroby až v dospelosti je však pomerne vzácne.

Kde ho nájdeme?

Ekzém sa spravidla objavuje na tvári, na rukách a dolných končatinách. Je sprevádzaný silným svrbením. Svrbiaci ekzém negatívne ovplyvňuje bariérovú funkciu pokožky – jej schopnosť viazať vlhkosť a neprepúšťať dráždivé látky. Výrazne porušuje tvorbu prirodzených kožných lipidov a znižuje sekréciu potu, v dôsledku čoho dochádza k silnej dehydratácii kože. Vo vážnejších prípadoch je pokožka dehydratovaná až do takej miery, že sa na nej tvoria praskliny, ktoré umožnia baktériám a dráždivým látkam preniknúť dovnútra kože, a spôsobiť infekciu.

Prečo vlastne vznikne ekzém?

Presná a jednoznačná príčina jeho vzniku doteraz nebola zistená. Vieme však, že ekzém do značnej miery podmieňuje dedičnosť. Pri vývoji ekzému sa uplatňujú predovšetkým dva faktory: porucha štruktúry kože a atopia.

V koži pacientov s atopickou dermatitídou je nedostatok niektorých tukových látok, ktoré sú dôležité pre udržiavanie ochrannej bariéry kože proti látkam z vonkajšieho prostredia. Atopiou nazývame geneticky podmienenú predispozíciu k vývoju precitlivenosti (alergie) na rôzne alergény z vonkajšieho prostredia. V každom prípade možno túto chorobu aspoň čiastočne „udržať pod kontrolou“, pomocou vhodnej, každodennej starostlivosti o pokožku.

O ekzematickú pokožku sa treba starať každý jeden deň a zvlhčovať ju špeciálnymi prípravkami. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako sa starať o ekzém

Zaujíma vás, či existuje krém na ekzém? Základnú liečbu predstavujú emolienciá. Sú to hydratujúce látky, špeciálne vyvinuté pre podmienky suchej pokožky. Pomáhajú udržiavať pokožku namastenú, vlhkú a pružnú, čo znižuje jej napätie.

Emolienciá sa odlišujú od kozmetických telových mliek alebo krémov, ktoré zvyčajne obsahujú menej zložiek, a ktoré môžu podráždiť pokožku (napr. parfumy). Sú k dispozícii v rôznych formách, vrátane mastí, krémov, mliek, gélov, produktov do kúpeľa, alebo alternatív mydla.

Výber správneho emoliencia je veľmi dôležitý, lebo produkt budete pravidelne používať. Váš lekár vám pomôže nájsť také emoliencium, ktoré vyhovuje potrebám vašej kože. Čokoľvek si ale vyberiete, mali by ste to používať často, zvlášť, keď je vaša pokožka na pocit suchá, napätá alebo podráždená.

Vzplanutie ekzému: liečba

Počas vzplanutia ekzému budete potrebovať (na krátky čas, cca 7 – 10 dní) lokálnu protizápalovú liečbu – lokálne kortikosteroidy. Tie zmiernia zápal, začervenanie a svrbenie pokožky. Lokálne kortikosteroidy sú k dispozícii v rôznej forme, majú rôznu silu, a musia sa používať podľa predpisu, a len krátkodobo. Pri aplikácii môžu spôsobiť mierne pálenie alebo bodanie. V prípade dlhodobého užívania môže dôjsť k stenčeniu kože (zviditeľneniu ciev pod ňou), k zvýšenému rastu ochlpenia či k akné.

Ku vzniku alebo zhoršeniu ekzémov často prispievajú aj alergény z vonkajšieho prostredia. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pravidelne natierať, nikdy neškriabať

Najdôležitejšia je pravidelná, každodenná starostlivosť o pokožku. Ak jej zaistíte potrebnú hydratáciu, môžete predísť akútnemu stavu choroby – popraskanej a zapálenej pokožke. Hydratovaná pokožka zároveň menej svrbí, čo je veľmi dôležité, lebo škriabanie vedie k zápalom.

Umývajte sa v teplej (nie horúcej) vode – raz denne, najdlhšie 15 minút. Tak zabránite strate prirodzených hydratačných látok kože. Nepoužívajte alkalické, voňavé mydlá, iba špeciálne šetrné prípravky bez parfumácie.

Po sprchovaní, či kúpeli sa jemne osušte, a hydratačné telové mlieko naneste na ešte vlhkú pokožku. Tým dosiahnete, že vlhkosť v pokožke zostane.

Hlavné spúšťače:

– stres,

– klimatické podmienky,

– sezónne zmeny,

– chemické vplyvy,

– niektoré typy liekov.

Zdroje:

http://www.news-medical.net/

http://www.atopickadermatitida.sk/

http://www.eucerin.sk/

Tento článok vyšiel v magazíne Dermato od spoločnosti Medmedia. 

Pridaj komentár