Máte problémy s tlakom? Vyberte si najpresnejší tlakomer

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Vybrať si za dobrú cenu kvalitný tlakomer, ktorý vám spoľahlivo zmeria krvný tlak, je niekedy náročnejšia záležitosť.

Preto vám prinášame niekoľko tipov, ako výber tlakomera zvládnuť a neminúť pri tom veľa peňazí za nespoľahlivý výrobok.

Ako vybrať správny tlakomer?

V prvom rade si musíme premyslieť, kto bude tlakomer používať. Veľmi dôležitým faktorom je jednoduchá ovládateľnosť, čo zaváži hlavne pri starších ľuďoch.

Samozrejme, najdrahšie tlakomery nemerajú len tlak krvi. Ak však potrebujete viac funkcií, pripravte sa na vyššiu cenu. No stále sa dá vybrať niečo primerané, nie to najdrahšie.

Keďže tlakomer budete používať denne, pýtajte sa na záruku a servis. Tlakomer by mal byť klinicky testovanýkalibrovaný. Uprednostnime overeného výrobcu s pozitívnym hodnotením.

Mechanický tlakomer

Je to klasický ortuťový (ručičkový) tlakomer. Pre vysokú presnosť je využívaný najmä v zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách.

Nevýhodou je, že pri meraní potrebujete fonendoskop. Navyše, ortuťový tlakomer vyžaduje pravidelnú kalibráciu a kontrolu, aby bola presnosť merania zachovaná aj po niekoľkých použitiach.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Digitálny tlakomer

Digitálne tlakomery ponúkajú vyšší komfort ako tie mechanické. Výhodou je, že digitálny tlakomer zaznamenáva aj frekvenciu srdcového pulzu.

Meranie prebieha na ramene, alebo na zápästí. Digitálne tlakomery sa často dajú ovládať jednou rukou. Výsledok sa zobrazí na displeji.

Tlakomer na zápästie

Pre ľudí, ktorí chcú svoj tlak krvi sledovať len orientačne, stačí aj tlakomer na zápästie, keďže je menej presný. Tento tlakomer sa neodporúča u ľudí nad 60 rokov, pri artérioskleróze alebo cukrovke.

Tlakomer na rameno

Tlakomery, ktoré sa pripevňujú na rameno, sú presnejšie než tie, čo merajú tlak na zápästí. Často ich odporúčajú sami lekári. Prečo?

Tieto tlakomery dokážu zo série meraní vyčísliť priemernú hodnotu. Okrem toho odmerajú srdcový tep, dokonca odhalia aj prípadnú arytmiu. Hodia sa pre starších ľudí.

Poloautomatický tlakomer

Poloautomatické digitálne tlakomery sú akési kombinované prístroje na meranie krvného tlaku. Od klasického digitálneho tlakomeru sa odlišujú len v tom, že manžetu treba nafúkať ručne pumpou, a nie pomocou kompresora.

Nezabudnite na vhodnú veľkosť manžety tlakomera!

Pri výbere tlakomera musíme venovať zvýšenú pozornosť manžete. Nesprávna veľkosť manžety významne ovplyvňuje výsledky meraní. Pred kúpou si dôkladne zmerajme obvod ramena, a to presne v strede medzi ramenným kĺbom a lakťom.

Štandardná manžeta má od 22 do 32 centimetrov, no pre ľudí s väčším obvodom sa dá dokúpiť väčšia manžeta. Niektoré tlakomery majú označenie komfort, čo znamená, že ich manžeta má rozpätie 22 do 42 centimetrov. Tlakomer s komfort manžetou je určený pre celú rodinu.

Pozor na certifikáciu!

Aby tlakomer poskytoval relevantné výsledky, pri kúpe si všímajme certifikáciu. Tu sú 3 názvy medzinárodných protokolov, ktoré treba sledovať:

  1. BHS (British Hypertension Society),
  2. AAMI (Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation),
  3. IP (protokol podľa Európskej hypertenziologickej spoločnosti).

Sledujme aj technické parametre

Dôležitým prvkom tlakomera je to, či si vie zapamätať jednotlivé merania. Určitým uľahčením môže byť prepojenie s počítačom, kde dostávame namerané hodnoty v prehľadných grafoch. Takýto sumár potom ľahko pošleme e-mailom lekárovi.

Koľko stojí lepší tlakomer?

Kvalitný tlakomer môže stáť v obchode aj niekoľko stoviek eur. Je to však investícia do zariadenia, ktoré nám bude slúžiť niekoľko rokov bez servisu.

Na internete nájdete širokú ponuku tlakomerov, ale kvalitné a certifikované hľadajte v predajniach zdravotníckych potrieb a v lekárňach.

Zdravotná poisťovňa vám na tlakomer neprispeje, keďže tento prístroj nie je evidovaný ako zdravotnícka pomôcka.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako si správne merať krvný tlak?

Ak chceme dostávať relevantné výsledky, mali by sme dodržiavať niekoľko zásad. V miestnosti, kde si meriame krvný tlak, by mala byť primeraná teplota, ticho a pokoj.

Pravidlá merania krvného tlaku hovoria, že pred úkonom by sme sa mali vyhýbať fyzickej aktivite, kofeínovým nápojom a fajčeniu. Aspoň 510 minút pred meraním by sme mali pokojne sedieť.

Pri samotnom meraní treba opäť sedieť, ideálne s opretým chrbtom. Nohy sú voľne na zemi, lakte opreté. Pri meraní nerozprávame a nehýbeme sa! Je lepšie, keď máme vyprázdnený močový mechúr.

Odmeraný tlak sa môže líšiť podľa ruky. Tlak by sa preto mal merať na oboch rukách. Merania by sme mali opakovať po 3 – 5 minútach, pri veľkých odchýlkach sa odporúča aj tretie meranie.

Ak užívate lieky na vysoký krvný tlak, merajte si tlak pred ich užitím!

Ako často si merať krvný tlak?

V prípade, že nemáte vysoké hodnoty, stačia 23 merania týždenne. Pokiaľ máte nejaké zdravotné ťažkosti, alebo je vám práve zle, siahnite po tlakomeri. Ak doma nemáte tlakomer, pri každej návšteve u lekára požiadajte o preventívne odmeranie krvného tlaku.

Za normálnu hodnotu považujeme tlak nižší ako 140/90 mmHg.

Príznaky vysokého tlaku a rizikové faktory

Prvým príznakom vysokého krvného tlaku môžu byť bolesti hlavy. Existuje však niekoľko rizikových faktorov, ktoré obvykle vplývajú na výkyvy krvného tlaku. Vtedy by ste už mali pristúpiť k pravidelnému meraniu tlaku.

Rizikové faktory vyššieho krvného tlaku

  1. Vek nad 45 rokov – významnejšie u mužov nad 55 rokov a u žien nad 65 rokov.
  2. Menopauza.
  3. Užívanie hormonálnej antikoncepcie (u niektorých žien).
  4. Nedostatok pohybu.
  5. Obezita, nadváha.
  6. Diabetes mellitus.
  7. Dedičnosť – vysoký tlak u pokrvných príbuzných.
meranie tlaku
Zdroj foto: AdobeStock.com

Aký je optimálny krvný tlak?

Uznávané medzinárodné medicínske inštitúcie informujú, že o hypertenzii, vysokom krvnom tlaku, môžeme hovoriť, ak sú hodnoty „horného“ (systolického tlaku) nad 140 mmHg, a „dolný“ (diastolický tlak) je viac ako 90 mmHg. Ak vám vysoký krvný tlak už diagnostikovali, lekári odporúčajú práve tieto hranice.

Pijete dostatočné množstvo tekutín?

Dôležitým faktorom, ktorý vplýva na náš krvný tlak, je pitný režim. Denne by sme mali vypiť 2 – 3 tekutín, najmä čistej vody. Pri nízkom príjme tekutín sa totiž zahusťuje krv a znižuje tlak. Netreba sa spoliehať len na pocit smädu. Tu robia chybu najmä seniori.

Pri nízkom tlaku krvi môže navyše dochádzať k nedostatočnému prekrveniu orgánov. Trpí najmä mozog, dostavujú sa závrate, zhoršujú sa rozpoznávacie funkcie. Pri nízkom prekrvení srdca sa môže vyvinúť ischémia, či angina pectoris.

Nízky tlak môže signalizovať ochorenie

Nízky tlak mávajú najmä ženy, no ak ho dobre znášajú, netreba nič riešiť. Ak im však nízky tlak spôsobuje ťažkosti, mali by kontaktovať svojho lekára, aby vylúčil endokrinologické ochorenia, či srdcové zlyhávanie.

Pozor na závraty pri zmene polohy!

Prehliadaným, no závažným problémom bývajú závraty po zmene polohy. K náhlej zmene tlaku dôjde hlavne vtedy, keď sa chceme z ľahu posadiť, alebo zo sedu postaviť. Táto zdravotná komplikácia sa nazýva ortostatická hypotenzia. Vyskytuje sa pri cukrovke, Parkinsonovom syndróme a iných ochoreniach. U pacientov sa objavujú predkolapsové až kolapsové stavy, pri ktorých dochádza k pádom a úrazom.

Následky vysokého krvného tlaku

Napriek rôznym ťažkostiam, ktoré prináša nízky krvný tlak, vysoký tlak je omnoho nebezpečnejší. Je dokázané, že títo ľudia majú až 3x vyššie riziko srdcového infarktu alebo zlyhania srdca. S tým je spojené aj 6x vyššie riziko krvných zrazenín7x vyššie riziko mozgovej mŕtvice.

Vysoký krvný tlak má negatívny vplyv aj na priebeh aterosklerózy (kôrnatenia ciev), najmä ak pacient nedodržiava režim, napríklad fajčí. Keď sa k tomu pridružia ďalšie choroby, ako cukrovka, vysoký cholesterol, riziko sa ďalej zvyšuje.

Najhorší príbeh sa odvíja vtedy, keď dlhodobo nevieme stabilizovať svoj krvný tlak. Neustále vysoké hodnoty vedú k poškodzovaniu dôležitých orgánov – srdca, obličiek, mozgu. Pri náhlom zvýšení tlaku môže dôjsť k infarktu, srdcovému zlyhaniu, či cievnej mozgovej príhode.

Jedna odpoveď na “Máte problémy s tlakom? Vyberte si najpresnejší tlakomer

Pridaj komentár