Melazma: Prečo vznikajú tmavé škvrny na pokožke? Dajú sa odstrániť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Melazma – to sú tie hnedé alebo modrosivé škvrny na tvári, ktorých by sme sa chceli zbaviť.

Táto hyperpigmentácia sa najčastejšie vyskytuje u žien vo veku 2050 rokov.

Čiastočne ju môže spôsobiť slnko, ale aj genetické predispozície, či hormonálne zmeny.

Melazma sa objavuje na 3 typických miestach: horná časť líc, čeľusťcentrálna časť tváre.

Čo by ste mali vedieť o melazme?

Čo je to melazma? Aké sú jej príznaky?

K príznakom patria škvrny tmavšej farby, najčastejšie hnedé, ale môžu byť aj modrosivé. Zvyčajne sa objavujú u žien v reprodukčnom veku, a to hore na lícach, na čele, na brade, na hornej pere.

Tieto tzv. starecké škvrny sa často objavujú aj u žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, alebo počas tehotenstva. Vyšší výskyt je u žien v teplejších krajinách, čo je dôkaz, že slnečné žiarenie má vplyv na vznik a rozvoj hyperpigmentácie. U mužov sa melazma prakticky vôbec nevyskytuje.

Prečo vzniká melazma?

Presná príčina zostáva dodnes neobjasnená. Isté je, že tmavé škvrny môže vyvolať dlhý pobyt na slnku, a to špeciálne u ľudí s genetickou predispozíciou. Ak sa tento stav vyskytne počas tehotenstva, hovorí sa mu chloazma alebo „tehotenská maska“. Ide o dôsledok zmeny hladín estrogénu, progesterónu a hormónu melanotropínu, ktorý stimuluje melanocyty.

Klinické štúdie ukázali, že melasma sa zvýrazňuje v letných mesiacoch, keď je slnko najintenzívnejšie. V zime pigmentácia škvŕn slabne.

Progesterón po menopauze zvyšuje výskyt melazmy

Zaujímavé je, že u tých žien po menopauze, ktoré užívajú progesterónovú hormonálnu substitučnú liečbu, je riziko vzniku melazmy vyššie. Pokiaľ užívajú estrogén samostatne, riziko sa znižuje. Zhoršenie stavu môžu urýchliť aj nešetrné prípravky alebo ošetrenia, ktoré pokožku dráždia.

Samozrejme, funguje tu aj genetická predispozícia – ak niekto vo vašej rodine mal melazmu, je vyšší predpoklad, že tmavé škvrny na tvári postihnú aj vás.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Typy melazmy

Doposiaľ boli v melazme identifikované 4 typy pigmentových vzoriek: epidermálne, dermálne, zmiešanénepomenované. Epidermálny typ súvisí s nadbytkom melanínu v povrchových vrstvách kože, pri dermálnej melazme ide o prítomnosť takzvaných melanofágov v celej koži. Zmiešaný typ zahŕňa oba spomínané typy. Posledný typ sa vyskytuje u osôb s tmavou kožou.

Najviac prípadov tvorí zmiešaný typ melazmy.

Ako sa melazma diagnostikuje?

Dermatológovia určujú melazmu vizuálnym vyšetrením kože. Pri diagnostikovaní môže pomôcť špeciálne svetlo. V zriedkavých prípadoch je odporúčaná kožná biopsia (odber zo vzorky postihnutého tkaniva), aby boli vylúčené iné príčiny lokálnej hyperpigmentácie.

Liečba a prevencia

Hoci nás melazma neohrozuje na zdraví, tento stav sa dá liečiť. Kožní lekári odporúčajú jednoduchú prevenciu – vyhýbať sa pričastému pobytu na slnku. Už existujúce škvrny môžeme zmierniť pravidelnou aplikáciou opaľovacích krémov so SPF 50viac, resp. krémov na vybielenie postihnutých miest pokožky (2 až 4 % hydrochinón).

Krémy sa zvyčajne aplikujú na hnedé škvrny 2x denne. Ak nie sú súčasťou opaľovacieho krému, na zosvetľujúci krém treba použiť každé ráno ešte aj opaľovací. Okrem odporúčaného faktora (50 a viac), pri výbere opaľovacieho krému musíme sledovať jeho zloženie.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako si vybrať správny krém na melazmu

Vyberte si prípravok, ktorý obsahuje oxid zinočnatý a/alebo oxid titaničitý, keďže vám poskytne ochranu aj proti UVA. Chemické blokátory totiž nemusia blokovať oba typy (UV-A a UV-B) tak efektívne, ako zinok alebo titán. Čím pravidelnejšie tieto prípravky používate, tým je väčšia šanca, že sa zbavíte nepríjemných fliačkov.

Najlepšie na liečbu reaguje epidermálny typ melazmy, pretože pigment je bližšie k povrchu kože. V každom prípade sa oplatí navštíviť kožného lekára, ten vám predpíše krém pre vaše potreby.

Pozor! Krém môže podráždiť okolitú pokožku, preto ho nanášajte presne na tú oblasť, ktorú chcete vybieliť!

Môžu škvrny zmiznúť samé od seba?

Niektoré ženy majú skúsenosti s vymiznutím príznakov po pôrode, po ukončení dojčenia, po prerušení užívania hormonálnej antikoncepcie, či z iných dôvodov. Niektorí odborníci navrhujú liečbu chemickým pílingom, ktorého je niekoľko druhov – podľa typu a citlivosti pleti. Oficiálne však neexistuje žiaden vedecký dôkaz, že to naozaj funguje.

Rovnako možno použiť laserové ošetrenie, no aj pri ňom sa ukázalo, že nefunguje vždy, a keď funguje, tak len dočasne. Ak chcete dosiahnuť viditeľné výsledky, rozhodne treba opakovať ošetrenia.

Ako funguje hydrochinón?

Zjednodušene povedané, hydroxyfenolová chemikália blokuje tvorbu melanínu, ktorý dodáva pokožke farbu. Na liečbu melazmy možno použiť aj kyselinu azelaínovú, ktorá je považovaná za bezpečnú a účinnú aj pri akné. Ďalšou alternatívou sú tretinoinové krémyRetin A, Renova, Retin A Micro.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Aká je prognóza?

Melazma je odborníkmi považovaná za chronickú poruchu, s pravidelnými výkyvmi – raz je lepšie, raz horšie. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že prognóza tohto stavu je dobrá, a to aj preto, že melazma sa vyvíja pomaly a vy ju môžete včas korigovať.

Postupné vymiznutie tmavých škvŕn je založené na správnej kombinácii liečby pre jednotlivé typy kože. Ak tmavé škvrny nereagujú na liečbu, je veľký predpoklad, že sú spôsobené nadmerným pobytom na slnku.

Upravte svoj jedálniček

V prevencii a liečbe melazmy si môžete pomôcť aj stravou a životným štýlom. V prvom rade sa vyhýbajte hormonálnym liekomvýživovým doplnkom s hormónmi, samozrejme len vtedy, keď vám to zdravotný stav dovoľuje. Riziko nevzhľadných škvŕn znížite stravou, ktorá je bohatá na antioxidanty. Jednoducho – jedzte čo najviac pestro sfarbeného ovocia a zeleniny, najmä tie, ktoré obsahujú veľa vitamínu C (citrusové plody, červená paprika) a vitamínu E (orechy, semená).

V prípade, že máte vysoké riziko melazmy, alebo už máte pigmentové škvrny na tvári, pričom užívate hormonálnu antikoncepciu, mali by ste zvážiť jej vysadenie. Porozprávajte sa so svojím gynekológom a vyhľadajte alternatívu.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4155956/

https://www.medicinenet.com/melasma/article.htm#do_lasers_work_for_melasma

https://www.skincareguide.com/article/skin-conditions/sun-damage/myths-and-facts-about-melasma

15 Facts About Melasma You Didn’t Know: Causes, Prevention, Treatment

Pridaj komentár