Menštruačný pohárik: Jeho výhody a nevýhody. Čo u vás preváži?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pohárik či kalíšok na zadržanie menštruačnej krvi, odchádzajúcej z maternice, bol pred pár rokmi zaujímavou novinkou. Najskôr vznikol iba na jednorazové, neskôr aj na opakované použitie.

Dnes už máme mnoho rôznych typovtvarov menštruačných pohárikov. Niektoré sa dokonca dajú používať aj pri pohlavnom styku.

Ak uvažujete o tom, či vyskúšať menštruačný pohárik, je niekoľko vecí, ktoré by ste o ňom mali vedieť.

Čo je menštruačný pohárik?

Moderný menštruačný pohárik (kalíšok) je predmet ženskej ochrany pri menštruácii. Pohárik je vyrobený z latexovej gumy, alebo zo silikónu. A ako vlastne funguje?

Žena si vloží pohárik do vagíny. Keď pohárik priľne na steny pošvy, zachytáva odtekajúcu krv. Zvyčajne sa doň zmestí až 30 mililitrov krvi, čo je 2x viac, ako zachytí superabsorbčný tampón. Niektoré poháriky sú určené až na 12-hodinové nosenie, samozrejme, veľmi dôležitá je intenzita krvácania.

Značiek, ktoré dnes vyrábajú menštruačné poháriky, je mnoho. Bez ohľadu na výrobcu – vždy si dôsledne prečítajte spôsob používania!

Výhody menštruačného pohárika

  • Po prvé – menštruačný pohárik je cenovo dostupný. Dokonca vyjde lacnejšie ako vložky alebo tampóny.
  • Po druhé – za svoj život miniete až 11 000 jednorazových vložiek alebo tampónov. Nejde len o peniaze, ale aj o odpad, ktorý takto vzniká. Aj preto sa o menštruačnom poháriku hovorí ako o ekologickom riešení.
  • Po tretie – z hľadiska rizika syndrómu toxického šoku je menštruačný pohárik bezpečnejší ako tampóny. Je to preto, že pohárik krv neabsorbuje, ale len zadržiava, čím nevzniká riziko potenciálne smrteľnej infekcie. Pohárik zadrží viac krvi ako vložky alebo tampóny.
  • Po štvrté – mnohé ženy si kalíšok pochvaľujú aj preto, že nepociťujú pach, ktorému sa pri použití vložiek či tampónov nevyhnú. Keď je menštruačná krv vystavená vzduchu, začne páchnuť. Naopak, správne vložený pohárik je vzduchotesný.

Nevýhody menštruačného pohárika

  • Štúdia z roku 2011 ukázala, že užívateľky menštruačného kalíška sa častejšie sťažovali na podráždenie pošvy, v porovnaní so ženami, ktoré používali tampóny alebo vložky. Riziko sa zvyšuje nedôslednou hygienou a čistením pohárika.
  • Niektoré ženy ťažko hľadajú správnu veľkosťtvar, ktorý by im vyhovoval. Je možné, že na prvýkrát nenatrafíte na ideálny pohárik. S výberom vám pomôže gynekológ. Rozhodne nebudete prvá pacientka, ktorá sa s ním o tom radí.
  • Odstránenie kalíška môže byť nepríjemné, či dokonca trápne. Prečo? Pohárik si vložíte bez problémov, ale s vyberaním je to trochu iné. Nečudo – veď je prisatý na steny pošvy a je plný krvi. Nacvičte si vyberanie pohárika vo vani. Aby ste ho posunuli dole, použite svaly panvového dna. Pohárik uchopte za držiak (či stopku), prstom uvoľnite prisatie z jednej strany a nakloňte pohárik mierne dozadu, aby ste obsah nevyliali. Vyberajte ho opatrne.
  • Vyčistiť pohárik na verejných toaletách, to nie je ľahká úloha. Tampón alebo vložku si vymeníte jednoducho, ale pohárik treba pred opätovným použitím vypláchnuť. Keďže umývadlá bývajú spoločné, tento úkon nebude príjemný ani pre vás, ani pre ostatné ženy. Alternatívou je voda vo fľaši – vypláchnete si kalíšok v kabínke.
  • Niektorí výrobcovia neodporúčajú menštruačné kalíšky, ak máte zavedené vnútromaternicové teliesko. Iní tvrdia, že použitie je bezpečné aj v tomto prípade. Ak je to váš prípad, poraďte sa s lekárom.
menštruačný-kalíšok-akú veľkosť
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako zistím, ktorá veľkosť mi bude sedieť?

Menšie menštruačné poháriky sa zvyčajne odporúčajú u žien do 30 rokov, alebo u žien, ktoré nemali vaginálny sex. Väčšie poháriky sú odporúčané ženám, ktoré už rodili vaginálnou cestou, alebo majú viac ako 30 rokov. Toto sú hlavné meradlá, ako si správne vybrať kalíšok:

  • váš vek,
  • dĺžka krčka maternice,
  • intenzita menštruácie,
  • pevnosť a flexibilita pohára,
  • kapacita pohára,
  • stav svalov panvového dna,
  • spôsob pôrodu.

Ako používať menštruačný pohárik

Najdôležitejšia vec – nezabudnite si pred zavádzaním pohárika dôsledne umyť ruky! Keď prvýkrát použijete menštruačný pohárik, môžete sa cítiť nepríjemne. Umiestnenie pohárika vám zjednoduší lubrikant na báze vody, alebo okraje pohárika jednoducho navlhčite vodou.

Podobne ako tampón, pohárik sa vkladá do hĺbky – mal by sedieť pod krčkom maternice. Ak si ho vložíte správne, nemali by ste mať žiadne nepríjemné pocity. Dobre vložený pohárik vás nebude obmedzovať ani pri náročnejších pohyboch. Dôležité je, aby dobre priľnul k stenám pošvy.

Dôležité upozornenie!

Každá žena má mierne odlišné umiestnenie krčka maternice. Menštruačný pohárik by mal byť prisatý pod hrdlom maternice. Ak sa vám ho nepodarí správne umiestniť, krv bude presakovať. Aby kalíšok lepšie priľnul, niekedy ho treba v pošve otočiť.

Kedy vybrať menštruačný pohárik?

Vo všeobecnosti platí, že menštruačný kalíšok môžete nosiť 612 hodín (bez vyčistenia). Samozrejme, všetko záleží od intenzity krvácania. Vždy je lepšie, ak kalíšok vyčistíte už po 6 hodinách, no rozhodne neprekračujte 12 hodín.

Opakovane použiteľné poháriky treba pred ďalším vložením do vagíny vyprázdniť a dôkladne umyť. Pri dobrej starostlivosti vydržia 6 mesiacov, ale aj celé roky. Jednorazové poháriky, pochopiteľne, zahodíte hneď po použití.

menštruačný-kalíšok-ako-vybrať
Zdroj foto: AdobeStock.com

Milostné hry s kalíškom

Väčšina žien odmieta počas menštruácie intímnosti. Menštruačný kalíšok pomáha aj v tomto prípade. Väčšina silikónových alebo gumených kalíškov na opakované použitie musí byť pred pohlavným aktom odstránená, ale existuje aj mäkký jednorazový kalíšok, ktorý je určený práve na túto príležitosť. Nie je tvarovaný ako zvon, ale je podstatne plytší, takže pri sexe neprekáža a necítite ho.

Môžem používať menštruačný kalíšok, ak som panna?

Neexistuje vekový limit používania kalíška. Treba však myslieť na to, že vaginálne svaly mladých žien, ktoré sú ešte pannami, bývajú tuhšie. Vkladanie a vyberanie kalíška teda môže byť problematickejšie. Pre panny je najvhodnejší menštruačný kalíšok veľkosti A. Nemusíte sa obávať, že roztiahne vašu pošvu.

Neprídem o panenstvo kvôli menštruačnému poháriku?

Mnoho ľudí si predstavuje panenskú blanu ako „pečať“ vnútri pošvy, ktorá je natrhnutá alebo odstránená až pri sexe. Keby to bolo takto, tak by nemenštruovalo žiadne dievča, ktoré ešte nemalo pohlavný styk.

Panenská blana je v skutočnosti tenký kúsok tkaniva, ktorý zvyčajne len čiastočne pokrýva vagínu. Navyše, niektoré dievčatká sa rodia bez panenskej blany. Okrem toho, blana sa v priebehu života opotrebúva – športovaním, bicyklovaním, použitím tampónu, a v našom prípade aj vplyvom menštruačného pohárika.

Môžem s kalíškom športovať?

Obávate sa, že po vložení kalíška nebudete môcť cvičiť, behať, bicyklovať, športovať? Zbytočný strach. Správne vložený pohárik nebudete cítiť a poskytne vám dostatočnú ochranu.

Pozor si však dávajte pri brušných cvikov, keď sa dostávajú do pohybu aj svaly panvového dna. Mohlo by dôjsť k posunutiu kalíška nižšie, ale aj tak by sa nemal uvoľniť. Ak chcete mať istotu, použite pri cvičení vložku.

menštruačný-kalíšok-skúsenost
Zdroj foto: AfobeStock.com

Menštruačný pohárik nie je úplná novinka

Možno vás prekvapí, že táto ženská pomôcka nie je absolútnou novinkou. V modernejšej podobe je na svete iba niekoľko rokov, ale prvý menštruačný pohárik bol vyrobený v roku 1987 v USA. Prvé poháriky však nezaznamenali veľký úspech.

Chýba vám reklama na menštruačné poháriky?

Zaujímavé je, že reklám na menštruačný kalíšok je veľmi málo. Ak si to porovnáme s reklamami na tampóny alebo vložky, vidíme veľký nepomer. Vysvetlenie je jednoduché.

Menštruačný kalíšok je jednorazový biznis. Na klasických menštruačných pomôckach sa dá zarábať opakovane. Preto sa väčšina žien o menštruačnom poháriku dozvie od kamarátok, z internetu, no už nie z televízie.

Zdroje:

  1. healthline.com/health/womens-health/menstrual-cup
  2. https://www.webmd.com/women/guide/menstrual-cup#1
  3. https://www.organicup.com/blog/hymen-virginity-menstrual-cup/
  4. https://putacupinit.com/quiz/
  5. https://www.organicup.com/how-to-use-a-menstrual-cup/

Jedna odpoveď na “Menštruačný pohárik: Jeho výhody a nevýhody. Čo u vás preváži?

  1. Spätné upozornenie: Menštrulačný kalíšok - Preborník v ochrane pred krvácaním ⋆ Slabá erekcia ✅

Pridaj komentár