Migréna: Aké sú hlavné príznaky migrény? Ktoré prejavy si všímať?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Každý z nás trpí raz za čas bolesťou hlavy.

Bolesť môže byť signálom preťaženia, prechladnutia, zápalu dutín, ale aj stavu, ktorému sa hovorí migréna.

Ako sa prejavuje migrenózna bolesť hlavy?

Sú príznaky migrény u každého človeka rovnaké?

Na čo si dávať pozor?

Zmeny v mozgu

V prvom rade si treba uvedomiť, že migréna nie je samotná bolesť hlavy, iba sa ňou prejavuje. Bolesť hlavy je výsledkom špecifických zmien v mozgu. Vnímame ju ako silnú, často je sprevádzaná citlivosťou na svetlo, zvuk/hluk alebo vôňu.

K bežným príznakom migrény patrí aj bolesť oka, či nevoľnosť – pocit na zvracanie, až zvracanie. Intenzívna bolesť hlavy sa zvyčajne objavuje na jednej strane, niektorí ľudia ju označujú ako „búšenie“ na daných miestach.

Bez aury a s aurou

Podľa príznakov delíme migrénu na niekoľko druhov. Bežná migréna, alebo migréna bez aury, predstavuje až 80 % prípadov migrenóznych bolestí hlavy.

Migréna s aurou, ktorej sa kedysi hovorilo aj klasická migréna, má viditeľnejšie príznaky ako migréna bez aury. Navyše, tieto príznaky sú prítomné už pred samotnou bolesťou hlavy – to je dôvod, prečo sa tomuto druhu migrény hovorí „s aurou“.

Migréna s aurou

Migréna s aurou sa prejavuje 4 rôznymi spôsobmi. Keď budete hovoriť s lekárom, určite sa opýta na to, ako sa migréna prejavuje u vás. Teraz už budete vedieť, ako mu čo najpresnejšie opísať jej začiatok aj priebeh.

príznaky migrény s aurou
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zraková forma aury

Migrenózna aura má najčastejšie zrakovú formu. Tieto zmeny vnímate ešte skôr, ako príde samotná bolesť hlavy. Vidíte trblietajúce sa bodyútvary, iskrenie, cik-cak vzory, alebo len lesklý bod, ktorý sa približuje.

Zvyčajne trvá 20 minút, kým tieto príznaky prejdú. Iný typ zrakovej aury sa prejavuje výpadkami v oblasti zorného poľa. Na istý čas nevidíte časť textu, obrazu, okolia, namiesto neho sa objaví tmavá škvrna rôznej veľkosti.

Niektorí ľudia majú skúsenosti so stratou polovice obrazu, výnimočne s dočasnou obojstrannou slepotou. Z tohto stavu vniká neraz panika, ktorá samotnú migrénu zhoršuje, ale treba sa upokojiť, aura prejde a neprináša žiadne dlhodobé následky.

Senzitívna forma aury

O tejto forme hovoríme vtedy, keď pociťujete mravčenie, či brnenie (zvyčajne na rukách a v oblasti úst). Postihnutý môže byť aj jazyk, dokonca môžete mať také prejavy, ktoré sa podobajú na cievnu mozgovú príhodu – ochrnutie polovice tela.

V tomto prípade je znecitlivenie len dočasné, do 20 minút nepríjemné príznaky prejdú. Nasleduje však silná bolesť hlavy. Zvyčajne sa rozvinie na opačnej časti tela. Teda ak ste cítili mravčenie a brnenie naľavo, bude vás bolieť pravá strana hlavy.

Motorická forma aury

Tá je ešte menej častá ako predchádzajúce dve. Môže však dôjsť k ochrnutiu polovice tela, ktoré je dočasné a trvá len krátko. Bolesť hlavy nastúpi na opačnej strane, ako došlo k ochrnutiu. Tieto stavy pripomínajú cievnu mozgovú príhodu, ale odznejú.

Rečová forma aury

Táto forma migrenóznej aury je najvzácnejšia. Stratíte schopnosť hovoriť, alebo máte problémy s rečou, nedokážete si spomenúť na jednotlivé slová, ani ich vysloviť. Porucha reči môže súvisieť aj s poruchou čítania alebo písania. Tieto problémy prejdú, ale objaví sa typická bolesť.

príznaky silnej migrény

Fáza bolesti

Migréna bez aury a migréna s rôznymi typmi aury sa spájajú v jednom – vo fáze bolesti. Ak máte migrénu s aurou, viete už, čo bude nasledovať – intenzívne bolesti hlavy sa objavujú hneď po prvotných signáloch. Migréna bez upozornenia, bez aury, sa prejaví priamo bolesťami.

Ako tieto bolesti vyzerajú?

Jednostranná bolesť hlavy

Nemusí to byť jednoznačné, avšak väčšina ľudí, ktorí trpia migrénou, pociťujú jednostrannú bolesť hlavy. Tá sa niekedy môže rozšíriť aj na celú hlavu. Miesta, kde cítite bolesť, sa zvyčajne striedajú, ale malé percento pacientov pociťuje bolesť stále na tom istom mieste.

Najčastejšie ide o pulzujúcu bolesť, alebo tupú. Niektorí pacienti ju popisujú ako vŕtanie, či trhanie. Jednoducho, ide o intenzívnu bolesť.

Svetlo, hluk, pachy

Záchvaty migrény súvisia s neznášanlivosťou svetla, hluku, výrazných čuchovýchhmatových vnemov. Ak vám uľaví zatemnená miestnosť (bez akýchkoľvek rušivých vplyvov), cítite nevoľnosť alebo zvraciate, záchvat migrény sa blíži ku koncu.

Ďalšie príznaky migrény v tejto fáze:

  • tras,
  • potenie,
  • búšenie srdca,
  • pocit sucha v ústach,
  • pocit nedostatku vzduchu,
  • hnačka,
  • časté močenie,
  • závrat,
  • zívanie (ospalosť).

V čase záchvatu môžete mať bledú tvár, kruhy pod očami a len veľmi slabú mimiku tváre.

aké sú príznaky migrény
Zdroj foto: AdobeStock.com

Migréna vplýva aj na myslenie a psychiku

V čase záchvatu nálada klesá, máte spomalené myslenie, neviete sa na nič sústrediť. Pri ťažkom záchvate nie ste schopní rozhovoru, práce, ani sledovať televíziu. Vyhľadávate ticho, tmavú miestnosť, kam si môžete nerušene ľahnúť. Tieto stavy môžu trvať hodiny, ale aj 2 dni, a neraz sú zamieňané za príznaky depresie.

Keď je už „po tom“

O tom, že šlo o migrénu, sa dozviete aj z následných pocitov a vnemov. Po záchvate prichádza spánok, z ktorého sa zobudíte svieži a v dobrej nálade. Stav výnimočne pretrvá aj cez noc alebo počas spánku, maximálne však 2 dni. Vtedy môžete cítiť miernejšiu, ohraničenú bolesť. Spánkom sa končí aj migréna bez aury.

Informácie v článku „Migréna: Aké sú hlavné príznaky migrény? Ktoré prejavy si všímať?“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

Jedna odpoveď na “Migréna: Aké sú hlavné príznaky migrény? Ktoré prejavy si všímať?

Pridaj komentár