Migréna: Keď sa z jedla stáva nepriateľ

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Migréna nie je „výmyslom“ ani „nástrojom“ hysterických žien, ľudstvo ňou trpí odjakživa, pozná ju každá civilizácia.

Najstaršie písomné zmienky o tomto ochorení sú staré zhruba dve tisícky rokov. Napriek tomu majú vedci a lekári v súvislosti s migrénou stále čo objavovať a odhaľovať.

Svetoznámy britsko-americký lekár, profesor neurológie a psychiatrie Oliver Wolf Sacks, M.D., vo svojej knihe Migréna píše, že „jej formy a symptómy, ako poznamenal Burton (Robert Burton (1577 – 1640), anglický vedec, autor knihy Anatómia melanchólie – pozn. red.) o melanchólii, sú ‚nepravidelné, obskúrne, rozmanité, také nekonečné, že sám Proteus nie je taký rôznorodý‘.“

Prirovnanie k mytologickému Proteovi Robert Burton použil zrejme preto, lebo tento morský starec a veštec, syn gréckeho boha Poseidóna, sa dokázal premeniť do ľubovoľnej podoby.

Podobnosť s migrénou možno hľadať v tom, že aj migréna je ochorenie s nespočetným množstvom tvárí, s komplexom prejavov. Bolesť hlavy podľa profesora Olivera Sacksa nikdy nie je jediným príznakom, a dokonca ani nevyhnutným prvkom záchvatov migrény.

V knihe venovanej migréne píše, že „v rámci migrénového komplexu je možné rozpoznať celý rad rôznych syndrómov, a tieto syndrómy sa môžu vzájomne presahovať, splývaťpremieňať jeden v druhý.“

Zdroj foto: Shutterstock.com
Zdroj foto: Shutterstock.com

V hlavnej úlohe serotonín

Teórií o vzniku migrény je viacero, odborníci sa okrem iného zaoberajú aj jej tzv. spúšťačmi. Môžu byť rôzne, a môžu sa rôzniť aj od pacienta k pacientovi.

To, čo u jedného migrénu vyvoláva, u iného nemusí. A platí to aj o niektorých potravinách, ktoré sú známe ako spúšťače migrenózneho ataku – záchvatu. Na zoznam nežiaducich patria napríklad:

  • zrejúce syry,
  • víno,
  • alkoholické nápoje,
  • čokoláda.

Neurológ, prof. MUDr. Peter Kukumberg, PhD., prednosta II. neurologickej kliniky Lekárskej fakulty UK Univerzitnej nemocnice Kramáre, ktorý je aj popredným odborníkom na migrénu, vysvetľuje:

„Potraviny, ktoré vyvolávajú migrenózny atak – záchvat, majú spoločného menovateľa – serotonín. Buď priamo, alebo nepriamo zasahujú tento neurotransmiter, čiže prenášač vzruchov, ktorý je zavzatý do mechanizmu migrenózneho ataku. A to je na tom podstatné, to majú spoločné syr, čokolád a červené víno.“

Serotonín je látka, ktorá zohráva v migrenóznom záchvate kľúčovú rolu.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Spomínané potraviny podľa prof. MUDr. Petra Kukumberga, PhD., navodia situáciu, v ktorej sa mechanizmus migrenózneho ataku môže realizovať cez neurotransmiter serotonín, avšak lekári stále nevedia povedať, ako presne sa to deje.

„To je ten spoločný menovateľ. Nie je to vždy iná chemická reakcia, ale zakaždým jedna jediná,“ dodáva profesor.

Taká kritická potravina obsahuje napríklad, tryptofán – aminokyselinu, ktorá je jednou zo základných v našom organizme a z ktorej sa tvorí aj serotonín. Avšak serotonín sa môže vyskytovať aj priamo v potravine, príkladom sú podľa profesora banány.

Do metabolizmu serotonínu môžu zasahovať aj iné látky, napríklad flavonoidy obsiahnuté v čokoláde, spoločným menovateľom je však stále kľúčový serotonín.

Zjednodušene povedané, niektoré potraviny obsahujú látky, ktoré podmieňujú vznik serotonínu, iné ho priamo obsahujú, a tak po ich požití môže u pacienta vzniknúť atak migrény. Netreba si však takéto reakcie zamieňať s potravinovou alergiou alebo neznášanlivosťou.

Paušálne to neplatí

To, či určité potraviny vyvolajú záchvaty migrény, je však individuálne. Migrenikom nemožno paušálne niektoré kritické potraviny „dopredu“ zakazovať. Nie všetci migrenici sú podľa neurológa a psychiatra Olivera Sacksa, M. D., rovnakí.

Ako uvádza v publikácii Migréna, pacientov môže existovať viacero podskupín, ktoré možno odlišovať na základe odlišnej chémie mozgu, takže niektorých môže určitá potravina podráždiť, môžu vykazovať jej neznášanlivosť, ale nemusí sa dokonca objaviť vždy, iba niekedy. Iní migrenici s tou istou potravinou nemusia mať žiadny problém, nemusí im spôsobovať žiadne ťažkosti.

A ktoré potraviny patria medzi najčastejšie spúšťače?

„Čokoláda v akejkoľvek forme, ťažké, kvalitné zrejúce syry a červené víno – tieto potraviny migrenózny atak môžu, ale nemusia vyvolať; pacienti rýchlo zistia, či za ich atakom stoja určité potraviny. Na druhej strane to zasa neznamená, že ten, kto máva migrénu, tieto potraviny nesmie jesť. U niekoho iného nemusia nič spôsobovať,“ potvrdzuje prof. MUDr. Peter Kukumberg, PhD.

Dodáva, že žiadnemu migrenikovi preto netreba zakazovať žiadne potraviny – sám musí prísť na to, či a ktoré potraviny uňho záchvat migrény vyvolávajú. Avšak, mal by byť v prípade kritických potravín opatrný. Citlivosť na určité potraviny nemožno ovplyvniť žiadnymi liekmi – takému pacientovi neostáva nič iné, ako ich zo svojho jedálneho lístka vylúčiť.

Nielen potraviny

Migrenózny atak môže vznikať spontánne, aj z neznámych dôvodov, kedykoľvek a za akýchkoľvek okolností, aj v pohode, aj v nepohode, pri strese. Nevyvolávajú ho len potraviny – tie sú len jedným spomedzi množstva vyvolávacích faktorov.

Rozmanitosť, špecifickosť a selektívnosť sú pre migrénu príznačné. Prof. MUDr. Peter Kukumberg, PhD., dopĺňa, že neexistujú žiadne známe faktory, ktoré by bolo možné paušálne považovať za vyvolávajúce. A platí to aj o signáloch, ktoré avizujú nástup záchvatu migrény.

„Existujú jedine tzv. prodromálne príznaky, keď sa migrenici – najčastejšie ženy, deň predtým cítia akosi inak. Buď sú nervóznejší, popudlivejší, precitlivenejší, a vedia, že ráno sa zobudia s migrénou, resp. so svojím záchvatom. To sú tzv. prodrómy. A známa aura je bezprostredný vnem, najčastejšie zrakový, ktorý tesne predchádza migréne. Najčastejšie pacienti udávajú vizuálnu auru – rôzne záblesky pred očami, hviezdičky, pocity zlého videnia, farebné škvrny, a desiatky iných vnemov,“ vysvetľuje odborník.

Liečba je individuálna

Migréna je teda ochorenie, ktorého prejavy sa môžu od pacienta k pacientovi výrazne odlišovať, a preto je aj pri nastavení liečby veľmi dôležité, pristupovať ku každému pacientovi individuálne. Lekár by mal zohľadniť jeho anamnézu, históriu migrény v jeho rodine, či pacientovo biologické a psychologické pozadie. Netreba pripomínať, že liečba migrény patrí do rúk odborníka.

A kedy sa vybrať k odbornému lekárovi?

Jeho návštevu rozhodne neodkladajte, ak sa u vás objavila bolesť hlavy „taká silná, ako nikdy predtým“, ak vás bolesti hlavy trápia často, alebo ak sa pri bolestiach hlavy objavili u vás nové príznaky. Za bolesťou hlavy totiž môže stáť aj veľmi vážne, život ohrozujúce ochorenie.

Potraviny, ktoré najčastejšie vyvolávajú atak migrény

Zrejúce syry, víno, alkoholické nápoje, čokoláda, oriešky, cibuľa, ocot, dresingy, sójová omáčka, pečienka, morské živočíchy, konzervačné prísady, niektoré „éčka“, ale napríklad aj MSG (monosodium glutamát) – známy ako glutaman sodný. V súvislosti s touto látkou a tým, že vyvoláva záchvat migrény sa zvykne hovoriť o tzv. „syndróme čínskej reštaurácie“, keďže v pokrmoch čínskej kuchyne sa MSG často používa).

Ak ste kávičkári a zvykli ste si na denný prísun určitého množstva kofeínu, jeho vynechanie, ale aj naopak – príliš veľké množstvo, takisto môže vyvolať záchvat migrény.

Tento článok vyšiel v tohtoročnom Neuro magazíne číslo 1. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.

Pridaj komentár