Nebezpečná alternatíva: MMS roztok – lieči i neliečiteľné?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pre niekoho dar z nebies, pre iného šarlatánstvo. Aj takto by sme mohli charakterizovať MMS roztok – „zázračný“ prípravok, ktorý je posledných niekoľko rokov veľmi horlivo propagovaný a predávaný za účelom liečby množstva ochorení.

Liečba chrípky, hepatitídy, vtáčej chrípky, dokonca rakoviny. Toto všetko (ba ešte oveľa viac) vraj dokáže MMS roztok liečiť.

Aká je však pravda?

Ide o účinný roztok, neškodný mýtus, či dokonca toxickú látku?

Čo je MMS?

MMS (Master alebo Miracle mineral solution) je roztok, ktorý obsahuje 24,5 – 28 % chloritanu sodného. Na mnohých internetových stránkach je bežne dostupný za niekoľko desiatok eur (v závislosti od veľkosti balenia).

Ako sa vyrába MMS?

Roztok vzniká zmiešaním chloritanu sodného (v destilovanej vode) s 10 % kyselinou citrónovou (džús, ocot alebo iný kyslý prípravok vyvolá rovnakú reakciu). Tým údajne dochádza k aktivácii liečivých vlastností chloritanu sodného.

V skutočnosti zmiešaním týchto dvoch látok vzniká prchavý plyn – oxid chloričitý (CLO2) a ďalšie telu škodlivé zlúčeniny. Práve oxid chloričitý je považovaný za aktívnu látku, ktorej predajcovia pripisujú liečebné účinky pri mnohých ochoreniach.

Oxid chloričitý je silné oxidačné činidlo, bežne používané na dezinfekciu vody, bielenie textilu a celulózy v papierenskom priemysle. Pravdepodobne je aj súčasťou vašich čistiacich prostriedkov v domácnosti.

Vyše 70 rokov je tiež používaný v zdravotníctve – na sterilizáciu dlážokoperačných stolov. V žiadnom prípade by nemal mať iné, ako priemyselné využitie! Veľké percento ľudí, ktorí ho dennodenne používajú, však tvrdí opak.

MMS roztok
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kto stojí v pozadí MMS?

Za celou teóriou liečivého účinku MMS stojí dnes 77-ročný letecký inžinier Jim Humble. Ten v roku 1997, počas hľadania zlata vo Venezuele, podal dvom mužom, ktorí údajne ochoreli na maláriu, prípravok na čistenie a dezinfekciu vody, ktorý obsahoval stopové množstvo oxidu chloričitého.

Na základe domnienky, že práve táto chemikália ich vyliečila, Jim Humble začal cestovať po celom svete a testovať svoj nový objav. Vydal dokonca viacero kníh a publikácií. V roku 2010 navyše založil vlastnú cirkev s názvom Genesis II, s cieľom „chrániť ľudskú rasu“.

Čo údajne MMS dokáže?

Podľa knihy Jima Humbla, roztok MMS lieči takmer všetko, závisí to iba od dávkovania alebo stupňa riedenia. Humble sľubuje liečbu rôznych ochorení – od obyčajnej chrípky, prechladnutia, črevných parazitov a plesní, až po zatiaľ ťažko vyliečiteľné ochorenia, ako rakovina alebo HIV.

Roztok môžete piť, inhalovať, kúpať sa v ňom, natierať na kožu. Podľa odporúčaní na niektorých internetových fórach, môžete si ho kvapkať aj do oka, alebo podávať malým deťom. Veľmi často je spájaný s laickou detoxikáciou.

Postupom času sa MMS dočkalo ďalšej verzie – v podobe MMS2, čo je prášok chlórnanu vápenatého, ktorý sa prehĺta v kapsulách. Andreas Kalcker, známy najmä svojím nepodloženým tvrdením, že autizmus je spôsobený očkovaním a parazitmi, vytvoril prípravok s názvom CDS, neskôr aj omnoho populárnejší CDS2.

V praxi funguje tak, že v oddelenej nádobe necháme reagovať chloritan sodnýhydrogénsíranom sodným, z čoho vzíde roztok oxidu chloričitého vo vode, avšak bez vedľajších produktov, ktoré vznikajú pri MMS.

Aké sú dôsledky pôsobenia oxidu chloričitého na organizmus?

Oxid chloričitý (chlórdioxid) je silný oxidant a zvyšuje oxidačný stres. To znamená, že produkuje mnoho voľných radikálov, ktoré poškodzujú naše bunky. Poškodenie buniek (v dôsledku nadmernej oxidácie) vedie k vzniku rôznych ochorení, ako ateroskleróza, rakovina, artritída a ďalšie, ktoré sa objavujú v procese starnutia.

Po užití roztoku MMS boli pozorované nasledujúce nežiaduce účinky:

  • vo vyšších dávkach znižuje počet červených krviniek,
  • zvyšuje množstvo methemoglobínu (forma hemoglobínu, ktorá nemôže prenášať kyslík),
  • aj relatívne nízke dávky zvyšujú riziko poškodenia pečene,
  • môže spôsobiť závažné poškodenia štítnej žľazy a deštrukciu buniek tráviaceho traktu,
  • zlyhanie obličiek,
  • podráždenie dýchacích ciest.
MMS skúsenosti
Zdroj foto: Shutterstock.com

Už pri jednorazovej dávke sa môžu objaviť nežiaduce účinky – podráždenie dýchacích ciest, nevoľnosť a iné. Pri opakovanom podávaní narastá riziko vzniku závažných komplikácií.

Tvrdenie, že prítomnosť nežiaducich účinkov svedčí o účinnosti MMS, nie je založené na pravde. Už v roku 2010 úrady pre kontrolu liečiv po celom svete zaznamenali sťažnosti na roztok MMS. Spotrebitelia sa sťažovali na zvracanie, nevoľnostipokles krvného tlaku už pri relatívne nízkych dávkach.

Po užití MMS sa v ľudskom tele počas 12 hodín uvoľňuje určité množstvo oxidu chloričitého, ktoré podľa toxikologického hodnotenia EPA (U.S. Environmental Protection Agency) spôsobuje poruchy vývoja nervovej sústavy, pričom nemožno vylúčiť ani genotoxicitu.

Nebezpečné podanie u detí

Na Slovensku i v Českej republike sa množia prípady poškodenia zdravia detí v dôsledku podaniu roztoku MMS a jeho zlúčenín. Národné toxikologické informačné centrum (na Slovensku, pozn. red.) zaznamenalo prípad osemmesačného dieťaťa, ktorému rodičia podali 1 čajovú lyžičku roztoku.

Dieťa bolo silne dehydratované a opakovane zvracalo. Toto však zďaleka nie je jediný prípad podania MMS roztoku malým deťom, ktorí im rodičia – hoci v dobrej viere, ale neuvážene – podali.

Aké sú názory kompetentných organizácií?

Úrad verejného zdravotníctva SR i Ministerstvo zdravotníctva ČR opakovane varovali pred užívaním MMS. Výroba, predaj a distribúcia MMS sú dnes už zakázané v Kanade, Austrálii, Španielsku a Taliansku. Americká potravinová a lieková agentúra (FDA) vydala niekoľko varovaní pred užívaním roztoku MMS a upozornila na možné trvalé poškodenie zdravia.

Napriek množstvu varovaní od kompetentných organizácií, roztok MMS je naďalej predávaný na internete. Predajcovia ho distribuujú pod rôznymi názvami, a najmä ako prostriedok na dezinfekciu, aby sa vyhli pozornosti regulačných úradov.

„Požitie množstva roztoku podľa odporúčania, uvedeného na obale, môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie, hnačku a príznaky ťažkej dehydratácie,“ znie vyjadrenie agentúry FDA.

Niektorí predajcovia však v priložených odporúčaniach tvrdia, že zvracanie a hnačka, ktoré sa objavia po požití roztoku, nie sú nezvyčajné. Práve naopak, tieto reakcie vraj iba dokazujú, že MMS funguje.

MMS použitie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Aká je teda pravda? Bol účinok MMS vedecky preukázaný?

Musíme si uvedomiť, že prípravok MMS nikdy nebol klinicky testovaný na ľuďoch. Jedinou klinicky overenou indikáciou je použitie oxidu chloričitého ako súčasti ústnej vody, kde bol preukázaný baktericídny (baktérie zabíjajúci) účinok, resp. redukcia zápachu z úst.

Niektoré krajiny používajú oxid chloričitý pri čistení a dezinfekcii vody, a to najmä kvôli jeho silnému baktericídnemu účinku na patogény. Žiadne ďalšie príklady však nie sú známe.

Pokiaľ neexistujú žiadne vedecké dôkazy, prečo MMS užíva toľko ľudí?

Podľa Jima Humblea, objaviteľa MMS, roztok zabíja patogény bez toho, aby došlo k poškodeniu pozitívnych baktérií alebo ľudských buniek. Údajne sa tak deje vďaka tomu, že MMS ničí len anaeróbne organizmy, teda organizmy, ktoré netolerujú kyslík. Slabina jeho teórie spočíva v tom, že nie všetky ochorenia sú vyvolané anaeróbnymi mikroorganizmami a nie všetky mikroorganizmy sú citlivé na oxidáciu.

Oxid chloričitý je jed, ktorý dokáže zabiť mikroorganizmy v našom tele, avšak bez toho, aby rozlišoval, ktoré bunky sú choré a ktoré zdravé. Zabíja a poškodzuje všetko! Práve z tohto dôvodu je súčasťou dezinfekčných prostriedkov!

Nedostatok vedeckých dôkazov ospravedlňuje Jim Humble tým, že predsa nebude financovať klinické skúšania, keď má k dispozícii zástupy pozitívnych ohlasov „vyliečených“ ľudí…

MMS a liečba rakoviny

„Je to jedna zo škodlivých absurdít – neexistuje žiaden relevantný dôkaz o účinnosti tejto látky,“ hovorí klinický onkológ, doc. MUDr. Ľuboš Drgoňa, CSc.

Niektorí onkologickí pacienti však stále veria, že roztok MMS je oveľa účinnejší ako chemoterapia. Internet je navyše plný informácií o škodlivosti/neúčinnosti medicínskej liečby rakoviny. Sú napr. známe prípady, keď pacienti odmietli štandardnú terapiu liečili sa iba prostredníctvom MMS, prípadne užívali roztok počas prebiehajúcej onkologickej liečby, no neinformovali o tom svojho lekára. Následne došlo k závažnému zhoršeniu ich stavu.

MMS chloridan sodný
Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo povedať na záver?

Pokiaľ máte doma roztok MMS, ktorý užívate, okamžite tieto pokusy ukončite a roztoku sa zbavte. Účinok MMS nikdy nebol vedecky potvrdený, preto je nerozumné si myslieť, že vie vyliečiť takmer všetky ochorenia, vrátane rakoviny. Práve naopak, bolo preukázané, že užívanie roztoku môže viesť k trvalému poškodeniu zdravia, až úmrtiam.

Beznádej je zrejme hlavným dôvodom, prečo zúfalí ľudia siahajú po alternatívnych riešeniach. Ak však neviete, ako ďalej, obráťte sa s otázkami o ďalších možnostiach liečby na lekárov alebo lekárnikov. Určite vám radi poradia a odporučia iné, a najmä bezpečnejšie riešenia.

Zdroje:

  1. https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm228052.htm
  2. https://sites.google.com/site/mmsdebunked/home/jim-humble-claims/clinical-trial
  3. http://www.curezone.org/forums/am.asp?i=1046100
  4. http://www.mmscds.sk/co-je-chlordioxid-oxid-chloricity/
  5. http://www.chemicke-listy.cz/docs/full/2007_06_480-485.pdf
  6. www.medicc.eu/sk/odborne-clanky/item/245-vplyv-volnych-radikalov-na-zdravie-cloveka
  7. www.czmms.info
  8. www.ntic.sk/doc/lekarnikMMS.pdf

Pridaj komentár