MUDr. Michaela Macháčová: Dobré rady ohľadom koronavírusu

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Prihováram sa k vám ako lekárka, ktorá má rovnako ako vy, množstvo otázok ohľadom koronavírusu.

Na niektoré otázky mám odpovede zo svojej lekárskej praxe, preto sa vám ich pokúsim objasniť.

12 rokov som pracovala ako lekárka na oddelení anestézie a intenzívnej medicíny, kde som bola opakovane vystavená extrémnym záťažovým situáciám. Tie si vyžadovali 3 základné veci:

  1. Zachovať chladnú hlavu.
  2. Pracovať v tíme.
  3. Dodržiavať pravidlá.

Sledujte úrady, informujte odborníkov

V tomto období je už tradične veľa pacientov s akútnymi ochoreniami hornýchdolných dýchacích ciest, či chrípkou, ktorých každodenne vo svojich ambulanciách ošetríme. A do toho ešte prišiel koronavírus, ktorý v mnohých vyvoláva strach a neistotu. Je to opodstatnené?

Skôr nie. Pri dodržiavaní nasledovných odporúčaní, nie je dôvod na paniku. Práve naopak, v prvom rade si treba zachovať „zdravý sedliacky rozum“ a riadiť sa odporúčaniami MZ SR, Úradu vlády SR alebo NCZI, ktoré informácie denne aktualizujú a situáciu dôkladne monitorujú.

Symptómy COVID-19

COVID-19 patrí medzi kvapôčkové infekcie, ktoré sa rýchlo šíria z človeka na človeka. Inkubačný čas ochorenia je 214 dní. Symptómy COVID-19 pripomínajú obyčajnú chrípku. K ďalších príznakom zaraďujeme:

  • vysokú horúčku,
  • bolesti svalov, hrdla a hlavy,
  • dýchavicu,
  • kašeľ,
  • zvýšenú únavu.

Liečba je spravidla symptomatická, to znamená, že sa snažíme potlačiť uvedené príznaky. Ako lekár prvého kontaktu vás zároveň vyzývam k dodržiavaniu určitých zásad. Tú sú dobré rady ohľadom koronavírusu.

1. Nevyhľadávajte zbytočne lekára

Väčšinou to robíme naopak – už pri prvých príznakoch choroby, ako je nádcha, bolesť hrdla, mierna teplota alebo kašeľ, utekáme k lekárovi. Vo väčšine prípadov však ide o obyčajnú virózu, ktorá nevyžaduje antibiotickú liečbu. Preto radím: zostaňte minimálne 3 – 4 dni doma.

2. Kontaktujte lekára na diaľku

Pokiaľ máte teplotu nad 38 st. Celzia, kašeľ, vrátili ste sa z rizikovej oblasti, poprípade ste boli v kontakte s osobou, ktorá má podozrenie na korona-vírus, znova platí – zostaňte doma! Telefonicky (alebo emailom) kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, alebo zavolajte na infolinku, ktorá funguje nonstop: 0917 222 682.

V prípade, že sú ďalší ľudia v kontakte s potencionálne chorým človekom (rodina, spolupracovníci, priatelia…), napíšte na e-mail: novykoronavirus@uvzsr.sk. Tam dostanete ďalšie pokyny ohľadom adekvátnej zdravotnej starostlivosti.

3. Cestovateľská zodpovednosť

Aj keď nemáte žiadne príznaky, ale máte pozitívnu cestovateľskú anamnézu, resp. existujú dôvodné podozrenia, že ste sa mohli dostať do kontaktu s nakazenou osobou, opäť kontaktujte nonstop infolinku 0917 222 682. V žiadnom prípade nechoďte k lekárovi!

Ďalšie infolinky zriadili regionálne úrady verejného zdravotníctva. Taktiež môžete napísať na e-mail: novykoronavirus@uvzsr.sk, kde vysvetlíte svoju situáciu – napríklad upresníte miesto, na ktorom ste sa zdržiavali.

4. Elektronické recepty

Elektronické zdravotníctvo, ktoré je zavedené už 2 roky, funguje čoraz lepšie. Potvrdzuje to moja vlastná skúsenosť. E-zdravie má v súčasnosti kľúčový význam pri ochrane pacienta pred infekčnými ochoreniami, a teda aj pred korona-vírusom. Systém e-zdravie pomáha v prevencii a zároveň nezaťažuje chronických pacientov a seniorov, ktorí sú najrizikovejšou skupinou.

Prebieha to tak, že pacient z pohodlia domova kontaktuje svojho lekára (telefonicky, emailom), aby mu elektronicky odoslal lieky, ktoré pravidelne užíva. Pacient si ich potom vyberie v ktorejkoľvek lekárni, aby zbytočne nenavštevoval ambulancie.

5. Spoločenská zodpovednosť

Najlepšia rada – chráňte predovšetkým seba! Takto ochránite aj iných! A prosím, buďte trpezliví. Všetci zdravotníci robia všetko pre to, aby bola vaša liečba plnohodnotne zachovaná, lieky predpísané a pripravené v lekárňach.

Dobré rady ohľadom koronavírusu poskytla MUDr. Michaela Macháčová, viceprezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Pridaj komentár