Fakty a mýty o tehotenstve: Čo by ste mali vedieť?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Myslím, že to budú tie najšťastnejšie chvíle vášho života.

Toto si povie asi nejedna matka. Až kým nenarazí na mýty o tehotenstve. Tie môžu budúcu mamičku (viac či menej) zneistiť.

Samotný pôrod bude trošku ťažší oriešok, ale nenechajte sa tým odradiť. Užite si všetko, čo príde s pôrodom, aj po ňom.

Na internete nájdete množstvo „overených“ faktov o tehotenstve – že tvar brucha určuje pohlavie, že sa nemôžete kúpať v horúcej vode, alebo že sa musíte vyhnúť očkovaniu.

Viete, čo z toho je pravda?

A čo sú „typické“ mýty o tehotenstve?

Bude to chlapec, alebo dievča? Prezradí mi to brucho?

Často kladená otázka zo strany mamičiek. Poloha pri pohlavnom styku a poloha brucha nerozhoduje o pohlaví.

Pohlavie je určené genetickou informáciou od matky a od otca, a to chromozómom X od matky a chromozómom Y od otca. Ak spermia, nesúca chromozóm X, oplodní vajíčko, bude to dievča, ak nesie Y, bude to chlapec.

Rovnako ani nadmerné zvracanie či ranná nevoľnosť nemusí jednoznačne znamenať, že čakáte dievča. Zatiaľ totiž nebola objasnená súvislosť medzi zvracaním, hormónmi a pohlavím dieťaťa.

Poloha brucha závisí od veľkosti dieťaťa. Väčšie deti vytvárajú dojem vyššieho brucha.

myty-o-tehotenstve-cvicenie-v-tehotenstve
Zdroj foto: Shutterstock.com

Cvičenie a sex počas tehotenstva – je to zakázané?

Nie je. Správne cvičenie – naopak – pomáha udržať budúcu matku vo forme. Ak však máte rizikové tehotenstvo, alebo je príliš teplo, váš organizmus by sa mohol prehriať nad teplotu 38 °C,  a to môže poškodiť plod.

Odporúča sa, aby ste si na cvičenie zvolili šaty zo vzdušných materiálov a necvičili vo veľmi vlhkom prostredí. Pohlavný styk počas tehotenstva „sám o sebe“ dieťaťu neublíži. Dieťa je totiž chránené množstvom obalov.

Netreba ale zabúdať na sexuálne prenosné infekcie, ktoré môže dieťa aj matka pri rizikovom styku „dostať“.

Sú kontrakcie pri orgazme nebezpečné?

Niektoré mýty o tehotenstve sú až bizarné. Nie, orgazmus nie je nebezpečný. Tieto kontrakcie sú odlišné od pôrodných. Nehrozí pri nich žiadne nebezpečenstvo pre plod.

Nesmiem byť počas tehotenstva v kontakte s mačkami?

Mačky môžete pokojne hladkať a maznať sa s nimi aj počas tehotenstva. Nebezpečné sú však výkaly mačiek, ktoré vedia vyvolať toxoplazmózu. Parazit dokáže vyvolať infekciu, ktorá spôsobí deformácie plodu.

Niekoľko typov, ako sa chrániť pred toxoplazmózou:

  • Vyhadzovaním výkalov poverte iného člena rodiny. Ak to nie je možné, používajte ochranné rukavice, a potom si umyte ruky.
  • Výkaly vyhadzujte na dennej báze, keďže infekčné sú až po jednom dni.
  • Nekŕmte vašu mačku surovým alebo nedostatočne tepelne upraveným mäsom, pretože v ňom môže prežívať toxoplazmóza.
  • Nezaobstarávajte si počas tehotenstva novú mačku, ktorej zdravotný stav nepoznáte.
  • Pokiaľ pracujete v záhrade, používajte rukavice, a po práci si ihneď umyte ruky mydlom.
myty-o-tehotenstve-rontgen
Zdroj foto: Shutterstock.com

Tehotné ženy nesmú podstúpiť röntgen ani lietať

Nadmerné vystavenie sa radiácii je nebezpečné. Röntgen zubov podstúpiť môžete, aj prejsť cez check-in kontrolu na letisku. (Ide o veľmi malé množstvo žiarenia, ktoré by nemalo mať vplyv na plod.)

Podľa American College of Radiology, jednoduché diagnostické röntgenové lúče nepredstavujú takú vysokú dávku ožiarenia, aby mohli poškodiť plod.

Takisto platí, že nie všetky röntgenové lúče sú rovnaké. O trochu väčšiu dávku žiarenia „dostanete“ pri röntgene trupu, brucha, obličiek alebo panvy, röntgen zubov je menej rizikový.

Vždy je však potrebné, aby ste informovali lekára o svojom tehotenstve. Odborník zváži prínos  röntgenového vyšetrenia, pretože niekedy je to lepšia možnosť, ako niečo zanedbať. Ak nie, počká sa na obdobie po pôrode.

Teplý kúpeľ – áno, horúci – nie!

Počas tehotenstva sa rozhodne môžete kúpať. Horúci kúpeľ nad 38 – 39 °C sa však neodporúča.

Prečo? 

Horúci kúpeľ či sprcha môžu spôsobiť prehriatie organizmu, zvýšiť teplotu v oblasti panvy, a tak uvoľniť svalstvo maternice. Po prehriatí dochádza k predčasným kontrakciámpotratom.

Prehriatie organizmu v prvých troch mesiacoch tehotenstva môže tiež poškodiť mozog a miechu plodu, a tak spôsobiť napríklad rázštep chrbtice.

Kúpať sa nesmiete ani vtedy, keď krvácate, alebo vám odtiekla plodová voda!

Búrka a spln znamenajú skorší pôrod?

Pôrod je vyvolaný rôznymi hormónmi, pri ktorých zatiaľ nebola dokázaná priama súvislosť s atmosférickými podmienkami. Odpoveď preto je – nie.

Jazda po hrboľatom povrchu = nebezpečná pre plod?

Jazda autom na hrboľatom povrchu nie je nebezpečná pre plod, keďže je chránené maternicou a množstvom obalov. Ak však ide o dopravnú nehodu, silné otrasy môžu spôsobiť predčasný pôrod, či úmrtie plodu.

myty-o-tehotenstve-ockovanie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Očkovanie počas tehotenstva – je nebezpečné?

Počas tehotenstva sú bezpečné tie očkovania, ktoré obsahujú inaktivované („usmrtené“) baktérie alebo vírusy. Nasledujúce očkovania sú v zahraničí dokonca odporúčané:

  • nepovinné očkovanie proti chrípke (ale iba inaktivované!) – u žien, ktoré sú tehotné počas chrípkového obdobia,
  • nepovinné očkovanie proti hepatitíde A – u žien, ktoré majú chronické (dlhodobé) ochorenie pečene,
  • predpôrodné očkovanie proti čiernemu kašľu – aby vytvorené protilátky chránili novorodenca počas prvých týždňov života, keď ešte nemôže byť očkovaný,
  • očkovanie proti záškrtu a tetanu.

Všeobecne ale platí, že hoci tieto očkovania nepreukázali negatívny vplyv na plod, sú opodstatnené iba v prípadoch, ak je matka v riziku, že niektoré z uvedených chorôb môže „dostať“ a preniesť na plod.

Väčšina živých vakcín, napríklad MMR vakcína, vakcína proti pásovému oparu, alebo živá chrípková vakcína, sú počas tehotenstva kontraindikované. Obsahujú totiž živé vírusy, ktoré by mohli u plodu vyvolať infekciupoškodenie organizmu.

Vždy sa preto u svojho lekára informujte, o aký typ vakcíny ide, a vždy ho upovedomte, že ste tehotná.

Budem jesť za dvoch?

Nie tak celkom. Žena s priemernou váhou potrebuje na podporu rastu svojho dieťaťa asi 300 kalórii denne navyše, a to k približne 2200 kalóriám, čo je odporúčané množstvo u netehotnej ženy vo veku 1930 rokov.

Počas tehotenstva by ste mali pribrať cca 15 kg.

Jesť, či nejesť ryby?

Ryby vám môžu dodať potrebné množstvo omega-3-mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre vývoj mozgu vášho dieťaťa. Vyvarujte sa ale rybám s obsahom ortuti – mečiar, žralok, makrela. Krevety, losos a tuniak sú pre vás lepšia voľba.

myty-o-tehotentsve-omega-3-mastné kyseliny
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako rýchlo po pôrode môžem znovu otehotnieť?

Keď začnete ovulovať, spermia môže oplodniť vajíčko. Ženy začnú ovulovať zvyčajne 4595 dní po pôrode.

V niektorých prípadoch však ženy začali ovulovať už 3 dni po pôrode. Preto je potrebné, aby ste boli opatrná, a v prípade, že nechcete znovu otehotnieť, používali ochranu.

Je dojčenie antikoncepciou?

Ako už vieme, na to, aby žena mohla otehotnieť, potrebuje prejsť ovuláciou (uvoľnenie vajíčka z vaječníka). Ovuláciu umožňuje vylučovanie luteinizačného hormónu (LH) z mozgu.

Sanie novorodenca pôsobí na túto žľazu v mozgu a zabraňuje tvorbe LH. Nedostatok LH neumožňuje uvoľnenie vajíčka, a nedochádza tak k počatiu.

Aby bola táto metóda účinná, je potrebné dodržať 3 opatrenia:

  1. Nesmiete mať viac ako 6 mesiacov po pôrode.
  2. Dieťa musíte výlučne dojčiť (bez doplnkovej stravy). Prestávky medzi dojčeniami by nemali byť dlhšie ako 4 hodiny (počas dňa), alebo 6 hodín (v noci).
  3. Nesmiete mať menštruačné krvácanie.

Ak spĺňate všetky tri podmienky, odhaduje sa 98 % úspešnosť tejto formy „antikoncepcie“. Napriek tomu, niektorí lekári odporúčajú aj inú formu antikoncepcie.

Pôsobí maslo, zbavené laktózy a vody, ako kĺbové mazivo?

Počas tehotenstva vaše telo vylučuje hormón relaxín. Jeho pôsobením sú kĺby uvoľnené, vďaka čomu ste pripravená porodiť.

Po pôrode účinok hormónu pretrváva. To je dôvod, prečo sa predpokladá, že rodičky majú slabé kĺby.

Neexistujú však žiadne vedecké výskumy o tom, že maslo posilňuje kĺby.

Pridajte sa do Union zdravotnej poisťovne a využívajte množstvo výhod pre vás a vaše bábätko.

Zaujal vás tento článok?

Témy tehotenstva a pôrodu nájdete kompletne spracované v našich e-knihách Skôr než otehotniete, Ste „v tom“? a Práva ženy pri pôrode.

Autorka je farmaceutka

Informácie v článku „Fakty a mýty o tehotenstve: Čo by ste mali vedieť?“ nenahrádzajú vyšetrenie u gynekológa alebo pôrodníka.

Pridaj komentár