Na Trhu kože 2018 boli zistené aj dva prípady rakoviny kože

 (Zdroj foto: Facebook Trh kože)

Druhú novembrovú nedeľu sa v bratislavskej Starej tržnici konalo preventívne a osvetové dermatologické podujatie Trh kože.

Aktivita, ktorá mala premiéru iba minulý rok, si rýchlo získala verejnosť pre svoju bezprostrednosť i profesionalitu.

Na hlavnom pódiu opäť prebiehali prednášky a odborné diskusie, zamerané predovšetkým na kožné choroby. Trh kože sa v tomto výrazne odlišuje od tzv. beauty výstav, kde ide skôr o propagácie komerčných kliník, či firiem vyrábajúcich skrášľujúce prípravky.

Prednášky a poradne s kožnými lekármi

Odborným garantom Trhu kože bola aj tento rok Slovenská dermatovenerologická spoločnosť. Na podujatí sa zúčastnilo, prednášalo, alebo rôznymi formami poskytovalo konzultácie až 26 kožných lekárov. Nechýbali stánky popredných spoločností, ktoré sa zaoberajú liečbou rôznych kožných chorôb.

Organizátori zaznamenali celkovo 720 návštevníkov. Z nich 105 využilo odborné konzultácie s kožnými lekármi v diskrétnych a 364 vo verejných poradniach kože.

,,Záujem verejnosti bol mimoriadny – veď termíny do diskrétnych poradní, kam ste sa mohli prihlásiť aj online, boli obsadené do niekoľkých hodín,“ povedala Mgr. Lele Zemanová, ktorá je autorkou celej myšlienky a zároveň spoluorganizátorkou podujatia.

Trh kože 2018 Stara trznica
Zdroj foto: Facebook Trh kože

Zistenia lekárov sú alarmujúce

Aj druhý ročník Trhu kože ukázal, že ľudia zanedbávajú návštevy v kožných ambulanciách. Tak ako minulý rok, aj teraz prichádzali do Starej tržnice s pokročilými kožnými problémami.

Mnohí záujemcovia boli prekvapení, keď sa na akcii dozvedeli, že materské znamienka sa v kožných ambulanciách vyšetrujú celoročne. Niektorí si prišli preveriť názor svojho dermatológa, čiže využili druhý názor lekára. Prinášali si so sebou aj lekárske správy.

Väčšina ľudí konzultovala na Trhu kože znamienka, ale pýtali sa aj na iné kožné problémy, či ťažkosti s kĺbmi. MUDr. Margita Štajerová, kožná lekárka z Kúpeľov Smrdáky, odpovedala na otázky ohľadom kúpeľnej liečby kožných ochorení a platbách na poisťovňu. Pri vyšetreniach objavila u jednej pacientky na ramene spinocelulárny karcinóm (tzv. spinalióm). Pacientku rovno nasmerovala do ambulancie onkodermatologičky.

Podobnú skúsenosť mala MUDr. Katarína Poláková, PhD., onkodermatologička z Onkologického ústavu sv. Alžbety.

,,V diskrétnej poradni ma navštevovali hlavne pacienti v dôchodkovom veku. Väčšinou konzultovali nezhubné kožné útvary a existujúce znamienka. Okrem bežných, neškodných znamienok, som v jednom prípade diagnostikovala aj kožnú rakovinu – bazocelulárny karcinóm.“

V tomto roku aj ultrasonografické vyšetrenie kĺbov pri podozrení na psoriatickú artritídu. Reumatologička MUDr. Katarína Sisol vyšetrila ultrazvukom niekoľkých záujemcov, pričom príznaky novozistenej psoriatickej artritídy zaznamenala u šiestich z nich.

„Týmto podujatím chceme ľudí naučiť, aby nezanedbával svoje zdravie, neskrývali svoje problémy a riešili ich s odborníkmi – nie s doktorom Googlom,“ uzavrel prezident SDVS, doc. MUDr. Dušan Buchvald, PhD.

Viac o akcii na www.trhkoze.sk, alebo na www.facebook.com/trhkoze.

Pridaj komentár