Nechty – zmeny a ochorenia, ktoré na nich vidíme

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Nechtové platničky chránia posledné články prstov pred mechanickým poškodením. Udržiavané a pestované nechty krášlia každú ruku a nohu.

Choroby a zmeny však neobchádzajú ani tieto vedľajšie orgány. Niekedy sa mení ich farba, hrúbka, tvar, pomalšie rastú, alebo sa odlučujú od nechtového lôžka.

Zdravé nechty sú:

  • bledoružovej farby,
  • primerane klenuté,
  • na voľnom konci rovnomerne biele, hladké,
  • s pevne priliehajúcou kožtičkou pri koreni,
  • bez záderov.

Nechty na rukách sú hrubé 0,5 – 0,6 mm, na nohách je ich hrúbka dvoj-, až trojnásobná. Ženy majú o niečo tenšie nechty, ako muži.

Rast nechtov je tiež rozdielny. Na rukách rastú rýchlejšie, ako na nohách. Rýchlosť rastu ovplyvňuje aj vek, niektoré ochorenia, tehotenstvo, aj niektoré lieky.

Spomalený rast nechtov nastáva vo vyššom veku, ale aj v noci, v zime, pri imobilizácii prstov, tuberkulóze, hubových ochoreniach nechtov, a tiež pri užívaní niektorých liekov. Najpomalšie rastú nechty na palcoch a malíčkoch nôh.

Choroby, defekty a deformácie

Okrem veku ovplyvňuje stav nechtov aj zamestnanie a celkový zdravotný stav. Zmeny na nechtoch môžu byť súčasťou iného ochorenia, alebo sú ochorením postihnuté samotné nechty.

Negatívne podnety sa prejavia zmenou farby, tvaru, hrúbky a kvality nechtovej platničky.

Beauova oblúkovitá priečna ryha vzniká po dočasnom prerušení rastu nechta, napr. v dôsledku vysokej teploty, porúch zažívacieho traktu, či otravy.

Meesove priečne pruhy ružovkastej farby svedčia o náhlom toxickom poškodení po otrave arzénom alebo táliom. Stenčenie nechtovej platničky, s pozdĺžnymi ryhami, vzniká vekom, ale aj v dôsledku tlaku a poškodenia nechta, a sprevádza ho zvýšená lámavosť.

Leukonychia, biele škvrny na nechtoch, sú časté u mladých ľudí. Príčina je nejasná; hovorí sa o vzduchových bublinách v nechtovej platničke, pri poškodení po manikúre.

Biele škvrny môžu mať aj vnútorné príčiny, ako stres, srdcové a obličkové poruchy, metabolické ochorenia, nádory a autoimunitné choroby.

Tenké, miskovité nechty sú zase prejavom nedostatku železa, alebo vzniknú po dlhodobom pôsobení tepla a vlhka.

Onycholýza (alebo odlúčenie nechtovej platničky od lôžka) sprevádza drobné úrazy pri joggingu, či rýchlej chôdzi, no objavuje sa aj pri užívaní niektorých liekov, pri metabolických poruchách, infekcii, pôsobením rôznych chemikálií, vody a vlhka.

Športy spojené s rýchlym štartom a zastavením, vedú k tvorbe podnechtových modrín na palcoch (tzv. palec športovca).

Traumatické poškodenie nechta môže byť výsledkom športovej aktivity, ale aj prejavom psychického napätia a poruchy. Pri psychických poruchách si pacient škriabaním vytvára na nechtových platničkách širšie, početnejšie, nepravidelné, oblúkovité preliačeniny.

Onychoschisis je rozštiepenie voľného konca nechta pri nadmernom odmasťovaní nechtovej platničky, napr. lakovaním, alebo pri dlhodobej práci vo vlhkom prostredí.

Pestrá paleta, no laky to nie sú

  • K zmene farby nechtov dochádza z vonkajších alebo vnútorných príčin.
  • Do tmavočervena, až čierna zafarbia nechty obklady z hypermangánu alebo dusičnanu strieborného.
  • Červené laky a dym z cigariet sfarbujú nechty do žlta.
  • Lieky s obsahom striebra „vyrobia“ modrasté zafarbenie.
  • Žlté nechty sprevádzajú poruchy obličiek, dýchacieho systému, vyskytujú sa u HIV pozitívnych pacientov, ako aj u ľudí užívajúcich tetracyklínové antibiotiká.
žlté nehty
nechty choroby
  • Zelené nechty trápia infikovaných baktériou Pseudomonas aeruginosa.
  • Biele poukazujú na interné alebo hormonálne ochorenie.
  • Tmavohnedé čierne zostávajú nechty po zakrvácaní pod nechtovú platničku, pri materských znamienkach, ale aj nádoroch (vrátane malígneho melanómu), ktoré sa nachádzajú na nechtovom lôžku.

Infekcie, iné choroby a nesprávna obuv

Medzi ďalšie zmeny tvaru patria aj tzv. rúrkovité nechty. Nájdeme ich predovšetkým u žien, a to najmä na palcoch nôh. Okraje nechtov sú stočené smerom k nechtovému lôžku. Necht sa môže upraviť vybrúsením strednej časti nechtovej platničky, ktoré zmenší jej zakrivenie.

Pri bolesti a ťažkostiach s obuvou a chodením sa odporúča chirurgické riešenie.

Onychogryphosis je výrazná deformácia nechtových platničiek. Pazúrovité nechty, vyskytujúce sa najmä na palcoch nôh, sú zhrubnuté, zakrivené a žltohnedo sfarbené. Deformáciu spôsobuje dlhodobý tlak, nevhodná obuv a ortopedické vady.

Hippokratove nechty (alebo v tvare hodinového sklíčka), spolu s rozšírením posledných článkov prstov, najčastejšie súvisí s postihnutím dýchacieho a srdcovo-cievneho aparátu.

Pacienti sa veľmi často sťažujú aj na zarastanie nechtovej platničky do nechtového lôžka väčšinou na vnútornej strane palca nohy.

Príčinou býva strihanie nechtov do oblúka a priveľké priečne zakrivenie nechtovej platničky. Necht zarastá do bočných valov nechtového lôžka, dráždi ho, a vzniká reaktívny zápal.

Dlhotrvajúci tlak vedie až k tvorbe tzv. živého mäsa. Niekedy sa dá pomôcť odstrihnutím vrastajúcej časti nechta. Následne je treba podkladať pod zvyšnú časť nechta kúsok gázy s antiseptickým roztokom, až kým necht neprerastie nechtový val. Inokedy je jediným východiskom odstránenie časti nechtovej platničky aj s príslušnou časťou nechtovej zárodočnej vrstvy.

Nechty a nechtové lôžka môžu byť postihnuté aj baktériovou alebo hubovou infekciou. Pri baktériovom panaríciu nechtové lôžko intenzívne bolí, je zapálené a opuchnuté.

Kvasinkové infekcie sú menej bolestivé, ochorenie prebieha chronickejšie, a začína od koreňa nechta. Vzhľad nechtovej platničky sa postupne mení: stáva sa hrboľatá a hnedo-sivo sfarbená. Prednostne bývajú postihnuté nechty rúk ľudí, ktorí pracujú vo vlhkom prostredí.

pleseň na nechtoch nechty choroby
nechty choroby

Postihnutie nechtovej platničky hubovou infekciou sa začína z voľného okraja nechta. Infekcia sa viaže najmä na nechty nôh, ktoré postupne hrubnú, žltnú, strácajú lesk, a nakoniec sa rozpadávajú. Infikovať sa môžeme napr. vo verejných sprchách alebo v saunách, teda všade tam, kde veľa ľudí chodí naboso.

Zmeny na nechtoch sa vyskytujú aj pri viacerých kožných ochoreniach. Pri lupienke sa odlučujú od lôžka, sú fľakaté (podobné olejových škvnám), často zhrubnuté, s červenými čiarkami alebo bodkovitými priehlbinkami na povrchu.

Bodkovité priehlbinky na nechtoch môžeme vidieť aj pri ekzéme alebo ložiskovom vypadávaní vlasov. Vyleštené nechty sprevádzajú zase „svrbivé“ ochorenia. Nechty nám môžu veľa napovedať nielen o tom, ako sa o seba staráme, o úrovni našej hygieny, ale aj o celkovom zdravotnom stave.

Preto by sme si mali všímať všetky zmeny na nechtoch, aby nás nečakane nezaskočila choroba, na ktorú nás nechty už dávnejšie upozorňovali.

1 odpovedí na “Nechty – zmeny a ochorenia, ktoré na nich vidíme

Pridaj komentár