Nepravidelná menštruácia: Príčiny, liečba a domáca pomoc

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Niektoré ženy majú menštruačný cyklus presný ako hodinky, iné nikdy nemôžu vopred povedať, kedy budú mať svoje dni. Nepomôže žiaden menštruačný kalendár.

V priemere má väčšina žien menštruačný cyklus dlhý 2438 dní a trvá 28 dní. Za rok by ste mali mať menzes 1113-krát.

Nepravidelný cyklus môže, ale nemusí byť problémom. Záleží od podrobností.

Čo je to nepravidelný menzes?
Aké sú najčastejšie príčiny nepravidelnej menštruácie?
Prečo býva nepravidelná menštruácia v puberte?
Kedy treba stav konzultovať s gynekológom?
Ako zistíte, kedy máte plodné dni?
Čo ďalšie môže znamenať krvácanie mimo cyklu?

Čo je to menštruačný cyklus: Kedy hovoríme o nepravidelnom?

Ak ste mávali menštruáciu pravidelne, no zrazu sa začal čas medzi jednotlivými menštruáciami z mesiaca na mesiac odlišovať – raz príde menštruácia skôr, inokedy na ňu márne čakáte aj 5 dní – príčin môže byť niekoľko.

Zmeny v menštruačnom cykle zvyčajne poukazujú na zmenu hormonálnych hladín estrogénu a progesterónu. Nepravidelné menštruačné krvácanie mávajú často dievčatá, ktoré začali menštruovať, a ženy, ktoré s plodnosťou končia.

Nepravidelná menštruácia: príčiny

Krvácanie mimo cyklu či vynechanie menštruácie majú najčastejšie na svedomí tieto situácie:

  • vnútromaternicové teliesko,
  • zmena antikoncepčných tabliet,
  • priveľa cvičenia,
  • extrémne schudnutie, pribratie,
  • poruchy príjmu potravy (anorexia/bulímia),
  • syndróm polycystických vaječníkov,
  • endometrióza (nezhubné gynekologické ochorenie),
  • tehotenstvo alebo dojčenie,
  • stres,
  • nadmerná alebo znížená aktivita štítnej žľazy,
  • polypy v maternici, maternicové fibroidy (zhubné gynekologické ochorenie),
  • zjazvenie maternice – Ashermanov syndróm,
  • iné negynekologické ochorenia,
  • užívanie niektorých liekov.

Najbežnejšou príčinou nepravidelnej menštruácie je syndróm polycystických vaječníkov a znížená funkcia štítnej žľazy. Cieľom liečby je obnovenie hormonálnej rovnováhy, čo zvyčajne rieši gynekológ. Ak ide o zmenu funkcie štítnej žľazy, podstúpite vyšetrenie a liečbu u endokrinológa.

nepravidelná menštruácia v 16
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kedy rozhodne ísť k lekárovi?

Nepravidelná menštruácia nemusí spôsobovať problémy, ak ide o posun pár dnínemáte žiadne iné symptómy. Sú však situácie, keď ju treba riešiť spolu s lekárom. Kedy?

  • Ak vám menštruácia vynechá 3 a viac mesiacov.
  • Ak dostanete menštruáciu skôr ako po 21 dňoch od začiatku cyklu.
  • Ak prichádzajú vaše dni menej často ako každých 35 dní.
  • Ak krvácate silnejšie, ako obvykle počas svojich dní.
  • Ak krvácate viac ako 7 dní.
  • Ak máte bolestivejšiu menštruáciu ako obvykle.

Nepravidelná menštruácia v puberte

Väčšinu dievčat prekvapí prvá menštruácia vo veku 1014 rokov, niektoré skôr, iné neskôr. Už od prvej menštruácie je dobré vedieť, ako vypočítať menštruačný cyklus – že sa ráta od prvého dňa menštruácie do nasledujúceho krvácania. V tom pomôže smart menštruačný kalendár.

Počas prvých mesiacov je nepravidelné menštruačné krvácanie dosť časté. Ak však nepravidelnosť pokračuje aj po pol roku, treba navštíviť gynekológa. Rovnako vyhľadajte lekára, ak ste už mali prvú menštruáciu, a potom 3 mesiace nič.

V puberte je dĺžka cyklu obvykle 35 do 40 dní, a postupne sa skracuje. Prvé menštruácie sú nestále, čo sa prejavuje nielen v dĺžke cyklu, ale aj v dĺžke krvácania. Môže sa teda stať, že dospievajúce dievča má menštruáciu 2 dni, inokedy 57 dní.

To všetko je normálne, pretože telo je stále vo vývoji. Organizmus je pod tlakom mnohých zmien, vrátane hormonálnych. V tomto období hladina hormónov ešte kolíše, nie je stabilizovaná.

Kedy zbystriť pozornosť?

Štúdia, uverejnená v magazíne Fertility and Sterility ukázala, že nepravidelná menštruácia môže byť u tých dievčat a mladých žien, ktoré už mali cyklus stabilizovaný, výstražným signálom.

Ak po niekoľkých mesiacoch či rokoch menštruácia prestane „chodiť načas“, môže to súvisieť s diabetom, podváhou, obezitou, ale aj vážnymi poruchami príjmu potravy: anorexiou bulímiou.

Vtedy je potrebné, čo najskôr problém riešiť so psychiatrom alebo psychológom. S úpravou hmotnosti vám pomôže aj gynekológ, nemusíte hneď hľadať výživového poradcu.

Myslite na to, že menštruáciu môžu ovplyvniť aj vonkajšie faktory (väčšinu z nich sme uviedli v úvode článku).

Nepravidelná menštruácia a tehotenstvo

Tehotenstvo sa najskôr prejaví ako chýbajúca menštruácia, ale v prípade, že nemávate menštruáciu pravidelne, neraz ťažko určiť, či ste tehotná, alebo nie.

Ako otehotnieť pri nepravidelnom cykle?

Najprv musíme vylúčiť syndróm polycystických vaječníkov a ďalšie ochorenia a stavy, ktoré môžu spôsobovať nepravidelnú menštruáciu. Ak máte všetko v poriadku a menštruácia sa len mierne odchyľuje od pravidelnosti, je podstatné, aby ste zistili termín ovulácie.

Takže – v prvom rade treba obnoviť pravidelnosť menštruácie, a potom zistiť, kedy máte plodné dni, teda príznaky ovulácie.

nepravidelná menštruácia po vysadení antikoncepcie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako zistiť plodné dni?

MUDr. Stela Muránska z Košíc odporúča tieto spôsoby. Vyberte si, čo vám najviac sedí.

  1. Meranie bazálnej teploty – každý deň na tom istom mieste, s tým istým teplomerom, v rovnakom čase, po výdatnom spánku (aspoň 6-hodinovom).
  2. Hlienová metóda – prejavom ovulácie môže byť zvýšený vodnatý, číry výtok z pošvy. V čase ovulácie sa menia fyzikálnochemické vlastnosti hlienu – stáva sa vodnatejším, redším, ťažným. Ťažnosť hlienu znamená, že sa dobre naťahuje vlákno z hlienu. Dá sa to dobre sledovať napríklad rozovretím prstov ruky – hlien sa vláknito ťahá.
  3. Ovulačné testy – dostanete ich v lekárni. V príbalovom letáku nájdete presný popis, ako a najmä kedy (pri akom cykle) ich vykonávať.
  4. Realizácia hormonálneho profilu – odber krvi (3x v cykle) u vášho gynekológa.
  5. Folikulometria – ultrazvukové meranie veľkosti folikulov. Navštívte svojho gynekológa, ten vám určite poradí.

Ako zistíte, že ste tehotná pri nepravidelnom cykle?

Pri oddialení menštruácie navštívte gynekológa. Nie vždy musí byť signálom  tehotenstva. Ak máte nepravidelný cyklus, porozprávajte sa s lekárom.

Presnejšie informácie vám dá krvný test u gynekológa, zameraný na hladinu hCG hormónu. V prípade zvýšenia hCG budete ďalej sledovaná. Ak stúpa ďalej, ste tehotná.

Krvácate pričasto?

Ak je to častejšie ako každých 21 dní, máte problém, ktorý treba riešiť u gynekológa. Dôvodom môže byť dramatické schudnutie alebo priberanie, stresujúce prostredie, niektoré chorobylieky. Takéto krvácanie však môže byť spôsobené aj:

  • pohlavne prenosnými infekciami,
  • zmenou funkcie štítnej žľazy,
  • problémami s maternicou – polypy a myómy,
  • vnútromaternicovým telieskom,
  • zmenou antikoncepcie.
nepravidelná menštruácia po 40
Zdroj foto: Shutterstock.ocm

Nepravidelná menštruácia a poruchy menštruácie po 35. až 40. roku

Tri desaťročia ste mali pravidelný cyklus, ale po štyridsiatke sa môže všetko zmeniť. Menia sa hladiny hormónov, čo môže zmeniť dĺžku cyklu i samotné krvácanie. V tomto období, u niektorých žien ešte skôr, nastáva takzvaná perimenopauza, fáza pred menopauzou. Práve predo nie sú poruchy menštruácie po štyridsiatke zriedkavé.

Vekom začínajú dramaticky klesať hladiny estrogénu a progesterónu, ktoré sú zodpovedné za pravidelnosť menštruačného cyklu. Objavujú sa zmeny v periodicite i dĺžke menštruácie. Okrem toho môžete mať problémy so suchosťou pošvy, zníženou hustotu kostnej hmoty a citlivejšími prsníkmi.

Zmeny môžete vidieť aj na koži. K tomu sa môže pridať pocit horúčavy, dokonca inkontinencia. V tomto období môžete pociťovať aj výraznejšie emocionálne zmeny. Patria k nim výkyvy nálad, únava, poruchy spánku.

Napriek tomu, že máte vyše štyridsať, myslite na to, že môžete byť schopná otehotnieť!

Pozor!

Abnormálne krvácanie v tomto veku môže byť signálom vážnejšieho problému. Špeciálne, ak ide o krvné zrazeniny, špinenie uprostred cyklu, či špinenie po pohlavnom styku. To všetko môže byť znakom vážnejšieho zdravotného problému.

Nepravidelná menštruácia a bylinky

Niektoré z nás riešia ako spustiť menštruáciu, iné ako zastaviť menštruáciu. Žiaden dlhšie trvajúci problém neriešte na vlastnú päsť bylinkami alebo homeopatikami. Avšak existuje niekoľko prírodných liečiv, ktoré dokážu upraviť menštruačný cyklus, ak nie je spôsobený vážnejšou poruchou.

  • Zázvor: Zmierňuje menštruačné bolesti a reguluje cyklus. Spravte si čaj z čerstvého zázvoru aspoň 1x mesačne.
  • Škorica: Pomáha pri bolestivých kŕčoch a nepravidelnej menštruácii. Obsahuje hydroxychalkon, ktorý reguluje hladinu inzulínu.
  • Sezamové semienka: Vyrovnávajú hormonálnu nerovnováhu. Obsahujú esenciálne mastné kyseliny, ktoré podporujú optimálnu produkciu hormónov.
  • Aloe Vera: Pomáha pri liečbe menštruačných nepravidelností – prirodzene reguluje hormóny. Vytlačte „gél“ z listu, zmiešajte ho s medom a nalačno jedzte 3 mesiace. Počas menštruácie si dajte vždy pauzu.
  • Kurkuma: Je užitočná pri regulácii menštruácie a vyrovnávaní hormónov. Stimuluje menštruačný tok a zmierňuje bolesti. Stačí, keď si dáte štvrtinu čajovej lyžičky do mlieka alebo jedla, až kým problémy nevymiznú.
nepravidelná menštruácia bylinky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Pri ajurvédskych bylinách sa najprv poraďte s vaším gynekológom:

  • Asafoetida: Táto bylinka je dlhodobo používaná v ayurvédskej medicíne na riešenie rôznych stavov – od bolestivých kŕčov, až po nadúvanie. Podporuje produkciu progesterónu (ženského pohlavného hormónu).
  • Agnus Castus: Lieči gynekologické problémy žien už po stáročia. Používa sa tiež na liečbu atypického ťažkého krvácania, symptómov menopauzy a pri pôrodných kontrakciách. Pomáha regulovať menštruačný cyklus – ovplyvňuje hypofýzu (podmozgovú žľazu).
  • Caulophyllum thalictroides: Bylinný liek po stáročia pomáha ženám z domorodých kmeňov pri pôrodoch, krvácaní – zmierňuje ťažké krvácanie. Treba dodržiavať bezpečnú dávku, ktorá predstavuje 12 ml tinktúry 3x denne.

Pridaj komentár