Vyrážky, infekčné kožné ochorenia a chronické rany

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Vyrážky sú „niečo“, čo sa vytvorí na koži alebo sliznici.

Táto chybička krásy môže byť aj príznakom vážneho ochorenia. Zvyčajne ju sprevádza svrbenie, bolestivosť, pálenie, inokedy je necítite žiadne nepríjemné pocity. Ak sa objavia vyrážky na chrbte, alebo na miestach, kde si nevidíte, vôbec o nich nemusíte vedieť.

Ako vyzerajú akné, afty, rosacea?
Prečo a ako vlastne vzniká vyrážka?
Ktoré pohlavné choroby sa prejavujú vyrážkami?
Ako spoznáte alergické vyrážky?
Viete, že aj autoimunitné problémy môžu vyvolať vyrážky na tele?
Ako rozoznáte zhubné a nezhubné nádory na koži?

Ako vyzerá vyrážka?

Vyrážky vyzerajú ako červené zapálené pľuzgiere, prípadne uzlíky červenej, fialovej, či inej farby (niekedy menia farbu kože). Zvykne ich vypĺňať tekutina, krv alebo hnis. Vyrážky môžu vyzerať aj ako škvrny alebo ako petéchie, červené bodky na koži, ktoré sa nedajú nahmatať. Ak je škvrna červenej farby, ide buď o zápal, alebo podkožné krvácanie z cievok.

Akné, afty, rosacea

Najviac nás znepokojujú vyrážky na tvári a iných viditeľných miestach. V puberte, ale aj v dospelosti sa na tvári vyskytuje akné – buď ako „čierne bodky“, červené a hnisavé žlté vyrážky, a v horších prípadoch až podkožné, bolestivé červené uzly.

červené výrážky
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

V produktívnom veku vzniká rosacea: na tvári sa najprv objavia rozšírené cievky s prechodným, neskôr trvalým začervenaním, resp. s červenými vyrážkami a zbujnením tkaniva nosa.

Na slizniciach vznikajú najčastejšie afty, ktoré si v ústach okamžite uvedomíme pri pohybe jazyka.

Menej často sa objavujú na slizniciach pľuzgieriky, ktoré veľmi rýchlo praskajú a tvoria sa odreniny. Tieto pľuzgieriky sú veľmi citlivé na potraviny a nápoje, ktoré môžu otvorené rany podráždiť a spôsobiť bolesti nielen pri prehĺtaní, ale aj v kľude.

U zdravého človeka sa všetko v ústach hojí pomerne rýchlo. Avšak, ak ale ranky pretrvávajú dlhšie, treba vyhľadať dermatológa, pretože môže ísť o závažnejšie autoimunitné ochorenie.

Ako sa rodia vyrážky

Vyrážky, ktoré vznikajú na koži, môžu mať rôzny pôvod: mechanický, chemický, infekčný (vírusy, baktérie, huby, plesne, parazity, červy), autoimunitný, alergický či dedičný. Takisto môže ísť o poruchu metabolizmu, pôsobenie tepla, chladu a UV žiarenia, kombinované príčiny, nepoznané príčiny a iné.

Medzi časté infekčné prejavy patrí dermatomykóza hubové ochorenie kože. Zvyčajne vznikajú na nohách, keď chodíme naboso na plavárni, na športoviskách, či v spoločných sprchách. Nakaziť sa môžeme aj pri kontakte s chorým zvieraťom, pričom choroba sa u zvieraťa nemusí zjavne prejavovať. Najčastejšie trpia nákazou psy, mačky, kone, hovädzí dobytok, králiky a hlodavce, vrátane domácich miláčikov. Jedným z príznakov je svrbenie tela na postihnutých miestach.

pľuzgiere na koži
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Vírusové infekcie kože

Pomerne často sa na tele vyskytujú vírusové infekcie kože: bradavice – drobné vyrážky farby kože na prstoch rúk, na chodidlách, ktoré sa postupne zväčšujú a na povrchu sú rozbrázdené. Rozšírené sú aj papilómy, nezhubné kožné výrastky, ktoré spôsobuje HPV vírus.

Pri oslabenej imunite sú ľudia náchylní dostať opar (herpes) – vodnaté vyrážky na tvári a vonkajších pohlavných orgánoch, vo forme pľuzgierikov.

Medzi vírusové ochorenia, ktoré sa prejavujú aj vyrážkou, patria osýpky. Výsev plochých červených škvrniek sa začína na hlave 14 dní po kontakte s vírusom. Postupne prechádzajú na trup, ruky, nohy a chodidlá.

Na osýpky sa veľmi podobajú ovčie kiahne, ktoré sa najčastejšie objavujú u detí predškolského a školského veku. Spôsobuje ich vírus varicella-zoster, ktorý sa môže šíriť kýchaním, kašľaním, smrkaním alebo cez očné spojivky. Ku koncu inkubačnej doby môže byť v kvapôčkach vdýchnutý do dýchacích ciest. Osýpky aj ovčie kiahne sa prejavujú horúčkou. Ako ich od seba odlíšime? Pre osýpky sú typické šedasto-belavé škvrny v ústnej dutine

Vírus, ktorý spôsobuje ovčie kiahne, zostáva doživotne v tele, a pri opätovnej infekcii hrozí človeku pásový opar. Ide o bolestivé pľuzgiere, usporiadané v tvare pása na jednej strane tela, najčastejšie na trupe či tvári.

Veľmi často sa vyskytujú na koži aj bakteriálne infekcie:

  • Ochorenie ruža je akútny streptokokový zápal kože, predovšetkým tváre a predkolenia, s horúčkou, triaškou a zimnicou,
  • impetigo (tzv. sladké chrasty) je streptokoková alebo stafylokoková infekcia v podobe pľuzgierov (neskôr chrást na tvári, v okolí nosa a úst),
  • zápal vlasových vačkov – červená a hnisavá žltá vyrážka, v strede ktorej je vlas, zápal sa môže šíriť do okolia.

Vyrážky pri pohlavných chorobách

Syfilis je tiež bakteriálna infekcia, nemusí sa týkať len pohlavných orgánov. Infekcia sa šíri pohlavným stykom s infikovanou osobou (v mieste kontaktu). Prvý prejav má charakter plošnej ranky alebo vredu a postupne sa zhojí aj bez liečby, takže chorý už udalosti nevenuje žiadnu pozornosť. Po čase sa však začnú tvoriť na tele vyrážky – najmä na trupe, ale aj na končatinách. Chorí si často myslia, že ide o alergiu.

Nepoznaný syfilis je zákerný v tom, že vyrážky po čase „zmiznú“ a objavujú sa znova a znova, pričom strácajú na intenzite. V prípade komplikácií sa zápalom kože prejavuje kvapavka

Svrab

Najčastejším parazitickým ochorením je svrab. Spôsobuje ho zákožka svrabová. Na parazita nás upozorní úporné svrbenie. Vyrážky vznikajú na miestach, kde je koža tenká, mäkká a teplá.

Alergické vyrážky

Bývajú často plošné, vo forme žihľavky, ku ktorej sa môže pridružiť aj opuch pier, okolia očí, hrtana a hltana. Takéto prejavy už predstavujú život ohrozujúci stav, nebezpečné dusenie kvôli opuchu slizníc – vtedy je nutné okamžite podať protialergickú liečbu.

Alergické vyrážky na kontaktné alergény majú charakter ekzému; vznikajú v mieste kontaktu s alergénom a sú sprevádzané pocitom svrbenia a bolestivosti. Alergické reakcie sa často objavia aj po tetovaní čiernou hennou.

Alergiu môžete mať na:

  • lieky,
  • potraviny,
  • poštípanie hmyzom (napr. včelou, osou),
  • látky, ktoré prichádzajú do kontaktu s kožou a sliznicami (tzv. kontaktné alergény).
https://www.standardnepostupy.sk/schvalene-pacientke-standardne-postupy/

Vyrážky a autoimunitné choroby

Podstata autoimunitných chorôb kože spočíva v tvorbe protilátok proti vlastnej koži. Medzi najrozšírenejšie autoimunitné ochorenie patrí psoriáza (lupienka), lupus, vitiligo a pemfigus.

Psoriáza sa prejavuje tvorbou červených plošných vyrážok, ktoré sú pokryté šupinami. Vyskytujú sa typicky na lakťoch, kolenách, v krížovej oblasti chrbta a vo vlasatej časti hlavy. V liečbe psoriázy sa často využíva UV žiarenie.

Na lupus pôsobí UV žiarenie zas opačne – zhoršuje jeho prejavy. Pri lupuse sa tvoria červené plošné vyrážky pokryté šupinami, podobne ako u psoriázy, avšak miesta výskytu sú odlišné: tvár, ruky, ramená, teda odhalené miesta, prístupné pôsobeniu slnečného žiarenia.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Vitiligo je charakteristické bledými fľakmi, ktorým chýba pigment. Po opálení okolitej kože sa bledosť fľakov ešte zvýrazní. Pre pemfigus je typická tvorba vodových pľuzgierov na koži a v ústach. Po prasknutí pľuzgierov vznikajú rany, ktoré sa môžu infikovať.

S poruchou imunity sa spája aj hidradenitis suppurativa (hidradenitída). Ide o neinfekčné chronické kožné ochorenie. Zvykne sa objaviť v podpazuší, v okolí pohlavných orgánov, zadku, u žien pod prsiami. Sprevádza ho bolestivý zápal, abscesy, fistuly a zapáchajúci výtok. Pri tomto ochorení dobre zaberá biologická liečba.

Rakovina, ktorá na seba upozorní

Ak sa na koži alebo sliznici vytvorí vyrážka, ktorá pretrváva dlho, zväčšuje sa, nehojí, prípadne sa otvorí a vznikne z nej vred, netreba ju podceňovať – môže ísť o nádor.

Niektoré nádory nezhubné, ako napríklad hemangióm, čo je ten lepší prípad. Pre zhubné nádory však platí: čím skôr ich rozpoznáme, tým je lepšia prognóza.

Najzhubnejším kožným nádorom, ktorý rýchlo metastázuje, je malígny melanóm. Najčastejšie býva hnedej až čiernej farby, ale niekedy nemusí obsahovať žiaden pigment.

Ak znamienko nie je rovnako pigmentované v celom rozsahu, je asymetrické, s nepravidelnými okrajmi, väčšie ako 5 – 6 mm, rýchlo sa zväčšuje, či krváca, treba si ho dať neodkladne skontrolovať u dermatológa.

Znamienka by mali byť kontrolované 1x ročne, v prípade akýchkoľvek zmien ihneď. Významnú úlohu pri vzniku rakoviny kože nezohráva len slnenie vo voľnej prírode, ale aj to umelé – v soláriách. Navyše, riziko vzniku melanómu stúpa s každým spálením pokožky!

ekzém na koži
Vyrážky u detí často súvisia s infekciami, preto je potrebné vyšetrenie pediatrom. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kožné ochorenia ako komplikácia cukrovky

Osobitnú kategóriu tvoria kožné infekcie, ktoré často vznikajú pri cukrovke a komplikujú liečbu. Nezriedka práve ochorenia kože upozorňujú na zatiaľ nediagnostikovaný diabetes.

Patria sem:

  • diabetická noha,
  • gangréna,
  • ružové sfarbenie tváre – rubeosis diabeticorum,
  • eruptívne xantómy – žltkasté ohraničené útvary na koži, v ktorých sa hromadia tukové látky,
  • kandidóza,
  • infekčné kútiky v ústach,
  • hubové ochorenia kože,
  • ruža na nohe,
  • furunkul – hnisavý zápal kožných žliaz.

Chronické rany na koži

Chronické ranyrany, ktoré sa nedokážu zahojiť ani po šiestich týždňoch. K ich vzniku prispievajú infekcie, pridružené ochorenia a celkový zdravotný stav chorého. Patria k nim bércove vredy, dekubity (preležaniny), diabetická noha a diabetický vred, fistuly, popáleniny, amputované pahýle.

Okrem všeobecných faktorov ako sú vek, mobilita a obezita, hojenie chronických rán komplikujú:

  • podvýživa,
  • anémia,
  • lymfedém,
  • cukrovka,
  • ateroskleróza a vysoký tlak,
  • neuropatické choroby,
  • vaskulitída,
  • autoimunitné poruchy,
  • trombóza,
  • obezita.

Lekár vždy vidí viac ako vy

Pamätajte si: ľahostajnosť, podceňovanie či odvaha, sú v prípade zdravia na nesprávnom mieste. Ignorancia by vás mohla vyjsť veľmi draho. Ak sa vytvoria kožné vyrážky alebo rany, ktoré sa nechcú zahojiť, mali by sa „stretnúť“ s okom odborníka. Kožný lekár zväčša už na prvý pohľad vie, aké ochorenie má pred sebou. Odpovede pacienta na presne cielené otázky (spolu s doplňujúcimi laboratórnymi alebo prístrojovými vyšetreniami), mu potom pomôžu stanoviť správnu diagnózu. Vyrážky u detí často súvisia s infekciami, preto určite navštívte pediatra a nechajte svoje dieťa vyšetriť.

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská
Doplnila: Soňa Herdová

Pridajte si nás na Facebook!

Pridaj komentár