Nové liečivá na sklerózu multiplex: Výhody a nevýhody nových liekov

Od januára tohto roku sú už aj pre slovenských pacientov dostupné dve nové liečivá na relaps-remitujúcu sklerózu multiplex – dimetylfumarátteriflunomid. Tretí – alemtuzumab, bude dostupný od marca 2015.

Poďme sa pozrieť, pre koho sú vhodné, v čom sú lepšie ako predchádzajúce preparáty, a naopak, aké sú ich riziká.

Alemtuzumab

Koho ním možno liečiť?

Ak máte výrazne aktívnu formu SM, ktorá neodpovedá adekvátne na liečbu dvoma alebo viacerými liečivami, alemtuzumab by mohol byť práve pre vás vhodnou alternatívou. Patrí medzi monoklonálne protilátky, rovnako ako natalizumab, na rozdiel od neho je však oveľa bezpečnejší pre pacientov pozitívnych na JC vírus (John Cunningham vírus). Tento vírus je pomerne rozšírený, no za normálnych okolností nespôsobuje (nakazenému) žiadne príznaky. Pri užívaní natalizumabu však hrozí riziko rozvoja PML (tzv. progresívnej multifokálnej leukoencefalopatie) – závažného zápalového ochorenia mozgu, ktoré sa môže skončiť smrťou.

Ako prebieha liečba?

Tri dni pred podaním lieku by ste mali užívať kortikosteroidy (protizápalové liečivá). Lekár môže zvážiť aj užívanie antihistaminík (prípravky s antialergickým účinkom) alebo antipyretík (proti horúčke). Všetky tieto liečivá slúžia na minimalizáciu možných nežiaducich účinkov.

Liečba pozostáva z dvoch cyklov. Počas prvého cyklu sa podáva liečivo raz denne (formou infúzie), počas piatich za sebou nasledujúcich dní. Nasleduje 12-mesačná prestávka, a po nej druhý cyklus liečby – takisto raz denne (formou infúzie), ale už len počas 3 za sebou idúcich dní.

A to je všetko. Nemusíte sledovať, či ste si vzali tabletku, nemusíte si pichať žiadne injekcie. Aspoň 48 mesiacov by ste však mali raz mesačne chodievať na odbery krvi, a lekár by mal sledovať váš celkový krvný obraz kvôli včasnej minimalizácii nežiaducich účinkov lieku. V prípade potreby – to znamená, ak sa aktivita ochorenia vráti – môžete podstúpiť ešte dodatočnú liečbu (znova 3 dni infúzií, 12 mesiacov od poslednej dávky).

Aké sú nežiaduce účinky?

Alemtuzumab výrazne znižuje počet bielych krviniek, najmä T-lymfocytov. Menej bielych krviniek = menšia šanca napadnutia myelínových obalov a poškodenia nervov, ale, žiaľ, rovná sa to aj zníženej celkovej imunite organizmu. Pri tejto liečbe je teda možné, že vás častejšie potrápia infekcie močových dýchacích ciest, infekcie tráviaceho traktu, alebo herpetické infekcie (na ich prevenciu by sa mesiac po liečbe mal užívať Aciclovir).

Alemtuzumab môže spôsobiť aj zníženie počtu krvných doštičiek, a tým zvýšiť riziko krvácania, aj riziko ochorenia obličiek. Všetky tieto komplikácie sa však dajú – vďaka každomesačným kontrolám –  včas zachytiť a vhodným spôsobom liečiť, a preto nie sú dôvodom na paniku.

Nezabúdajme pritom ani na riziká spojené s infúznou liečbou. Tie sa môžu objaviť do 24 hodín od podania prvej dávky. Patria medzi ne bolesti hlavy, závraty, triaška, žihľavka, zrýchlený pulz, či nepríjemný pocit na hrudníku. Preto je nutné, podávať infúzie pod dohľadom lekára. Samozrejme, ako pri každom liečive, môže sa vyskytnúť aj alergická reakcia.

Kedy sa nesmie užívať?

Kvôli spomínanému zníženiu počtu bielych krviniek, alemtuzumab nesmú užívať HIV pozitívni pacienti, pretože majú týchto krviniek málo (vplyvom vírusu). Alemtuzumab môže spôsobiť aj zvýšenú alebo zníženú funkciu štítnej žľazy, preto u pacientov s pretrvávajúcimi poruchami štítnej žľazy, treba jeho použitie dôsledne zvážiť. Počas tehotenstva ani dojčenia by sa tiež nemal užívať, avšak 4 mesiace po poslednej infúzii môžete bezpečne otehotnieť, čo je nesporná výhoda pre mladé ženy v plodnom veku.

Dimetylfumarát

Ako funguje?

Čo sa týka pomeru účinok/riziko, z trojice nových liekov je dimetylfumarát jednoznačným výhercom. Účinkuje vďaka zníženiu tvorby a uvoľňovania zápalových molekúl, a tiež vďaka antioxidačným vlastnostiam. Len veľmi málo sa vzájomne ovplyvňuje s inými liekmi, preto ho môžete užívať aj v prípade, že skleróza multiplex nie je vašou jedinou diagnózou.

Čo ma čaká pri užívaní tohto lieku?

Dimetylfumarát sa užíva vo forme tabliet, dvakrát denne, čo je omnoho pohodlnejšie oproti injekciám, či infúziám. Prvý týždeň by ste mali užívať 120 mg tablety, po siedmich dňoch sa prechádza na plnú dávku, teda 240 mg tablety. Tento postupný prechod by mal minimalizovať vedľajšie účinky. Z toho istého dôvodu sa tiež odporúča užívanie tabliet s jedlom.

Čo sa týka vedľajších účinkov, medzi najčastejšie (v klinických štúdiách trápili asi tretinu pacientov) patrí začervenanie pokožky (spojené s návalmi tepla) a zažívacie problémy, ako nevoľnosť, hnačky a bolesti brucha. Tieto príznaky sú najčastejšie počas prvého mesiaca liečby, potom zvyknú spontánne odoznieť.

V prípade, že pretrvávajú, je možné znížiť dávku lieku znovu na polovičných 120 mg, až na dobu 1 mesiaca, kým sa nestratia. Zažívacie problémy môže zhoršiť konzumácia silných alkoholických nápojov (viac ako 30 % alkoholu). Malé množstvá však nemajú vplyv na účinok lieku – pohár vína alebo malé pivo, si teda môžete dopriať.

Poznámka:

Zatiaľ nebol skúmaný vplyv liečiva na vývoj plodu, preto ak plánujete v dohľadnej dobe otehotnieť, táto liečba pre vás nie je vhodná.

Na čo si mám dať ešte pozor?

Váš lekár by určite mal počas liečby sledovať funkcie obličiekpečene. Preto rátajte s odbermi krvi v 3-, 6- alebo 12-mesačných intervaloch. Dimetylfumarát tiež znižuje počet bielych krviniek, preto ak sa u vás rozvinie nejaká akútna infekcia, je možné, že budete musieť liek vysadiť (kým infekcia neustúpi).

Pri SM atakuliečbe kortikosteroidmi však môžete dimetylfumarát užívať aj naďalej. U pacientov, ktorí trpia tráviacimi ťažkosťami už pred liečbou, treba (kvôli možnému zhoršeniu týchto ťažkostí) užívanie lieku dôkladne zvážiť.

Teriflunomid

Aké sú jeho výhody oproti existujúcim liekom?

Teriflunomid sa svojími účinkami približne vyrovná interferónom. Je to však liek v tabletkovej forme, užíva sa raz denne. Jeho úloha spočíva v znížení počtu lymfocytov. Teriflunomid nespôsobuje chrípke podobné stavy (ako interferón), môže však spôsobiť tráviace ťažkosti, vypadávanie vlasov, výskyt vyrážok a zvýšiť riziko infekcií.

Pre koho nie je vhodný?

Nesmiete ho užívať, pokiaľ trpíte ťažkým poškodením pečene, alebo poškodením obličiek, ktoré vyžaduje dialýzu. Tiež ak trpíte nejakou akútnou infekciou, infekciou HIV, prípadne máte znížený počet krvných doštičiek alebo bielych krviniek. Keďže tabletky obsahujú laktózu, nie sú vhodné ani pre pacientov trpiacich laktózovou intoleranciou alebo malabsorpciou (poruchou vstrebávania).

Na vývoj plodu má teriflunomid negatívne účinky – prechádza do materského mlieka. Preto pri jeho užívaní nesmiete otehotnieť ani dojčiť, a po jeho vysadení môže trvať ešte dva roky, kým sa organizmus úplne „vyčistí“. Preto nie je vhodný ani vtedy, ak do dvoch rokov plánujete tehotenstvo.

Má táto liečba nejaké riziká?

Pri užívaní teriflunomidu by vám lekár mal pravidelne kontrolovať krvný obraz, najmä hladiny pečeňových enzýmov. Takisto je dôležité pravidelné meranie krvného tlaku, keďže pri tejto liečbe môže byť vyšší.

Veľkou nevýhodou tohto liečiva je pomerne veľký počet interakcií s inými často používanými liekmi: zvyšuje alebo znižuje účinok niektorých liečiv, napríklad statínov, používaných na reguláciu krvného cholesterolu, liekov proti cukrovke 2. typu, antibiotík, antivirotík, liekov ovplyvňujúcich zrážanlivosť krvi. Preto je pri jeho kombinácii s inými liečivami nutná maximálna obozretnosť. Teriflunomid sa nesmie kombinovať s aktívnym uhlím, ani s ľubovníkom bodkovaným.

Nové lieky, nová nádej

Aj vďaka týmto novým liekom, skleróza multiplex už nemusí byť takým strašiakom, ako bola kedysi. Mnoho ďalších liekov je v súčasnosti v štádiu klinického výskumu. Napriek tomu, že „esemku“ stále nevieme vyliečiť, vieme liečbou výrazne spomaliť jej priebeh, zmierniť príznaky a zabrániť celkovému zneschopneniu pacientov, ktorí teraz môžu prežiť čo najplnohodnotnejší život.

Autorka študuje na Farmaceutickej fakulte UK

V súťaži reprezentuje Slovenský spolok študentov farmácie

Ilustračné fotografie

PageLines-Baner-UP-2015.png

1 odpovedí na “Nové liečivá na sklerózu multiplex: Výhody a nevýhody nových liekov

Pridaj komentár