Pagaštan konský ako liek: Na kŕčové žily pomáha gél, masť aj tinktúra

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Na jeseň nám príroda daruje množstvo zdravých plodov.

S týmto obdobím je spätý aj pomerne bežný strom – pagaštan konský.

Keďže plody pagaštana nie sú jedlé, vnímame ho skôr ako ozdobný strom.

Lečivé účinky sa však už ukázali pri viacerých ochoreniach.

Aké priaznivé účinky má pagaštan konský?

S akými chorobami si poradí?

A kedy by sme ho mali zbierať?

Pagaštan konský a jeho využitie pre človeka

V ľudovom liečiteľstve sa pagaštan konský oddávna využíval na opuchy, zápaly či posilnenie cievnych stien. Pagaštan rastie v chladnejšom podnebí. Od jedlých gaštanov sa líši veľkým bielym bruškom. U nás je hojne vysadený v parkoch a mestských záhradách.

Na výrobu liečivých produktov sa spracúva celá rastlina – semienka, listy, kôra stromu aj kvety. Pagaštan by sa mal zbierať, až keď sú jeho semená – gaštany – dokonale zrelé. Na spracovanie sú vhodné až po samovoľnom vypadnutí z pichľavých toboliek.

Čo sa týka kôry, zbiera sa len z 3-5-ročných stromov. Kôra sa osvedčila hlavne pri znižovaní horúčky. Najlepším mesiacom pre zber kôry je marec.

Z nasušených kvetov si zas pripravíte chutný čaj. Zaberá najmä pri:

Liečivé účinky pagaštana konského

Pagaštan obsahuje rad liečivých látok – napríklad kyselinu močovú, či mastné oleje. Jednou z jeho najvýznamnejších zložiek je však escín. Táto látka má výrazný protizápalový efekt, uvoľňuje kŕče nôh a ochraňuje zdravie cievnych stien.

Pagaštan má priaznivý účinok aj pri vonkajšom užívaní. Pridáva sa napríklad do opaľovacích krémov, pretože dobre absorbuje ultrafialové lúče. Nikdy však neužívajte nespracovaný pagaštan! Čerstvá rastlina je jedovatá.

Do úvahy teda nepripadá čaj z čerstvých listov ani kvetov. Radšej siahnite po komerčných výživových doplnkoch, v ktorých je už rastlina spoľahlivo spracovaná.

pagaštan-konský-choroby
Zdroj foto: AdobeStock.com

Pagaštan konský lieči tiež choroby:

Pagaštan konský na kŕčové žily

Pagaštan sa osvedčil najmä v liečbe chronickej žilovej nedostatočnosti, teda keď sa krv nesprávne vracia z nôh do srdca. Dôsledkom je oslabenie a zväčšenie žíl, čo je obvykle vidno už na prvý pohľad. Pagaštan tiež zmierňuje opuch rozšírených žíl, aj nočné kŕče v nohách.

Pri liečbe kŕčových žíl sa využíva extrakt zo semien. Vedecké štúdie dokonca preukázali, že pagaštan konský je rovnako efektívny ako kompresné pančuchy. Prijímať ho môžete v rôznych formách – tablety, tinktúru, masť.

Určitou formou kŕčových žíl sú aj hemoroidy. Pagaštan utíši bolesti spojené s týmto ochorením, slúži aj ako prevencia.

Tablety s pagaštanom konským

Tablety sú spoľahlivým doplnkom, ak chceme rastlinu užívať vnútorne. Väčšina týchto vitamínov obsahuje 50 miligramov účinnej látky – escínu. Odporúčaná dávka je 23 tablety denne.

Aby ste sa vyhli prípadným tráviacim ťažkostiam, zvoľte si tablety s riadeným uvoľňovaním. Veľké dávky byliny totiž môžu podráždiť tráviaci trakt.

Ľudia s ochorením pečene, obličiek, alebo s poruchou krvotvorby, by sa mali tabletám s pagaštanom vyhnúť. Ani zdraví ľudia by ho nemali kombinovať s aspirínom, či liekmi na riedenie krvi. Pagaštan totiž posilňuje účinok týchto liekov.

Užívanie pagaštana je otázne aj pri tehotných ženáchdojčení. Kvôli svojmu zdraviu, i zdraviu bábätka, ho teda radšej neužívajte.

Pagaštan do svojej liečby zaraďte výhradne po konzultácii s lekárom! Zvlášť vtedy, ak sa takto rozhodnete liečiť kŕčové žily a hemoroidy!

Masť z pagaštana konského

Pagaštan konský sa v bylinkárstve používa predovšetkým vo forme masti. Tú však kúpite aj v lekárňach a drogériách. Masť pomáha na boľavé kĺby, aj na unavené nohy po celodennom státí. Je to vďaka escínu, ktorý podporí priechodnosť a odolnosť žilových stien.

Ak sa vo vašom okolí nachádzajú stromy s hojným množstvom plodov, môžete si pagaštanovú masť vyrobiť aj sami. Použiť sa dajú čerstvésušené gaštany. Čerstvé semená treba nastrúhať, sušené podrviť. Plody potom zamiešame do roztopenej bravčovej masti.

Vzniknutú zmes krátko povaríme. Potom ju odložíme na tmavé miesto, kde by mala postáť 1015 dní. Počas procesu odležania, zmes prevaríme ešte 3x, vždy po 5 dňoch. Nakoniec vzniknutú masu prelejeme do pohárikov a dobre uzavrieme.

pagaštan-konský-gel

Pagaštan konský – gél

Pagaštan konský existuje aj vo forme gélu. Pagaštanový gél je často dopĺňaný o extrakty z mäty priepornej. Táto kombinácia zaručuje úľavu pri opuchoch a bolestiach nôh, a to najmä pri kŕčových žilách.

Pagaštanové gély majú vďaka pridaným bylinkám chladivý efekt. Pri kŕčových žilách je to dôležité, keďže teplo (opaľovanie na slnku, horúci kúpeľ) zhoršuje stav ochorenia.

Pagaštan konský v liehu

Z nejedlého gaštana si doma vyrobíte aj liečivú tinktúru. Budete na ňu potrebovať 40 % biely alkohol a nakrájané gaštany. Plody by sa mali v alkohole lúhovať minimálne 3 týždne. Na odstátie tinktúry použite veľký sklenený pohár.

Na čo vám poslúži vylúhovaná zmes?

Môžete si ňou potierať boľavé kĺbyunavené nohy. Jej liečivé účinky poznajú hlavne tí, ktorých trápia opuchnuté kŕčové žily. Všeobecne však pomáha pri rôznych cievnych problémoch.

Hoci je tinktúra liečivá, ani náhodou ju nekonzumujte!

Recepty z pagaštana konského

Okrem masti alebo tinktúry, si z pagaštana vyrobíte aj upokojujúce obklady. Na obklad potrebujete 2 polievkové lyžice kôry stromu a štvrť litra vody.

Kôru zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 10 minút. Potom do záparu namočte vreckovku, či inú látku. Obkladajte ňou boľavé miesta na nohách.

Reumatici si zas môžu pripraviť pagaštanový kúpeľ, ktorý zmierňuje bolesti kĺbov. Kúpeľ sa pripravuje z 20 lyžíc nasušených semien na 5 litrov vody. Semená polhodinu povaríme a vzniknutý zápar pridáme do kúpeľa.

Zdroje:

  1. https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-horse-chestnut-89570
  2. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1055/horse-chestnut
  3. https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000865/1659481/Pagastan-konsky-ako-liek–Na-krcove-zily–horucku-aj-hemoroidy–radi-odbornik
  4. https://www.pluska.sk/izahradkar/okrasna-zahrada/dekoracie-zaujimavosti/10/co-ste-nevedeli-pagastanoch-pripravte-si-domacu-tinkturu.html

Pridaj komentár