Bolesť pri pohlavnom styku: Trápenie tam, kde chceme potešenie

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Bolesť pri pohlavnom styku zažíva oveľa viac žien, než ich to priznáva.

Niektoré príčiny sa pritom dá úspešné odstrániť, stačí vyhľadať odbornú pomoc.

Viete, čo najčastejšie spôsobuje bolesť pri pohlavnom styku?

Dá sa táto bolesť liečiť?

Čo je dyspareunia?

Sexuálne poruchy sa nám spájajú predovšetkým s mužmi – však je to tak? Lenže aj ženy majú rôzne problémy v intímnom živote, o ktorých, rovnako ako muži, nerady o rozprávajú.

K najmenej „rozoberaným“ sexuálnym dysfunkciám u žien patrí dyspareunia, čiže bolestivý pohlavný styk. Ten sa môže vyskytnúť aj u mužov, no v drvivej väčšine postihuje nežnejšie pohlavie.

Tento medicínsky pojem opisuje pretrvávajúcu alebo opakujúcu sa bolesť v genitálnej oblasti počas, alebo po pohlavnom styku. Nie výnimočne sa stáva, že žena zažíva bolestivú súlož niekoľko rokov bez toho, aby vyhľadala odbornú pomoc. Dyspareunia pritom môže signalizovať aj vážnejšie zdravotné problémy.

Príznaky bolestivého styku

Hlavným symptómom dyspareunie je bolesť. Žena ju pociťuje buď v oblasti pyskov ohanbia, čiže v mieste vstupu do vagíny (povrchová bolesť), alebo hlbšie v panve (hĺbková bolesť).

Bolesť môže byť ostrá a dobre lokalizovateľná v jednom konkrétnom mieste. Rovnako bežná je však aj tupá bolesť, šíriaca sa väčšou oblasťou pohlavného ústrojenstva. V oboch prípadoch sa bolesť zvyšuje, ak sú svaly panvy stiahnuté, napríklad v dôsledku strachu.

K sprievodným prejavom dyspareunie zaraďuje:

  • pocit nepohodlia tesne pred, počas, aj po pohlavnom styku,
  • pocity pulzovania, škrabania a pálenia,
  • neschopnosť dosiahnuť orgazmus, vzrušiť sa (znížené libido).

K sekundárnym prejavom patrí napríklad bolesť pri zavádzaní menštruačného tampónu. 

pálenie-pri-pohlavnom-styku
Zdroj foto: AdobeStock.com

Prečo cítim bolesť pri sexe?

Za povrchovou bolesťou sa môže ukrývať celý rad príčin. Bežná je nedostatočná lubrikácia pred penetráciou, čím je prienik penisu do vagíny bolestivý a nepríjemný.

Znížená produkcia prirodzenej lubrikácie však nemusí súvisieť iba s nekvalitnou predohrou. Tento problém sa zvykne objavovať napríklad po menopauze (atrofická vaginitída), alebo po pôrode, keď dochádza k poklesu estrogénu v krvi. Dôvodom nedostatočnej vzrušivosti môže byť tiež užívanie niektorých liekov – antidepresív, sedatív, či antikoncepcie.

Dyspareunia ide ruka v ruke s ďalšou sexuálnou dysfunkciou – vaginizmom, keď sa svalstvo genitálií kŕčovito stiahne, a to aj napriek vzrušeniu partnerov počas predohry. Penetrácia potom nie je možná, respektíve žena pri nej zažíva neprekonateľnú bolesť.

Bolestivý styk kvôli infekcii

Svoju úlohu často zohrávajú aj neliečené zápaly pohlavnéhomočového ústrojenstva, infekcie, či kožné ochorenia. To všetko môže viesť k nepríjemnému páleniu, či bolesti pri pohlavnom styku.

Ak niečo podceníme a nezveríme sa do rúk odborníkom, koledujeme si o bolestivé komplikácie. Nesmieme zabúdať ani na pohlavne prenosné choroby.

Iné príčiny bolesti pri sexe:

  • alergická reakcia na intímne hygienické prípravky, materiály (latex v prezervatívoch), či lubrikačné gély,
  • staršie zranenia v oblasti pohlavného ústrojenstva, operácia panvy, nástrih hrádze počas pôrodu,
  • vrodené abnormality v oblasti genitálií,
  • extrémny zážitok z minulosti – znásilnenie, domáce násilie a pod.

Pozor na bolesť hlboko v panve!

Žiaľ, v niektorých prípadoch sa za bolesťou ukrýva malígny nádor – preto by ste mali navštevovať svojho gynekológa viackrát ročne. Tzv. hĺbková bolesť pri pohlavnom styku je spôsobená týmito ochoreniami alebo liečebnými postupmi:

  • prolaps maternice,
  • endometrióza,
  • zápalové ochorenie panvy,
  • maternicové fibroidy,
  • chirurgické odstránenie maternice,
  • cystitída (zápalové ochorenie sliznice močového mechúra),
  • syndróm dráždivého čreva,
  • hemoroidy,
  • cysty na vaječníkoch,
  • chemoterapia.
bolesť-pri-vniknutí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Bolestivý styk súvisí so ženskou psychikou

Pri odhaľovaní príčiny, prečo žena trpí dyspareuniou, musíme vziať do úvahy aj emocionálne faktory. Aj na pohľad sebavedomé ženy mávajú psychologické zábrany, dokonca strach – z nedostatočnej príťažlivosti, z výsmechu partnera a podobne.

Kvalitu pohlavného styku môže ovplyvniť aj prísna výchova, keď je žena v podvedomí presvedčená, že súlož je niečo zlé a „nečisté“.

Všetky negatívne emócie spája jedno – žena sa pri pohlavnom styku neuvoľní, nedôjde k vzrušeniu, a teda ani k lubrikácii. Pokiaľ ste z akéhokoľvek dôvodu vo veľkom strese a pod tlakom, svaly v oblasti genitálií sa stiahnunapnú, čo bolesť ešte viac zosilní.

Ako je vidieť, príčin môže byť hneď niekoľko. Identifikovať tú hlavnú, býva niekedy náročné. Môže ísť totiž o začarovaný kruh, keď už dopredu očakávame bolesti a diskomfort.

Situácia sa, samozrejme, ešte zhoršuje, ak žena o týchto ťažkostiach s partnerom nekomunikuje, alebo ak partner jej bolesť počas pohlavného styku ignoruje.

Ako prebieha vyšetrenie?

Niektoré ženy odrádza od návštevy lekára nielen pocit hanby, ale aj strach z vyšetrenia. Niektoré ženy sa boja aj toho, že ich vyšetrenie bude bolieť.

Dôležité je, aby ste gynekológovi vysvetlili svoje problémy do detailov – opísali intenzitu bolesti, aj miesto, z ktorého vychádza počas styku, či po ňom.

Pripravte sa aj na intímne otázky, napríklad v akej polohe pociťujete bolesť, akú kvalitu má vaša predohra, alebo či tieto problémy zažívate len s aktuálnym partnerom.

Pri vyšetrení lekár pravdepodobne použije aj prístroj „speculum“, ktorý mu pomáha pri vizuálnej kontrole a odobraní vzoriek. Jeho použitie vo všeobecnosti nie je bolestivé, môže však spôsobiť istú mieru nepohodlia.

Súčasťou vyšetrenia býva aj vnútorná ultrasonografia panvy, a to pomocou vaginálnej sondy s natiahnutým prezervatívom (z hygienických dôvodov).

Pokiaľ máte pocit, že lekár vám nevenoval dostatočnú pozornosť a nevyčerpal všetky možnosti diagnostikovania, nebojte sa vyhľadať iného gynekológa. Pravdou je, že niektorí lekári nové poznatky o dyspareunii zanedbávajú, čo sa odráža na ich prístupe.

Bolestivý styk kvôli fyziologickej príčine

Ak je bolesť výsledkom nedostatočnej prirodzenej vlhkosti, pacientke sa predpíše lubrikačný prípravok. Pri pohlavne prenosných chorobách, či infekciách, sa užívajú antibiotiká. Pri niektorých diagnózach je zase nevyhnutný chirurgický zákrok (maternicové fibroidy, endometrióza).

Bolestivý styk bez fyziologickej príčiny

Veľakrát sa stáva, že žena síce podstúpi dôkladné gynekologické vyšetrenie, lekár však neodhalí žiadnu fyziologickú príčinu. Vtedy môže odporučiť terapiu u psychológa, sexuológa, prípadne psychiatra.

Navrhne to najmä vtedy, ak pacientka prežíva bolesť už dlhé roky, a preto chová k sexu len negatívne emócie. Vtedy je dobré, ak sa na terapiách zúčastňuje aj partner. Úspešné vyliečenie býva často podmienené jeho trpezlivosťou a podporou.

bolesť-pri-pohlavnom-styku-príčiny
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kegelove cviky a jóga

Pomôcť svalstvu v okolí genitálií môžeme aj v domácom prostredí – existujú na to rôzne cvičebné techniky. Cieľom je uvoľnenie a zároveň spevnenie tejto svalovej skupiny. Vhodná je napríklad špeciálna jóga, ktorá je primárne zameraná na preťahovanie stuhnutých svalov.

Veľkú popularitu si za posledné roky získali tzv. Kegelove cviky. Prvotne bola táto technika vytvorená pre osoby s oslabenými panvovým svalstvom (hlavne ženy po pôrode), odborníci však veľmi rýchlo prišli na to, že cviky pomáhajú aj pri dyspareunii alebo vaginizme.

Kegelove cviky slúžia žene na to, aby sa naučila pracovať so svalmi panvového dna. Keď nad nimi získa kontrolu, podľa potreby ich dokáže stiahnuťuvoľniť, a to aj počas penetrácie.

Vhodné sú aj dýchacie cvičenia proti stresu a úzkosti.

Zmena polohy či vysadenie antikoncepcie

Aj obyčajná zmena sexuálnej polohy niekedy postačí na zmiernenie bolestí pri pohlavnom styku. Napríklad ak penetrácia nie je veľmi hlboká, alebo ak má žena kontrolu nad tým, čo je pre ňu príjemné a čo nie, bolesť „zázračne“ zmizne.

Zlepšenie pohlavného styku prinieslo niektorým ženám aj vysadenie, resp. zmena hormonálnej antikoncepcie. U iných dám zase zabralo, keď si vybrali vnútromaternicové teliesko alebo prestali používať lubrikačné gély na vodnej báze.

Pozrite si niektoré Kegelove cviky:

https://youtu.be/vfrCqN9cNJY

Zdroje:

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/1471-0528.14518

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/painful-intercourse/diagnosis-treatment/drc-20375973

https://www.medicalnewstoday.com/articles/192590.php

https://www.msdmanuals.com/home/women-s-health-issues/sexual-dysfunction-in-women/dyspareunia

https://familydoctor.org/condition/dyspareunia/

https://www.mdedge.com/sites/default/files/Document/September-2017/1504OBGM_Article3.pdf

https://www.practo.com/health-wiki/dyspareunia-women-meaning-causes-and-treatment/139/article

https://www.aafp.org/afp/2001/0415/p1535.html

Jedna odpoveď na “Bolesť pri pohlavnom styku: Trápenie tam, kde chceme potešenie

Pridaj komentár