Parodontitída – len banálne ochorenie?

Viete, čo je parodontitída?

A ako sa prejavuje?

Parodontitída je infekčné ochorenie, ktoré postihuje všetky štruktúry závesného aparátu zuba: ďasná, povrch koreňa, kosť a väzy, ktorými je zub ku kosti pripojený. Parodontitída sa začína nenápadne, ako zápal ďasien, ktorý sa prejavuje predovšetkým krvácaním.

Neskôr sa zápal šíri do hĺbky, čím dochádza k postupnej strate kosti. Ďasná začnú ustupovať, korene zubov sa obnažujú, vznikajú parodontálne vačky, častokrát sprevádzané opuchmi a hnisaním. Zuby sa začnú kývať, rozostupovať a uvoľňovať.

Pri závažnejších formách parodontitídy dosahuje plocha zapáleného tkaniva veľkosť dlane dospelého človeka. Niet sa preto čo čudovať, že takýto rozsiahly zápal má vážny vplyv na zdravie človeka. Navyše, ak paradontitídu neliečime, teda keď takýto zápal pretrváva po dobu mnohých rokov, stav ďasien a zubov sa neustále zhoršuje. Posledným štádiom parodontitídy je strata aj úplne zdravých zubov.

paradontitída kývanie zuba

Čo spôsobuje parodontitídu? Je to dedičné ochorenie?

Parodontitídu spôsobuje bakteriálny zubný povlak, ktorý sa neustále tvorí na povrchu zuba. Kým v minulosti sa priebeh parodontitídy nedal zásadne ovplyvniť, dnes sme – aj vďaka pokroku v mikrobiológii – schopní toto ochorenie úspešne liečiť, a hlavne mu predchádzať.

Dedičnosť nehrá pri vzniku tohto ochorenia rozhodujúcu úlohu. Rozhodujúcim faktorom je kvalita ústnej hygieny, a nie to, či niekto má, alebo nemá väčšiu genetickú náchylnosť na vznik parodontitídy.

Súvisí parodontitída s inými ochoreniami?

Infekcie, ktoré sa vyskytujú v ústach, pôsobia na celý organizmus. V odbornej literatúre sú dávané do súvislosti s ochoreniami srdca, ciev, pečene a mnohých iných orgánov.

Parodontitída, ako chronická bakteriálna infekcia, je uznávaným rizikovým faktorom pre iné infekcie. Rôzne štúdie poukazujú na zvýšený výskyt parodontitídy u matiek predčasne narodených detí (s nízkou pôrodnou hmotnosťou). Riziko, že sa matke s parodontálnym ochorením predčasne narodí dieťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou, je až 18 %.

paradontitída tehotenstvo

Ako súvisí parodontitída s kardiovaskulárnymi ochoreniami?

Existuje stále viac dôkazov o tom, že pokiaľ človek trpí ťažkou celkovou parodontitídou, je zároveň náchylnejší k chorobám koronárnych tepien.

Aký je teda vzťah medzi paradontitídou a kardiovaskulárnymi chorobami?

Aký veľký vplyv má postihnutie zubov a ďasien na ochorenia srdca a ciev?

Už takmer pred dvadsiatimi rokmi bol odhalený vzťah medzi dentálnym ochorením a systémovými ochoreniami, ako mozgová mŕtvica, ochorenia srdca a diabetes. Zistilo sa napríklad, že osoby so zlým dentálnym zdravím majú o 50 % vyššiu „šancu“, že dostanú infarkt myokardu, ako osoby s dobrým stavom chrupu.

paradontitída infarkt

Neskôr bol potvrdený zvýšený výskyt ochorení ďasien a zubov u mužov po mozgovej mŕtvici. Dôležité bolo aj zistenie parodontálnych baktérií priamo v srdcových cievach (u pacientov s parodontózou). Podobne bola dokázaná aktívna úloha niektorých bakteriálnych kmeňov (Porphyromonas gingivalis) pri tvorbe aterosklerózy. (Tie isté baktérie boli identifikované aj ako rizikový faktor pre vznik ochorení srdcových ciev.)

Z týchto nových poznatkov vyplýva, že zanedbanie liečby parodontitídy môže mať vážny dopad na celkové zdravie pacienta. Parodontitída rozhodne prestala byť lokálnym problémom, ktorý má dopad iba na stav chrupu.

Výskyt kardiovaskulárnych chorôb na celom svete je na svojom historickom maxime. V rozvinutých krajinách predstavujú hlavnú príčinu všetkých úmrtí. Potešujúci je však fakt, že moderná medicína dokáže parodontitídu účinne a dlhodobo liečiť.

Podceňovanie parodontitídy sa nevypláca. Pri spozorovaní prvých príznakov, by sme mali vyhľadať odbornú pomoc u zubného lekára, resp. dentálneho hygienika.

Je parodontitída nákazlivá?

Parodontitída je nákazlivá! Ústna dutina je od narodenia osídlená množstvom rôznych druhov baktérií. Parodontitídu spôsobujú špecifické bakteriálne kmene, ktoré sa môžu preniesť napr. medzi rodinnými príslušníkmi, pri spoločnom používaní kuchynského príboru, alebo intímnym kontaktom. Dokonca sa môžu nakaziť aj vaše domáce zvieratá.

paradontitída prevencia

Zdravé zuby a ďasná po celý život – je to vôbec možné?

Moderné zubné lekárstvo poskytuje mnoho spôsobov, ako vyliečiť, obnoviť či zrekonštruovať poškodené zuby a ďasná do plnej krásy, zdravia a funkčnosti. Ešte lepšou správou je, že existuje nový koncept, ktorý je zameraný na prevenciu. Je logický, jednoduchý a účinný.

Nový koncept predchádza ako parodontitíde, tak aj zubnému kazu, t.j. ochoreniam, ktoré spôsobuje bakteriálny povlak. Nečaká sa, kým príde bolesť, krvácanie ďasien či zubný kaz. Rešpektujeme želania pacientov, ktorí chcú mať zdravé a pevné zuby od narodenia, po celý život.

A samozrejme, je to aj najlepší spôsob, ako sa vyhnúť vyššie spomínaným zdravotným rizikám…

MUDr. Martin Cyprich je zubný lekár, Dagmar Kováčová je diplomovaná dentálna hygienička

Redakčne upravené (jam)

Ilustračné fotografie

Jedna odpoveď na “Parodontitída – len banálne ochorenie?

Pridaj komentár