Pitný režim: Káva ani mlieko vodu nenahradí

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nie je jedno, aké tekutiny počas dňa prijímame. Jednotlivé druhy nápojov majú rôzne vlastnosti, a preto ich aj organizmus rôznym spôsobom vstrebáva a metabolizuje.

Koľko piť

Povinné 2 – 3 litre tekutín denne by mali byť zastúpené predovšetkým obyčajnou, pitnou vodou. Tá najideálnejšie nahradí celkové straty vody počas dňa. Ak je organizmus hydratovaný, nemusí vyvíjať úsilie, aby vodou šetril a zadržiaval ju. Navyše sa takto v tele hromadia toxické látky. Pri dostatočnej hydratácii má telo jednoduchšiu úlohu pri regulovaní množstva vody, a za pomoci filtračných vlastností obličiek si dokáže udržiavať optimálne pH (kyslosť) a minerálne zloženie.

Minerálne vody

Prírodné minerálne vody sú vhodným doplnkom pitného režimu i výživy. Jednotlivé značky minerálok sa od seba líšia množstvom aj pomerom zastúpenia minerálnych látok. Na bežné pitie sú vhodné minerálky s nízkym a vyrovnaným obsahom minerálov (cca do 500 mg/l).

Opatrní by sme mali byť pri niektorých ochoreniach. Ide najmä o tie, pri ktorých musí byť príjem určitých minerálov striktne dodržaný. Pri kardiovaskulárnych ochoreniach (napr. vysokom krvnom tlaku) je potrebné redukovať množstvo prijatého sodíka v potrave, a teda aj v nápojoch. Pamätajme si, že sodík býva v nápojoch veľmi často a pomerne významne zastúpený. Optimálne sú preto minerálne vody s obsahom sodíka do 100 – 130 mg/l.

Dôležitým faktorom je aj pH minerálnej vody. Pri žalúdočných chorobách so zvýšenou kyslosťou v žalúdku sa odporúča pitie zásaditých minerálok. V takýchto prípadoch dokonca hovoríme o minerálke ako o lieku. Každé nadmerné pitie určitej značky minerálnej vody si však vyžaduje konzultáciu s odborníkom.

Nápoje s vysokým obsahom minerálov sú oproti tomu vhodné pri nadmerných stratách vody potením pri športových aktivitách alebo namáhavej fyzickej činnosti. Vtedy sa totiž vo väčšom množstve vylučujú aj minerály, a tie je potrebné nahradiť, aby sme sa vyhli nežiaducim účinkom – kŕčom, únave, svalovej slabosti.

Vlastnosťou prírodných minerálnych vôd je obsah rôzneho množstva oxidu uhličitého. Niektoré minerálne vody sú obohacované oxidom uhličitým priemyselne. Oxid uhličitý je výhodný z hľadiska trvanlivosti vody, a v malom množstve podporuje trávenie. Nadmerná konzumácia takto obohacovaných vôd však nie vhodná, pretože perlivá voda je vždy kyslejšia, ako voda neperlivá.

Čaje

Nesladené čaje sú dobrou voľbou na spestrenie tekutinových dávok. Tak ako pri minerálkach, aj tu sú druhy, ktoré podporujú trávenie a iné funkcie organizmu. Rôzne bylinkové čaje podporujú činnosť obličiek, alebo sa uplatňujú pri ochoreniach dýchacích ciest, uľahčujú vykašliavanie. Iné zase obsahujú dôležité antioxidanty, či zvýšeným množstvom kofeínu stimulujú nervovú činnosť.

Aj tu ale platí, že ten istý čaj nemôžeme piť dlhodobo: čaje by sme mali striedať. Treba zdôrazniť, že napríklad zelený čaj, ktorý je bohatý práve na antioxidanty, vyväzuje železo, takže jeho dlhodobá konzumácia by mohla byť jedným z faktorov vzniku chudokrvnosti (anémie). Preto – všetko s mierou.

Iné nápoje

Sladené nápoje a sýtené sladené nápoje sú lákavé farbou, vôňou a najmä chuťou. Väčšinou však obsahujú veľa cukru, umelých sladidiel a rôzne konzervanty – práve to im dodáva charakteristické vlastnosti. Zo sladkých tekutín sa voda horšie vstrebáva, a aj žalúdok je viac zaťažený, a preto sú o niečo prijateľnejšie v zriedenej forme.

Pri džúsoch, resp. ovocných a zeleninových šťavách taktiež platí, že tie, ktoré sú menej sladené, sú pre telo lepšie. Džúsy môžu byť vyrobené zo 100 % ovocnej šťavy, alebo bývajú spracované do ovocných nápojov s obsahom ovocnej šťavy 20 %, 50 %, atď. Zvyšný podiel potom tvorí cukor, voda a konzervanty. Ovocné šťavy obsahujú veľa vody a cukru, a hlavne tie 100 %-tné, preto ich radšej rieďme s čistou vodou. Čerstvé ovocné šťavy sú však výborným zdrojom vitamínovminerálov, a teda sú dobrým doplnkom stravy.

Kávu, nápoje s vyšším obsahom kofeínu a alkohol nezaraďuje pod „pitný režim“. Vodu z organizmu, naopak, odčerpávajú, keďže majú močopudný efekt. Pri ich konzumácii je preto nutné, aby sme stratenú vodu nahrádzali „normálnymi“ tekutinami. Dokonca ani mlieko sa nemôže podieľať na správnom pitnom režime, pretože sa v tráviacom trakte „správa“ ako potravina.

Pitie pred jedlom, počas jedla a po jedle

Počas konzumácie potravín, resp. polievok nikdy nepite. Rovnako nepite pred jedlom a po ňom, a to najmenej 30 minút.

 

Pridaj komentár