Kedy máte plodné dni? Urobte si výpočet plodných dní!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Plodné dni predstavujú obdobie v menštruačnom cykle. V tomto čase má žena najvyššiu šancu otehotnieť. Vedieť si ich vypočítať, je mimoriadne dôležité, ak sa snažíte o bábätko, alebo keď sa – naopak – na tehotenstvo ešte necítite. Čo viete o plodných dňoch?

Poznáte svoj menštruačný cyklus?
V akej fáze cyklu máte plodné dni?
Aké má ovulácia príznaky?
Existuje kalkulačka na plodné dni?
Sú ovulačné testy spoľahlivé?

Plodné dni a menštruačný cyklus

Menštruácia je prirodzený, opakujúci sa cyklus v živote pohlavne zrelej ženy. Pre rozmnožovanie je nevyhnutný.

Priemerná dĺžka menštruačného cyklu je 28 dní. Za prvý deň sa považuje prvý deň menštruačného krvácania.

U veľkého množstva žien, sa však môže dĺžka cyklu líšiť aj o viac dní. Tieto odchýlky najčastejšie vznikajú ešte pred ovuláciou. Ovulácia prebieha približne v strede cyklu, a pri snahách o otehotnenie, bude pre vás kľúčovým pojmom. Nezabudnite si viesť menštruačný kalendár.

Čo je ovulácia?

Ovulácia je proces, pri ktorom sa zrelé vajíčko uvoľní z vaječníka, a putuje ďalej do vajíčkovodu. Tento jav je spôsobený zmenou koncentrácie hormónov v tele, hlavne estrogénu a luteinizačného hormónu.

Estrogén je hormón, ktorý je zodpovedný za vývoj ženských pohlavných orgánovznakov. Luteinizačný hormón zase vyvoláva produkciu estrogénu, progesterónu, a aj ovuláciu.

Počas ovulácie je najväčšia možnosť oplodnenia vajíčka – práve preto, lebo po uvoľnení z vaječníka, putuje vajíčko do vajíčkovodu, kde je najvyššia šanca na oplodnenie.

Prevláda názor, že ovulácia prebieha vždy v 14. deň cyklu – v jeho polovici. Avšak, v skutočnosti to tak byť nemusí.

Žena si značí menštruáciu cez aplikáciu menštruačný kalendár na mobile. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Výpočet plodných dní

Tak, ako menštruačný cyklus nemá vždy u každej ženy presný, 28-dňový priebeh, tak aj čas ovulácie bude u každej ženy iný. Ovulácia môže (dokonca) nastať v rôznych dňoch, aj v rámci jednotlivých cyklov u tej istej ženy.

Tieto zmeny sú veľmi individuálne. U niektorej z vás môže oddialenie ovulácie spôsobiť psychický stres, u inej zasa vyčerpanie. Taktiež choroba, alebo výrazné zmeny životného štýlu, môžu viesť k menším nepravidelnostiam v cykle. Všímanie si týchto zmien, vám opäť pomôže zistiť, ako vaše telo funguje a reaguje.

Všeobecne označujeme ako plodné dni – dni, keď je najvyššia šanca na otehotnenie – 9.19. deň cyklu. Pri ich výpočte berieme do úvahy aj fakt, že schopnosť oplodnenia vajíčka trvá 17 hodín po uvoľnení z vaječníka, a schopnosť preniknutia spermií je 48 hodín po pohlavnom styku. Na tento časový údaj sa však netreba stopercentne spoliehať, hlavne, ak máte nepravidelný cyklus.

Príznaky ovulácie: Môžem cítiť, kedy mám plodné dni?

Jednoducho povedané – áno, aj nie. Niektoré ženy nepociťujú počas ovulácie žiadne príznaky, niektoré áno. Problematické však je, že tieto príznaky nemusia byť dostatočne výrazné, resp., pre ovuláciu špecifické.

O aké sprievodné znaky ide?

Počas plodných dní, môže pociťovať miernu bolesť v dolnej časti brucha približne pätina žien. Bolesť spôsobuje práve uvoľnenie vajíčka z vaječníka.

Ďalším, ale nie príliš spoľahlivými ukazovateľom, je zvýšená citlivosť prsníkov. Tak, ako pri bolesti v brušku, ani tento jav nie je typický len pre ovuláciu.

Skúste si pri najbližšom predpokladanom čase ovulácie všimnúť, či nepozorujete zvýšený vaginálny výtok. V strede cyklu sa totiž menia vlastnosti pošvového hlienu – je priesvitnýťahavý, a tvorí sa ho viac, ako počas iných fáz cyklu.

Vaginálny výtok pritom nemusí byť len sprievodným znakom plodných dní. Niekedy môže byť príznakom vaginálneho ochorenia. Vtedy môže výtok zapáchať, mať hrudkovitú konzistenciu, a vy môžete pociťovať svrbeniepodráždenie.

Šťastný párik s tehotenským testom v ruke v obývačke na sedačke.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Plodné dni vám ukáže aj telesná teplota

Pomerne spoľahlivým ukazovateľom ovulácie je zvýšená bazálna teplota. Tá stúpa pod vplyvom zmeny hormónov, a to o 0,30,5°C.

5 dní pred a 3 dni po stúpnutí teploty, sú považované za plodné.

Ako si správne odmerať bazálnu teplotu?

Začnite si ju merať v prvý deň menštruácie, hneď po prebudení. Bazálna teplota je najnižšia teplota vášho tela, ktorú máte počas spánku. Aktivita túto teplotu zvyšuje, preto je potrebné, aby ste si ju zmerali okamžite po zobudení, teda ešte predtým, ako vstanete z postele.

Merajte si ju každý deň, počas celého cyklu, a z výsledkov si vytvorte tabuľku. Na nej potom zreteľne uvidíte, kedy vám bazálna teplota stúpla. Zvýšenie teploty totiž nastáva 2 dni po ovulácii.

Ak si pár mesiacov budete robiť záznamy vašej bazálnej teploty, pomôže vám to predpovedať deň nadchádzajúcej ovulácie.

Ovulačné testy

Na presné určenie ovulácie existujú aj ovulačné testy. Určenie plodných dní funguje na báze stanovenia luteinizačného hormónu v moči.

Produkcia luteinizačného hormónu je počas ovulácie zvýšená, a vďaka nárastu koncentrácie hormónu, ho možno v moči detegovať. Použitie je veľmi jednoduché, stačí, keď testovací prúžok ponoríte do vzorky moču a počkáte na výsledok, ktorý sa prejaví ako farebná zmena. Pred použitím si prečítajte príbalový leták testu. Na trhu je mnoho druhov, a tým pádom sa môžu líšiť v určitých detailoch použitia.

Digitálny ovulačný test
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Existujú aj digitálne ovulačné testy, použitie je v podstate rovnaké, ako pri testovacích prúžkoch. Na testovaciu tyčinku, ktorá je na jednorazové použitie, sa aplikuje vzorka moču. Tyčinka sa ešte predtým vkladá do držiaka testu, výsledok sa zobrazí na digitálnej obrazovke. Držiak sa dá použiť viackrát.

Na trhu je dostupný aj tester, ktorý dokáže vaše plodné dni určiť pomocou slín. Je určený na opakované použitie.

Výpočet plodných dní cez smartphone

Na internete nájdete množstvo stránok, ktoré ponúkajú rôzne kalkulačky na výpočet plodných dní. Takisto sú už dostupné aplikácie na smartfóne. Ich výhodou je jednoduchosť a rýchlosť, avšak ich presnosť častokrát závisí od pravidelnosti menštruácie.

Meranie bazálnej teploty, resp. ovulačné testy, sú síce náročnejšie, ale presnejšie metódy.

Nemusím počas neplodných dní užívať antikoncepciu?

Musíte. Riadiť sa metódou plodnýchneplodných dní ako spôsobu antikoncepcie, nie je veľmi účinné a odporúčané. V prípade, že sa chcete otehotneniu vyhnúť, zvoľte si ešte iný spôsob antikoncepcie.

Ak je – naopak – vaším cieľom „požehnaný stav“, odbornejšie určenie plodných dní vám v snažení výrazne pomôže.

Autorka vyštudovala na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave

Bibliografia:

Michal Kliment, Vladimír Cupaník: Súčasný pohľad na formy a možnosti antikoncepcie, 2011, roč. 8 (1): 36 – 39, Solen

redigovala: Bc. Sabína Zavarská

Kľúčové slová: plodné dni, cyklus, ovulácia, menštruačný kalendár, výpočet plodných dní, ovulácia príznaky, príznaky ovulácie.

Pridaj komentár