Poistite sa proti bolesti: Predmenštruačný syndróm

Únava, podráždenosť, apatia, nepokoj, úzkosti, tlaky v podbrušku, bolesti hlavy, vlčí hlad – to všetko sú typické prejavy pri predmenštruačnom syndróme (ďalej PMS), ktoré trápia mnoho žien. Dobrá správa je, že existujú potraviny, bylinky a voľne predajné prípravky, ktoré vedia tieto ťažkosti zmierniť.

Čo je PMS?

PMS je označenie pre subjektívne ťažkosti, ktoré postihujú až polovicu žien v období  14 až 7 dní pred „ich dňami“, teda pred menštruáciou. Pod PMS sa zarátava až 150 rozličných prejavov, ktoré môžu ženu v rôznej intenzite a rôzne často zasiahnuť, a zmiznú v prvý, alebo druhý deň krvácania.

PMS prebieha u každej ženy individuálne. Odhaduje sa, že až 75 % žien zažíva jeden alebo viacero symptómov.  Príznaky sa prejavujú najmä u žien v mladšom veku, avšak môžu sa objaviť u každej ženy, ktorá má menštruáciu.

Pre väčšinu žien príznaky prinášajú mierne ťažkosti a nepohodlie. PMS môže byť  ale výrazný a namáhavý. Vtedy hovoríme o premenštruačnej dysforickej poruche. Syndróm je odpoveďou tela ženy na meniace sa hladiny hormónov, súvisiace s menštruačným cyklom.

Príčina PMS ešte nebola lekármi a vedcami reálne zistená. Predpokladá sa však, že na syndróme sa podieľajú chemické zmeny v mozgu. Životný štýl a rodinná anamnéza  zohrávajú tiež svoju rolu, stres a fyzické vyčerpanie môžu PMS zhoršiť.

Prejavuje sa u mňa?

Existujú rôzne spôsoby, ako diagnostikovať PMS. Ak pociťujete aj ďalšie zdravotné problémy, ktoré sa prejavujú rovnako ako PMS, no máte pochybnosti, navštívte svojho gynekológa, prípadne neskôr terapeuta. Aby ste vášmu lekárovi pomohli so stanovením diagnózy PMS, zaveďte si denník, do ktorého si budete zaznamenávať všetky telesné a duševné príznaky, ktoré sa u vás vyskytnú, aj s dňami, kedy ste mali, resp. budete mať menštruáciu.

Po 3 až 4 mesiacoch budete vidieť určité opakujúce sa príznaky. Aj keď sa u vás môžu odlišovať pri každom cykle, ženy postihnuté PMS si zvyčajne všimnú, že symptómy prestávajú hneď po začiatku novej menštruácie. Rovnako sledujte, či máte počas vášho menštruačného cyklu taký týždeň, kedy sa príznaky vôbec nevyskytnú.

Môžem s PMS niečo robiť?

Poznáme niekoľko dostupných spôsobov, ako príznaky PMS zmierniť. To najjednoduchšie, čo môžete pre seba urobiť: prijímajte dostatok vody a vyváženej stravy. Zahrňte do jedálneho lístka: mäso, ryby, sóju, brokolicu, banány, melón, šošovicu, sezamové a dyňové semienka, oriešky, pšeničné klíčky. Naopak, znížte množstvo soli a cukru. Vaše telo ocení, ak sa vyhnete sa kofeínu a  alkoholu.

Pri liečbe PMS poslúžia aj bylinky – ľubovník, mäta, praslička, pŕhľava, harmanček, medovka. Osvedčeným prostriedkom na zníženie intenzity príznakov PMS je užívanie kvalitných výživových doplnkov s obsahom vápnika, magnézia, vitamínu E a vitamínov skupiny B. Podporne pomáha cvičenie, ideálne je plávanie a behanie, iným ženám stačia prechádzky. Využite časť dňa k tomu, aby ste relaxovali na mieste, ktoré máte radi.

Dôležité je, aby ste odsunuli aj všetky rozhodnutia a nepríjemné aktivity, ktoré znesú takýto odklad.

Nech sú vaše skúsenosti s PMS akékoľvek, je dobré, ak jeho základným príznakom rozumiete. Potom by to mohlo stačiť na to, aby ste „svoje dni“ prežili ľahšie a vo väčšej pohode.

Zdroje: http://www.clearblue.com/sk a http://www.menstruacia.estranky.sk, redakčne upravené.

Ilustračné foto

Pridaj komentár