Mliečne zuby: Aj tie môžu byť pokazené

Mliečne zuby vášho dieťaťa sú síce dočasné, ale starostlivosť o ne nesmiete zanedbávať.

Každý rodič by mal vedieť, čo je pre detský chrup najlepšie. Určite to stojí za to, veď zdravé zúbky sú základom spokojného dieťaťa.

Čo sú to mliečne zuby?

Mliečny chrup pozostáva z 20 zubov: 8 rezákov (nazývané aj jednotky a dvojky), 4 očných zubov (trojky) a 8 stoličiek (štvorky). Detské zuby sa prerezávajú približne od 6. mesiaca do 3. roku. Väčšinou sa ako prvé prerezávajú dolnéhorné jednotky.

Medzi 6.12. rokom mliečne zuby vypadávajú a nahradzujú ich trvalé. Niektoré trvalé zuby, ako posledné stoličky (tzv. zuby múdrosti), sa prerezávajú až v mladšej dospelosti.

Prerezávanie mliečnych zubov – ako tlmiť bolesť?

Prerezávanie detských zubov nemusí byť pre dieťa ani rodiča príjemné. Niekedy je síce bezbolestné, inokedy môžu byť ďasná citlivé. Normálne je aj ich začervenanie. Popritom sa môže dieťa prejavovať podráždene, viac sliní, má problémy so spánkom, mierne zvýšenú teplotumenšiu chuť do jedla.

To všetko sú prirodzené prejavy prerezávania zubov. Ak má však dieťa horúčku (min. 38 °C), hnačku alebo vyrážku, to už v poriadku nie je, a je potrebná návšteva pediatra.

mliečne zuby
Zdroj foto: Shutterstock.com

Nepohodu pri prerezávaní zubov môžeme zmierniť rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je hryzadlo, do ktorého môže dieťa bezpečne hrýzť a žuvať ho, a tým si ďasná masírovať. Existujú dokonca hryzadlá, ktoré sa dávajú na určitý čas do chladničky a podráždené ďasná ešte viac upokoja.

Ako dlho by hryzadlo malo byť v chladničke, nájdete v priložených inštrukciách. Nikdy ho však nedávajte do mrazničky – to by mohlo ďasná poškodiť!

Na uľavenie od bolesti pri prerezávaní zubov sa používajú aj gély s obsahom lokálneho anestetika. Množstvo gélu o veľkosti hrášku naneste na ďasno čistým prstom alebo vatičkou, približne 2-3-krát denne. Gély sú určené pre deti od 5 mesiacov.

Ďalšou možnosťou je podanie lieku od bolesti s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. Vedzte, že tieto liečivá existujú v špeciálnych variantoch pre deti, takže im podávajte len tie. Dodržujte predpísané dávkovanie a pokyny, ktoré vám dá farmaceut.

O paracetamole a ibuproféne sa viac dočítate tu.

Prečo sa treba starať už o mliečne zuby?

Okrem pomoci pri prežúvaní a rozprávaní, mliečne zuby „držia“ miesto v chrupe pre tie trvalé. Ak mliečny zub vypadne priskoro, môže sa trvalý zub posunúť a prerezať na nesprávnom mieste, a tým sťaží prerezávanie ostatných trvalých zubov. To môže znamenať krivé zuby v dospelosti.

Zubný kaz sa, samozrejme, týka aj mliečnych zubov. Neošetrené alebo pokazené zuby môžu byť vstupom pre infekciu do organizmu, navyše bolia a spôsobujú dieťaťu problémy.

Kaz u dieťaťa nevnímame ako dedičné ochorenie typu „moji rodičia majú pokazené zuby, tak ja s tým už nič neurobím“. Pri vzniku kazu sú totiž kľúčové baktérie, cukorčas.

mliečne zuby a hygiena
Zdroj foto: Shutterstock.com

Príčiny vzniku zubného kazu

Už pri prvom otvorení úst sa bábätku dostávajú do ústnej dutiny baktérie, ktoré ju osídlia, čo pokračuje najmä počas prvých 3 rokov života. Nedá sa tomu zabrániť, aj keď existujú určité opatrenia, ako prenos baktérií zmierniť.

Rodičia bez kazovvýplní väčšinou nenakazia dieťa baktériami, ktoré spôsobujú zubný kaz. Ak však máte viac ako 3 výplne (zaplombované zuby alebo zubný kaz), nemali by ste olizovať detský cumlík alebo fľaše a lyžičky, z ktorých ide vaše dieťa jesť alebo piť, hlavne počas spomínaných prvých 3 rokov. Mohli by ste preniesť baktérie z vašich úst do detských.

Možný je aj prenos baktérií v jasliachškôlkach, medzi rovesníkmi. Hlavným typom baktérií sú streptokoky, ktoré premieňajú cukor na kyselinu. Tá potom poškodzuje zubnú sklovinu, a tým dáva podnet na vznik kazu. Nie vždy dokážeme tomuto prenosu baktérií zamedziť, hlavne keď malé deti spoznávajú svet ústami.

Dôležitým faktorom pri vzniku kazu je aj cukor. Po odhryznutí si z čokolády, alebo po napití sa sladkej vody, vznikne v ústach kyslé pH, ktoré k tvorbe zubného kazu taktiež dopomáha. Normálne neutrálne pH sa obnoví až po 20 – 40 minútach.

Pri správnej starostlivosti o mliečny chrup je významným faktorom aj čas. Čím zriedkavejšie sa detský chrup umýva a čím častejšie deti konzumujú sladké, tým viac stúpa riziko kazu.

A čo robiť, aby vaše deti mali zuby dlho zdravé?

mliečne zuby zubné kazy
Zdroj foto: Shutterstock.com

Obmedziť sladké

Pamätajte si, že nestačí redukovať množstvo sladkého, veľmi dôležitá je aj frekvencia. Ako bolo spomenuté, po sladkom sa mení pH v ústach, čo napomáha tvorbe kazu. Preto ak dáte dieťaťu 5 cukríkov naraz, je to menšie zlo, ako keď mu ich dáte s polhodinovým odstupom.

Pokúste sa dodržovať nasledovné zásady:

  1. Dieťa by malo jesť 5-krát denne (raňajky, desiata, obed, olovrant a večera), a medzi tým by nemalo jesť sladkosti a piť sladké nápoje (napr. čaj s cukrom, džúsy alebo vodu so sirupom). Ak je dieťa v noci alebo medzi jedlami smädné, dajte mu čistú vodu.
  2. Čistú vodu podajte dieťaťu vždy po konzumácii sladkého, napomôže to rýchlejšiemu návratu neutrálneho pH.
  3. Deti od 3 rokov by mali piť z hrnčeka alebo pohára, pitie cez slamku alebo z fľaše spôsobuje dlhší kontakt zubov so sladkou tekutinou.
  4. Ak má vaše dieťa chuť na sladké, dajte mu radšej čokoládu alebo keks. Čokolády a keksy sa na zuby nelepia, a dieťa ich zje rýchlejšie ako lízanky alebo cukríky. Ešte lepšie je, keď mu dáte zeleninu alebo ovocie – jablká, hrozno, mandarínky, mrkvu alebo paradajky – obsahujú vitamínyminerály pre jeho zdravý vývoj.
  5. Cumlíky a hryzadlá nenamáčajte do sladkých nápojov či džemov.
  6. Poučte starých rodičov, tety, strýkov alebo vychovávateľov, aby tieto zásady tiež dodržiavali.
čistenie mliečnych zubov
Zdroj foto: Shutterstock.com

Čistenie zubov

Každý má na zuboch zubný povlak, výnimkou nie sú ani deti. Ide o neviditeľnú hmotu, v ktorej žijú baktérie. Zubný povlak sa dá odstrániť len mechanicky – čistením zubov. Jednodňový povlak je pre zuby neškodný, ak sa ale čistenie zanedbáva, povlak spôsobuje kaz.

S čistením mliečnych zubov treba začať hneď po prerezaní prvého zuba. Odporúča sa malá zubná kefka pre deti, s mäkkými vláknami, zastrihnutými v jednej rovine. Je dobré, ak zubná pasta obsahuje fluorid, dajte však pozor, aby dieťa pastu nejedlo a po čistení ju vypľulo.

Zubná pasta pre deti do 6 rokov by mala obsahovať približne 1000 ppm (parts per million) fluoridu, od 7 rokov zas 1 350 – 1500 ppm, čo je už množstvo fluoridu, ktoré je vhodné pre dospelých.

Dôležité je aj množstvo zubnej pasty, ktoré použijeme. U detí do 3 rokov používajte len minimum pasty – škvrnku o veľkosti ryžového zrnka. Od 3 do 6 rokov vytláčajte množstvo veľké ako hrášok.

Ako často umývať mliečne zuby?

Zuby dieťaťu umývajte dôkladne 2x denne, vždy pred spanímráno. Deťom sa umývanie nemusí páčiť, no musíte ich tomuto návyku naučiť. Skúste umývanie zubov pretransformovať na hru alebo zábavnú aktivitu, nech si dieťa tento úkon obľúbi.

Ak sa mliečne zuby už navzájom dotýkajú, začnite používať dentálnu niť na vyčistenie medzizubných priestorov. Existuje aj dentálna niť v držiaku, nazýva sa flosspick. Jej používanie je pri čistení zubov veľmi ľahké. Ak máte prax v používaní medzizubných kefiek, môžete použiť aj tie.

Malé deti si samé nevedia poriadne vyčistiť zuby. Ich motorika nie je na taký jemný pohyb dostatočne vyvinutá. Preto umývajte vášmu dieťaťu zuby dovtedy, kým si nie ste istí, že to zvládne samo.

Niektoré zdroje odporúčajú, aby ste deťom umývali zuby do 7 rokov, niektorí zubári však hovoria, že je to vhodné až do 12 rokov. Minimálne by ste mali občas skontrolovať dieťa nad 7 rokov, či si osvojilo správnu techniku čistenia zubov.

mliečne zuby detský zubár
Zdroj foto: Shutterstock.com

Návšteva u zubára

Neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o chrup je návšteva u zubára. Ideálne je, keď zubára navštívite s prvým mliečnym zubom, alebo najneskôr vtedy, keď vaše dieťa dovŕši 1 rok. Zubár chrup vášho dieťaťa vyšetrí a poučí vás, ako správne mliečne zuby čistiť.

Žiadne „samoštúdium“ vám túto lekciu nenahradí. Do 18 rokov by deti mali chodiť na preventívnu prehliadku 2x ročne – takto nič nezanedbáte, dieťa si vytvorí k prostrediu zubnej ambulancie vzťah a vyšetrenie bude lepšie znášať.

Zubár vie navyše vykonať profesionálnu fluoridáciu, čo je aplikácia roztokov, gélov alebo lakov s vysokým obsahom fluoridov, ktorá má podiel na znížení kazivosti zubov.

Ako sa staráte o svoje zuby vy, tak sa bude starať vaše dieťa

Poznať správne návyky, ktoré súvisia so starostlivosťou o detský chrup, nie je ľahké, ešte ťažšie je, naučiť to svoje deti. Rodičia by mali ísť dieťaťu príkladom, aj čo sa týka zubnej hygieny. Mali by ste ju dostatočne ovládať, aby si dobré návyky vybudovali aj vaše deti. Okrem toho sa poriadne starajte o svoj vlastný chrup, pretože z neopravených zubných kazov môžete preniesť kazotvorné baktérie na dieťa.

Autorka je farmaceutka

Bibliografia:

Guideline on Infant Oral Health Care, American Academy of Pediatric Dentistry, 2014

Serafinová Z., Starostlivosť o chrup detí predškolského veku, Pediatr. Prax, 2012, 13(2): 94-96

Taking care of your child´s smile, American Dental Association, 2014

Pridaj komentár