Pokožka v zime: Škodia jej vykúrené miestnosti i zmeny teplôt

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Teplomer sa pohybuje pod bodom mrazu, striasa nás od zimy a celkom prirodzene túžime po teplom prostredí. Netušíme, že pri prechádzaní z chladu do vykúrených miestností vystavujeme pokožku stresu.

Mohlo by sa zdať, že naša pokožka zvádza najväčší boj so suchom v lete, ale paradoxne je to v zime.

Prvou príčinou sú teploty pod bodom mrazu, keď sa zužujú póry, kožný maz má hustejšiu konzistenciu a koža nevie správne hospodáriť s vlhkosťou. Druhou príčinou je suchý vzduch v uzavretých a málo vetraných, vykurovaných priestoroch.

Vieme, ako sa o kožu starať?

Každá pleť si vyžaduje individuálny prístup. Inak sa staráme o zdravú mastnú či suchú pleť, inak o aknóznu, a iné ošetrenie potrebuje pleť ženy v strednom veku. Zdravá pleť mladých dievčat – na rozdiel od starnúcej pokožky žien stredného a staršieho veku – nepotrebuje veľmi mastné ani iné špeciálne krémy, obohatené o vitamíny.

Staršie ženy však musia ošetrenie pleti doplniť aj o výživné masky, najmä na noc. Ženy so suchou pleťou by sa však mali vyhýbať krémom s AHA kyselinou.

Čo potrebuje pokožka v zime

Pokožka v období s mínusovými teplotami všeobecne potrebuje mastnejšie a o stupeň výživnejšie krémy, ako v lete, pretože ju chránia pred chladom a vlhkosťou. A keďže v zime akosi menej konzumujeme vitamíny, dermatológovia odporúčajú špeciálne vitamínové masky, doplnené o vitamíny A a E, ktoré podporujú regeneráciu kožných buniek.

V zime na pokožku a jej celkový vzhľad blahodarne pôsobí ošetrenie a masáž v kozmetickom salóne. Je to aj príjemná relaxácia pre celý organizmus. Do mrazivých rán obyčajne vstupujeme z vykúrených miestností, ktoré vysušujú najmä citlivú pleť.

Preto treba doma, i na pracovisku, dbať na dostatočnú vlhkosť vzduchu, ktorú možno dosiahnuť pomocou elektrických zvlhčovačov, odparovačov, ktoré sú pripevnené na vykurovacích telesách, ale aj izbovými rastlinami.

Ak sa vzduch v miestnosti nedá osviežiť ani jednou z týchto možností, ženy so suchou a citlivou kožou by mali mať pri sebe fľaštičku pleťovej minerálnej vody v spreji a ňou si osviežiť tvár aj počas dňa. Netreba sa báť o mejkap, drobné kvapôčky z rozprašovača ho neporušia.

Okrem toho neslobodno zabúdať ani na dostatočný príjem tekutín. Aj to je výborná hydratácia pleti. Ak pocit suchosti a napätia na pleti neustúpi, pleť zdrsnie a tvoria sa na nej nepríjemné šupinky. Na extrémne suchú existujú krémy, ktorými ju treba „premastiť“ viackrát cez deň.

Prirodzene, netrpí len ženská pleť, ale aj mužská. Dnes je úplne samozrejmé, že o svoju pokožku sa starajú aj muži. K dispozícii majú celý rad pánskych kozmetických prípravkov, špeciálne určených na použitie v zime.

pokožka v zime krém
Zdroj foto: Shutterstock.com

Pleť a zimné športy

Pokožka v zime veľmi trpí poveternostnými vplyvmi, zvlášť pri zimných športoch na horách, počas mrazivého, ale aj slnečného dňa. Pri celodennom pobyte vonku, pri lyžovaní, aj pri dlhších túrach v prírode treba používať mastný krém s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu. Ľahké emulzie a hydratačné krémy nie sú vhodné.

Najmä na lyžovačke, pri rýchlom zjazde, teplota povrchu pleti výrazne klesá, a hydratačné preparáty môžu v póroch zamrznúť na drobné kryštáliky a pleť mechanicky poškodiť. V zime sa odporúča používať vhodný mejkap, ktorý pleť do istej miery chráni. Mastnejšej pleti viac vyhovuje kompaktný (s púdrom), na suchšiu pleť je vhodnejší tekutý.

Kvalitný mejkap je obohatený aj o vitamíny a iné účinné látky, navyše obsahuje aj ochranný faktor proti UV žiareniu. Rovnakú pozornosť treba venovať pleti krku a dekoltáže.

Pozor na pery, ruky a oči

V chladnom počasí by sme nemali zabúdať ani na pery. Ich tenká pokožka v zimných mesiacoch ľahko vysychá a praská. Pery sú najsuchšou časťou tváre. Pokožka pier je až sedemnásobne tenšia než na chrbte rúk. Preto pery ľahko vysychajú a často sa z nich odlupujú drobné či väčšie šupinky.

Prasklinky na suchých perách môžu byť vstupnou bránou pre infekciu. Dnes je na trhu široká paleta prípravkov, balzamov na pery, vďaka ktorým si pery môžeme udržať zdravé aj v zime. Rúže už neobsahujú len základné farbivo, pridávajú sa do nich špeciálne prísady, ktoré priaznivo vplývajú na jemnú pokožku a ochraňujú ju pred vysychaním.

V zime sú vhodnejšie mastnejšie rúže, obohatené o vitamíny a výťažky z liečivých rastlín. Kto trávi veľa času vonku, mal by voliť rúž s ochranným faktorom proti lúčom UVA aj UVB. Na ochranu pier dobre poslúži aj kvapka medu.

Na snehu, ktorý niekoľkonásobne odráža slnečné lúče, treba používať slnečné okuliare. Prudké svetlo očiam veľmi škodí. Očné partie je vhodné natierať špeciálnym, málo dráždivým očným krémom bez konzervačných prostriedkov.

starostlivosť o pokožku v zime
Zdroj foto: Shutterstock.com

Chladné a mrazivé počasie pôsobí nepriaznivo i na pokožku rúk, preto ich treba po každom umytí dobre premastiť špeciálnym mastným krémom. Na noc sa odporúča krém s glycerínom a na ruky natiahnuť bavlnené rukavičky.

A zabúdať by sme nemali ani na pokožku celého tela. Vhodné sú krémové mydlá s menším obsahom parfumovaných prísad, aby kožu nedráždili. Po každom kúpeli treba celé telo natrieť telovým mliekom. Na suchú pokožku je vhodný olejový sprchový gél, ktorý na nej zanechá mastný film.

Soláriu sa radšej vyhýbajte

Hovorí sa, že kým je slnko dlhší čas ukryté za obzorom, mali by sme našej pleti i celému telu dopriať rozumnú dávku pobytu v soláriu. Čo je však rozumná dávka?

Z výskumov vyplýva, že solárne žiarenie má karcinogénne účinky a podieľa sa na niektorých nepriaznivých pochodoch v organizme, napríklad na vzniku malígneho melanómu. Navyše, výrazne podporuje starnutie pokožky, preto sa ani v zimných mesiacoch pobyt v soláriu neodporúča.

Ak niekto potrebuje byť z profesionálneho hľadiska opálený, radšej nech si zvolí samoopaľovacie krémy. Tie neškodia. Ich nevýhodou je iba to, že niektoré môžu farbiť bielizeň. Tá sa dá vymeniť i vyprať, chorá pokožka však nie.

Chladné zimné obdobie žičí najrozličnejším skrášľovacím zákrokom a vitalizačným kúram proti predčasnému starnutiu pokožky. Možno ich vhodne použiť aj na odstránenie nevzhľadných pigmentácií – spôsobených vekom, hormonálnymi zmenami alebo nadmerným opaľovaním v lete.

starostlivosť o pokožku v zime
Zdroj foto: Shutterstock.com

Mali by ste vedieť, že:

  • vysokohorské zimné slnko škodí rovnako, možno aj viac ako slnečné lúče v lete,
  • pre opaľovanie v zime na horách platí, že čím vyššia poloha, tým opatrnejší treba byť pri dávkovaní slnečného žiarenia,
  • sneh odráža slnečné lúče a prudké svetlo očiam škodí – chráňte si oči tmavými okuliarmi s účinným UV ochranným filtrom,
  • dbajte na dostatočnú vlhkosť vzduchu – použiť môžete rôzne zvlhčovače a odparovače,
  • pleti prospievajú tekutiny.

Tento článok bol uverejnený v Dermato magazíne. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať tu.

Pridaj komentár