Potenie – prirodzená funkcia kože

V ľudskej koži sa nachádzajú dva druhy potných žliaz – malé a veľké. Malé potné žľazy sú na celom povrchu tela, v počte 2 až 3 milióny. Najviac ich máme na dlaniach, na stupajach a na čele. V týchto miestach sa nachádza 400 – 600 žliazok na cm².

 

Kontrolu nad potením má nervový systém. Impulz prechádza z mozgu, cez miechu a nervy, do malých potných žliaz. Pot týchto žliaz je bez zápachu – je to z 99 % voda, v ktorej sa nachádzajú minerály, stopy aminokyselín, močovina, kyselina mliečna, vitamíny a iné látky.

Veľké potné žľazy začínajú plniť svoju funkciu až v puberte. Sú výraznejšie u mužov a u ľudí čiernej rasy. Zodpovedajú za typický pach každého človeka. Reagujú najmä na emocionálne podnety. Nachádzajú sa v podpazuší, ušniciach, na prsných bradavkách, okolo pupku a pohlavných orgánov. Vyúsťujú do hornej časti vlasového vačku. Pot veľkých potných žliaz obsahuje množstvo organických látok, ktoré sú – vplyvom vlhka a tepla – živnou pôdou pre zvýšené pomnoženie baktérií. Baktérie v priebehu niekoľkých hodín rozložia vylučované organické látky na zapáchajúce substancie.

 

Koľko vypotíme?

Za bežných podmienok človek denne vylúči pol litra potu. Pri vysokej teplote okolia, zvýšenej pohybovej aktivite či emocionálnej záťaži však môže byť vylúčených aj 10 litrov potu za deň. V extrémnych podmienkach, napr. na púšti, vylúčime za hodinu 3 až 4 litre potu.

Nadmerné potenie sa vyskytuje len na niektorých častiach tela, alebo postihuje jeho celý povrch. Väčšinou za to môže obezita, veľká fyzická námaha, hormonálna porucha, neurologické, infekčné, alebo iné ochorenie, resp. užívanie niektorých liekov.

Nadmerné potenie sa objaví aj ako dôsledok emocionálneho tlaku, trémy, bolesti, strachu, radosti. Potenie postihuje najmä dlane, stupaje, podpazušie, ale aj tvár, prednú stranu hrudníka, chrbát a okolie konečníka. Takéto potenie negatívne vplýva na psychiku ľudí, a to spätne podnieti zvýšené potenie. Jedincovi to stažuje sociálny kontakt a obmedzuje profesionálne uplatnenie.

 

Nadmerné potenie – čo s ním?

Pri zvýšenom potení nôh sa uvoľňujú rôzne látky, ktoré sú príčinou nepríjemného, intenzívneho zápachu.

Pri známych príčinách nadmerného potenia je nevyhnutné, aby sme upravili a liečili základné ochorenie. Liečebný postup závisí od rozsahu potenia. Najčastejšie sa postupuje od najmenej zaťažujúcich metód po chirurgické riešenie problému.

Psychovegetatívne ovplyvnenie pomocou autogénneho tréningu, hypnózy a psychoterapie sa často minie účinku, no v niektorých prípadoch býva úspešné.

Z fyzikálnych možností liečby sa pri nadmernom potení dlaní a stupají využíva ionoforéza: na dlane a nohy, namočené v nádobe s vodou, sa aplikuje jednosmerný prúd nízkej intenzity (sedenie trvá 15 – 30 minút). Účinok pretrváva len 2 až 3 týždne, a preto je nevyhnutné pokračovať v tomto spôsobe liečby dlhodobo. Nesmie sa ale aplikovať u ľudí s kovovými náhradami, ani pri poruchách srdcového rytmu.

Systémovo podávané lieky tiež nevedú k želateľnému efektu. Majú veľa vedľajších účinkov, no malý protipotivý efekt. Alternatívna medicína – homeopatia, akupunktúra, masáže a fytoterapia – tiež nepreukazuje výraznejší efekt. Používaný extrakt zo šalvie lekárskej je bez vedľajších účinkov: pije sa vo forme čajov, alebo sa užívajú tabletky.

 

Kozmetická pomoc? Opatrne s ňou

Najčastejšie sa lokálne používajú deodoranty a antiperspiranty. Deodoranty prekrývajú až odstraňujú zápach tela. Antiperspiranty zabraňujú zápachu a znižujú produkciu potu. Prekrytie zápachu umožňujú špeciálne parfumované oleje, ktoré pôsobia aj proti množeniu baktérií.

Antiperspiranty obsahujú látky, ktoré pôsobia vysušujúco, no zároveň proti baktériám. Prvé existovali už koncom 19. st., ako krém s aktívnou látkou – zinkoxidom. Neskôr sa používali roztoky, ktoré obsahovali chloridy železa a hliníka. Ich nevýhodou však bolo, že dráždili a farbili kožu.

Od konca 40-tych rokov sú najúčinnejšími a najviac používanými antiperspiranty soli hliníka. Soli hliníka sú telom dobre tolerované. Výsledkom ich pôsobenia je dočasné uzavretie hornej časti vývodu potnej žľazy. Prirodzené obnovovanie pokožky vedie (po 2 – 3 týždňoch) k odstráneniu tejto zátky.

Na druhej strane, neustále používanie antiperspirantov spôsobuje zvýšený tlak v potných žľazách. Chronické zadržiavanie potu môže viesť k postupnému rozšíreniu a deštrukcii žľazy, s konečnou stratou jej vylučovacej funkcie.

Antiperspiranty majú byť nanášané na kožu večer, kedy sú malé potné žľazy nečinné. Ráno sa ich zvyšky odstránia. Po 3 – 5 použitiach je koža suchá, a vtedy postačí užívanie raz za týždeň.

Pre vyšší efekt na dlaniach a stupajach sa odporúča použiť plastikovú fóliu. Na veľké potné žľazy soli hliníka nepôsobia, ale ich súčasný antibakteriálny účinok znižuje možnosť rozkladu potu a obmedzuje vznik zapáchajúcich látok.

 

Vážnejšie spôsoby boja proti poteniu

V posledných rokoch sa stala populárnou injekčná aplikácia botulotoxínu. Ten blokuje prenos nervového impulzu na neuromuskulárnu platničku, a následne na potnú žľazu. Používa sa najmä pri nadmernom potení v podpazuší, ale aj na dlaniach a stupajach. Účinok nastupuje po 3 – 5 dňoch a pretrváva 6 – 12 mesiacov. Pri aplikácii do dlaní sa ale môže znížiť ich citlivosť, čo spôsobí slabosť drobných svalov rúk.

Medzi chirurgické metódy odstránenia nadmerného potenia patrí vybratie veľkých potných žliaz. Býva to však spojené s rizikom infekcie a tvorbou jaziev. Ďalšou možnosťou, najmä pri nadmernom potení dlaní, stupají a tváre, je prerušenie nervov. Moderná technika pracuje s jemnou metódou, a prináša skoro 100 % terapeutický úspech. Komplikáciou môžu byť bolesti a kompenzačné potenie na iných miestach.

 

Potenie je zdravé, naučme sa s ním žiť

Zvýšené potenie veľmi znepríjemňuje život človeka. Súčasné liečebné metódy, spolu so zvýšenou hygienou, však dokážu potenie regulovať na únosnú mieru, tak, aby nezaťažovalo postihnutého, ani jeho okolie. Treba si uvedomiť, že potenie je prirodzený spôsob termoregulácie a odstraňovania niektorých metabolických produktov z tela.

Ilustračné foto

Pridaj komentár