Prieskum: Až 60 % pacientov nedodržiava rady lekárov

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Ruku na srdce. Koľkí z vás nasľubujú lekárovi, ako budú dodržiavať liečebný režim a správne užívať lieky, ale len čo prekročia prah ordinácie, urobia si veľa vecí „po svojom“?

Najnovší prieskum odhalil, že Slováci sú v tomto smere veľmi nedisciplinovaní pacienti. Akoby si neuvedomovali, že nezodpovedným správaním zhoršujú proces liečby.

Polovica pacientov neužíva lieky podľa odporučení

Spoločnosť Ipsos uskutočnila prieskum o správaní slovenských pacientov a ich prístupe k liečbe. Zapojilo sa doň 130 ordinácií všeobecných lekárov, kde oslovili 727 pacientov. Tí mali zodpovedať otázky o užívaní predpísaných tabletiek a dodržiavaní pokynov o životospráve.

Vo výskume sa zamerali najmä na ľudí s chronickými ochoreniami. 40 % pacientov priznalo, že lieky si nedávkujú správne, alebo ich neužívajú vôbec. Až 53 % opýtaných uviedlo, že aspoň niekedy nezoberú tabletky v predpísanom množstve.

Prečo takto konáme?

Respondenti vysvetľovali svoje nezodpovedné správanie rôzne. K hlavným dôvodom patrilo občasné zabúdanie, subjektívne zhodnotenie zlepšenia zdravotného stavu, ale tiež zlá finančná situácia, keď šetríme na liekoch.

V tomto smere robia častejšie chybu muži, ktorí neužívajú lieky presne podľa predpisu. Problémy nastávajú najmä u starších ľudí a v situáciách, keď majú užívať viac tabletiek, takže sa pri tomto systéme jednoducho zmýlia.

Ignorujeme rady lekárov o úprave životného štýlu

Súčasťou liečenia je aj dodržiavanie odporučeného režimu od lekára. Ak jeho rady ignorujeme, riskujeme nielen zhoršenie choroby, ale zvyšuje sa tiež riziko predčasného úmrtia. Kritické je to najmä pri liečbe hypertenzie, cukrovky a cholesterolu. Prieskum ukázal, že v týchto prípadoch sme ešte nepozornejší, ako pri užívaní liekov.

Len 40 % pacientov dodržiava rady lekárov a naozaj zmenia životný štýl. 15 % opýtaných zmenilo stravovanie a prešlo na diétu podľa pokynov od lekára, zároveň sa začali viac hýbať.

V tomto smere sú menej dôsledné ženy, ktoré majú problémy najmä pri zmene stravovania a dostatočnom oddychu. Iba 24 % respondentov uviedlo, že v noci spia viac ako 7 hodín. Pri nedostatku spánku sú potom vyčerpaní a zhoršuje to liečbu.

rady-lekárov-2
Zdroj foto: AdobeStock.com

Mlčíme o zlej skúsenosti s liekmi

Jedným z problémov pri užívaní liekov je, že pacienti si ich síce vyzdvihnú v lekárni, ale potom ich neužívajú. Dôvodom je, že sa boja hovoriť o zlých skúsenostiach, negatívnych účinkoch, alebo že nepocítili žiadne zlepšenie. Keďže sa nechcú s lekárom hádať, zvolia radšej túto jednoduchšiu cestu.

Vyriešiť by sa to dalo lepšou komunikáciou medzi lekárnikmipacientmi, a taktiež častejšou kontrolou zo strany lekárov, ktorú by mohli vykonávať napríklad s pomocou dostupných testov.

Najčastejšie chyby, ktoré robíme pri liečbe:

  • zabúdame užívať lieky,
  • subjektívne si nahovárame zlepšenie stavu,
  • fajčíme, hoci to lekár zakázal,
  • ignorujeme rady o chudnutí,
  • málo sa hýbeme,
  • nezmeníme stravovanie,
  • nemeriame si pravidelne krvný tlak (pri hypertenzii),
  • bojíme sa nežiaducich účinkov (a preto neberieme lieky).

Pridaj komentár