Prvá menštruácia: Čo treba vysvetliť dcére? Aký vek je normálny?

Prvá menštruácia.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Prvá menštruácia potrápi nielen samotné dievča, ale aj jej rodičov, hlavne matku.

Dôležité je, aby ste dcéru na túto udalosť pripravili, aby z nej nemala strach a považovala ju za prirodzenú – napriek tomu, že je to nepríjemná a bolestivá skúsenosť.

Je na vás, aby ste čo najviac zmiernili negatívne emócie, ktoré prináša prvá menštruácia. Vysvetlite dcére, čo to pre ňu znamená, pohovorte si aj o správnej hygiene a o tom, ako používať menštruačný kalendár.

Aké sú príznaky prvej menštruácie?

V akom veku zvyčajne prichádza?

Sú vhodnejšie vložky, či tampóny?

Čo všetko dcére vysvetliť?

Prečo a ako používať menštruačný kalendár?

Čo vyvolá prvú menštruáciu?

Menštruácia je znakom dievčenskej puberty. Poukazuje na to, že z dievčaťa sa stáva žena – jej telo je už schopné rozmnožovania. A prečo vlastne krvácame pri menštruácii?

Na začiatku cyklu rastie hladina estrogénu, z čoho zhrubne výstelka maternice. Výstelka hrubne preto, aby sa v nej mohlo zahniezdiť oplodnené vajíčko.

V prípade, že nedôjde k oplodneniu, telo výstelku rozloží a vytlačí z maternice. A takto dochádza k menštruácii, a teda aj ku krvácaniu.

Kedy dievča dostane prvú menštruáciu?

Väčšina žien má prvú menštruáciu vo veku 1213 rokov. Dnes je však bežné, že vyvinutejšie dievčatá menštruujú v 10 rokoch. Normálne je i to, ak sa menštruácia začne o čosi neskôr. Lekára netreba „naháňať“, ak dievča nemá menzes ani ako 15-ročná.

Vo všeobecnosti platí, že menštruácia prichádza asi 2 roky po tom, ako dievčaťu začnú rásť prsia.

Ako sa ohlási prvá menštruácia?

Ak ste si mysleli, že prvý menzes má výnimočné symptómy, možno ste už pozabudli, ako to kedysi prebehlo u vás. Prvá menštruácia nám nemusí dávať žiadne znamenie. Zvyčajne sa však objavia aspoň niektoré predmenštruačné prejavy:

  • nafúknuté brucho, zápcha, hnačka,
  • bolesť v prsiach,
  • bolesť chrbta,
  • únava,
  • číry alebo biely výtok.
  • vyrážky,
  • precitlivenosť, podráždenosť,
  • väčšia chuť do jedla (predovšetkým na sladkosti).

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako sa pripraviť na prvý menzes?

Ak máte podozrenie, že dcéra čoskoro dostane menštruáciu, pripravte ju na to. Vysvetlite jej, že v taške treba stále nosiť „prvú pomoc“: menštruačné alebo slipové vložky, čistú spodnú bielizeň, vlhké utierky.

Inteligentná dcéra pochopí, že ak nebude mať poruke pomôcky, zašpiní si šatstvo. Navrstvený toaletný papier poslúži iba na chvíľu, potom už veľa závisí od mohutnosti krvácania.

Ako dlho trvá prvá menštruácia?

Prvé menštruácie nie sú ešte úplne pravidelné, aj rôzne dlho trvajú – tá celkom prvá zvyčajne len pár dní. Pravidelný menzes očakávajte až po niekoľkých mesiacoch, či dokonca rokoch. Samotné krvácanie trvá zhruba 2 7 dní.

Odborníci tvrdia, že kým sa menštruačný cyklus celkom stabilizuje, trvá to až 6 rokov. Prečo? Dievčenské telo sa musí naučiť, ako regulovať reprodukčné hormóny.

Koľko trvá menštruačný cyklus?

Je úplne normálne, keď trvá len 21, ale aj 45 dní. Priemerný menštruačný cyklus však má 28 dní. Vtedy ďalší menzes prichádza už 3 týždne po skončení posledného.

Ukážte dcére, ako si zaznamená menštruáciu v kalendári, aby bola pripravená na ďalší cyklus. Je to dôležité nielen pre lekára, ale aj pre jej vlastnú orientáciu.

Koľko krvi pri menštruácii odíde?

Vysvetlite dcére, že sa nemusí ničoho obávať – strata krvi nie je vôbec veľká. Priemerne počas menštruácie stratíme 6 polievkových lyžíc krvi. Poučte dcéru, aby vám oznámila všetko neobvyklé. Najmä vtedy, ak:

  • si musí meniť vložku/tampón každú 12 hodiny,
  • krváca viac ako 7 dní.
  • pociťuje závraty,
  • búši jej srdce.

V týchto prípadoch, alebo ak spozorujete bledé sliznice, čo najskôr sa poraďte s lekárom. Lekár testami overí, či dcéra nestratila priveľa krvi. Existujú tiež lieky, ktoré zmierňujú krvácanie.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Menštruačná spodná bielizeň

Spodná bielizeň, ktorá zachytáva menštruačnú krv, je relatívne novinkou. Vyzerá ako bežná spodná bielizeň, ale je vyrobená zo špeciálnej tkaniny, ktorá absorbuje menštruačnú krv – neprepúšťa ju ďalej.

Existuje veľa značiek, aj s rôznou úrovňou nasiakavosti, ale všetky druhy fungujú podobným spôsobom. Spodná bielizeň je vhodná najmä pri slabšom krvácaní. Na trhu sú aj nohavičky pre dospievajúce slečny.

Používať túto spodnú bielizeň pri prvej menštruácii?

Áno, aj nie. Je jasné, že dievča sa cíti pohodlnejšie aj bezpečnejšie, ako keď má vložku alebo tampón, ale ak chcete, aby sa vedela starať o seba počas menštruácie, naučte ju predsa len na vložky.

Dcéra takto vidí, čo jej telo vylučuje, môže sledovať aj množstvo vytečenej krvi. Nakoniec – bude to potrebovať ďalších zhruba 30 rokov.

Menštruácia trvá až do menopauzy, ktorá prichádza vo veku 45 až 55 rokov.

Vložky a tampóny

Moderné vložky poskytujú dostatočnú ochranu pred pretečením, a to vďaka kvalitným materiálom, lepiacemu pásiku (naspodku), či „krídelkám“. Hoci cez ne krv nepretečie na spodnú bielizeň, meňme ich každé 4 hodiny.

Výber vložky prispôsobujeme intenzite krvácania. Pre neskúsenú dcéru voľme vložky, ktoré bude vedieť sama používať. Pri slabšom krvácaní, hlavne na konci menštruácie, niekedy stačí tenká slipová vložka.

Napríklad tampóny sú vhodné aj pre dievčatá, ktoré ešte majú panenskú blanu – vyberte tampóny s označením mini. Nemusíte sa báť, že nejako narušia blanu, lebo uprostred je otvor, cez ktorý odteká krv.

Slovenské mamy pre svoje dospievajúce dcéry uprednostňujú praktickejšie vložky. Navyše, pri tampóne existuje väčšie riziko, že si ho dievča zabudne vymeniť, čo môže vyústiť až do toxického šoku.

Vyhýbajte sa parfumovaným produktom, pretože dráždia pokožku. 

Menštruačné kalíšky

Špeciálne plastové kalíšky sú ekologickým spôsobom „zbierania“ menštruačnej krvi. Vkladajú sa podobne ako tampón. Výhoda je v tom, že po vyliatí krvi a opláchnutí, sú kalíšky opakovane použiteľné.

Čistite menštruačný kalíšok minimálne raz za 12 hodín. Inak hrozí infekcia alebo podráždenie.

Menštruačný kalendár

Naučte vašu dcéru používať menštruačný kalendár, do ktorého si bude zaznamenávať každú menštruáciu. Výborným pomocníkom sú aplikácie, s ktorými bude mať prehľad aj o plodných dňoch. Šikovné aplikácie ju vopred upozornia na blížiacu sa menštruáciu, a tak sa nebude musieť obávať nečakanej „havárie“.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako odstránite krv z oblečenia?

Každá žena má za sebou nejednu „príhodu“, najmä z dospievania, ako jej krv pretiekla na oblečenie. Je to veľmi nepríjemný pocit, ale stáva sa. Najlepším trikom je, keď si uviažete mikinu, sveter alebo bundu okolo pása, kým sa pôjdete prezliecť.

Ďalšia vec je, ako vyprať krv z oblečenia, a ešte bez stopy?! Toto nie je jednoduché. Veď čím bledšia bielizeň, tým to ide ťažšie. Aj preto vám ponúkame osvedčené tipy.

  • Oblečenie čo najskôr namočte do studenej vody. Teplá alebo horúca voda iba „zabezpečí“, aby sa škvrna dostala hlbšie do látky, a už ju nevyperiete.
  • Na škvrnu použite odstraňovač škvŕn. Postupujte podľa návodu od výrobcu.
  • Ak nemáte odstraňovač škvŕn, do látky votrite klasické mydlo na pranie (alebo tekuté mydlo) a napeňte. Prepláchnite pod tečúcou vodou a opakujte, kým škvrna nezmizne. Ak zostanú stopy, oblečenie ešte preperte v práčke, ale tiež len so studenou vodou.
  • Vypraté oblečenie nechajte vysušiť na vzduchu. V sušičke sa škvrny od krvi zvýrazňujú.

Zistí okolie, že vaša slečna menštruuje?

Toto je jedna z najčastejších obáv dospievajúcich dievčat. V každom prípade – menštruáciu nevidno, teda pokiaľ „nepretečieme“. Samozrejme, mnohé dievčatá si medzi sebou odovzdávajú informácie o menštruácii.

Vy by ste mali informovať nielen pediatra, ale aj triedneho učiteľa a telocvikára. Dievčatá nemusia počas menštruácie cvičiť. Pri silných bolestiach nechajte dieťa 2 – 3 dni doma, prípadne sa poraďte s lekárom o liekoch.

Veľmi silné a bolestivé kŕče riešte s gynekológom – môžu byť znakom endometriózy alebo zápalu.

prvá-menštruácia-vek
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pomoc pri kŕčoch

Kŕče majú svoj dôvod. Sú podobné kontrakciám pri pôrode, aj keď sú omnoho slabšie. Kŕče pomáhajú pri vypudzovaní nepotrebnej výstelky maternice. Pri kŕčoch pomáha teplo – vyhrievacia podložka, termofor, alebo iný zdroj tepla (umiestnený na podbruško).

Pridajte si nás na Facebook.

Strata menštruácie

Mala vaša dcéra už pravidelnú menštruáciu, a zrazu ju stratila? Vynechanie menštruácie často súvisí so stresom alebo výraznou zmenou hmotnosti. Strata menštruácie niekedy signalizuje vážnejšie problémy ako:

  • hormonálne poruchy,
  • psychické poruchy (najmä depresia),
  • poruchy príjmu potravy,
  • užívanie drog.

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/first-period#for-parents-or-guardians
  2. gov/ncbddd/blooddisorders/women/menorrhagia.html
  3. gov/body/period/pads.html
  4. health.wa.gov.au/our-bodies/periods
  5. org/learn/teens/puberty/what-can-i-expect-when-i-get-my-period
  6. org/learn/teens/puberty/whats-periods
  7. coloradowomenshealth.com/health-info/teens/first-period
  8. org/Patients/FAQs/Your-First-Period-Especially-for-Teens

Pridaj komentár