Prvé stretnutie je kľúčové

Rozprávame sa s Petrou Moncmann, canisterapeutkou zo Slovenskej asociácie psích terapeutov z Bratislavy, o vplyve zvieracieho priateľa na psychiku človeka.

Petra, priblížite nám poslanie canisterapie?

Canisterapia je doplnková liečebná metóda, pri ktorej sa využíva kooperácia človek – pes, na zmiernenie alebo vyliečenie niektorých ochorení. Každý tím je cvičený najskôr všeobecne, potom sa môže postupne vyprofilovať a špecializovať.“

Musia pes – terapeut a psovod prejsť certifikovaným výcvikom?

Canisterapeutický tím v zložení psovod – pes si musí prejsť teoretickým aj praktickým výcvikom; nasledujú psychotesty, teoretická a praktická časť skúšky. Po ich zvládnutí získajú certifikát na vykonávanie canisterapeutickej praxe: s platnosťou na jeden rok, pod odborným dohľadom. Po uplynutí tejto doby – a opätovnom preskúšaní – môžu samostatne pracovať.“

Ľuďom s akými ochoreniami dokážete pomôcť?

„Hlavne neurologickými a psychickými. Asi najväčšiu výzvu pre nás znamenajú kombinované ochorenia, kde je potrebná súhra viacerých tímov, ale aj konzultácie s odborníkmi, ktorí majú skúsenosti s jednotlivými ochoreniami.“

Zaznamenávate spätné väzby od klientov?

Samozrejme, zaznamenávame spätné väzby po terapiách. Tiež sa nám ozývajú noví klienti s referenciami od tých predchádzajúcich. Môžem povedať, že spätná väzba spontánne funguje.“

Preplácajú Vám terapeutické výkony zdravotné poisťovne?

Zdravotné poisťovne nám terapeutické výkony nepreplácajú. Organizácie si náklady spojené s nimi hradia sponzorsky alebo z rôznych grantov, a jednotlivci, žiaľ, zo svojej peňaženky…“

Niektorí ľudia sa psov boja. Čo klientom pomáha pri prekonávaní strachu?

Strach zo psov, kynofóbiu, lieči v prvom rade citlivý individuálny prístup ku každému klientovi, a výber správneho psa. Prvé stretnutie je kľúčové – v tomto ma vysokú úspešnosť naša Lilly Ann. Je to taký smejko, je kontaktná, a klienti ju majú veľmi radi.“

Čo všetko sa odohráva pri canisterapii?

„Pri canisterapii sa odohráva niekoľko na seba naväzujúcich procesov. Zjednodušene by som to zhrnula do týchto bodov:
– rozhovor s klientom o jeho zdravotných problémoch, anamnéze, predchádzajúcej a prebiehajúcej liečbe,
– vytipovanie vhodného psa (prípadne psov), stanovenie plánu canisterapie, ale aj spôsobu vykonávania, ide napr. o polohovanie,
– zoznámenie sa so psom (psami)
– výkon samotnej canisterapie
– po skončení sedenia si terapeut – psovod urobí záznam o priebehu canisterapie, aby zhodnotil postup a efektivitu terapie.“

S ktorými plemenami psov máte pozitívne skúsenosti?

Čo sa týka plemien psov, pri canisterapii nezáleží na tom, či je to pes s rodokmeňom, alebo nie. Skôr sa nám osvedčili orieškovia, ktorí obyčajne po svojich rodičoch zdedia tie najlepšie vlastnosti. Ale ak by som predsa len mala vybrať z čistokrvných, boli by to dalmatínci – otec a syn, ktorí sú úžasní pri terapii v detskom domove, a ohlasujú aj epileptické záchvaty. Ďalej sučka talianskeho spinone, skvelá na rehabilitáciu a polohovanie, sučka bernského salašníckeho psa, vhodná na prezentácie, milujúca deti, a nemecký ovčiak, ktorý pri problémoch vyhľadáva, resp. štekotom privoláva pomoc.“

Podelíte sa s nami o plány v najbližšom období?

„Čaká nás záchranárske sústredenie, spustenie kombinovanej terapie canis – hipo (pes – kôň), workshop so psím psychológom Rudolfom Desenským, inštruktorský kurz pre našich terapeutov, ďalší canisterapeutický kurz, kurz prvej pomoci pre psovodov… Budeme pokračovať v canisterapii pre deti z detských domovov a dohodnutých klientov, a v iných rozbehnutých aktivitách.“

Ďakujem za rozhovor.

 

Foto: P. Moncmann vpravo

Pridaj komentár