Radíme: Aromaterapia u vás doma

Aromaterapia je používanie čistých esenciálnych olejov pre povzbudenie stavu tela, mysle a duše. V Európe má dlhú tradíciu – počiatky môžeme nájsť v starobylých egyptských a rímskych kultúrach, kde zdokonaľovali umenie práce s aromatickými rastlinami, stromami, ovocím, bylinami, kvetinami, korením, aby dosiahli čo najpriaznivejšie účinky.

 

Použitie esenciálnych olejov

Masáž – zabezpečí vám pocit osvieženia a relaxácie. Čisté esenciálne oleje by sa nemali aplikovať priamo na pokožku. Do 10 ml základného oleja pridajte max. 5 kvapiek vybraného esenciálneho oleja, alebo mix esenciálnych olejov.

Kúpele – predtým, ako vstúpite do vane, pridajte do kúpeľa 8 – 10 kvapiek esenciálneho oleja, alebo zmesi esenciálnych olejov. Potom vodu zamiešajte, aby sa olej dobre premiešal. Počas relaxácie vo vani vaša pokožka absorbuje malé množstvo oleja, a teplo z kúpeľa pomaly odparí zvyšok.

Odparovanie v aromalampe – pre ideálne odparovacie vlastnosti sa čisté esenciálne oleje používajú v aromalampách. Pre vytvorenie požadovanej atmosféry alebo prostredia pridajte 6 – 12 kvapiek do aromalampy.

Inhalovanie – niektoré esenciálne oleje (ako napr. eukalyptus so svojími prečisťujúcimi vlastnosťami) sú ideálne na inhaláciu, teda naparovanie. Pridajte 3 – 5 kvapiek čistého esenciálneho oleja do nádoby s horúcou vodou (nie vriacou), a inhalujte 5 – 10 minút.

Sauna – olej nakvapkáme na kúsok látky, buničiny alebo papiera, a necháme odparovať. Éterický olej môžeme nakvapkať do vody, a potom naliať priamo na rozpálené kamene.

 

Upozornenie

Nepoužívajte esenciálny olej pri epilepsii. Ak trpíte vážnymi kožnými ochoreniami (alebo ste precitlivení), nepoužívajte ho v priamom kontakte s pokožkou (masáže, kúpele). Pokiaľ si nie ste istí reakciou, odporúčame ho odskúšať na predlaktí. Ostatné aplikácie – rozprašovače alebo aromalampy – sú v týchto prípadoch bezpečné.

Pri astme sa neodporúča aplikovať oleje priamo na telo, ale používať ich len formou rozprašovačov, odparovaním v aromalampách. Berte vždy do úvahy váš momentálny zdravotný stav, a ak máte vážnu chorobu, alebo pochybnosti o užívaní olejov, poraďte sa ešte predtým s lekárom.

 

Vône, ktoré pôsobia na našu psychiku

Pri depresii pomáha vôňa medovky, levandule či šalvie. Pri agresivite účinkuje vôňa mandarínky. Harmóniu navodzuje vôňa grepu alebo jasmínu. Vysoký krvný tlak upraví majoránka, nízky rozmarín.

V posledných rokoch aj výskumníci potvrdili, že vône naozaj pôsobia na náš organizmus: ovplyvňujú našu náladu, pôsobia proti stresu, a sú schopné pomôcť pri rôznych telesných liečebných procesoch, napr. pri masážach.

 

Zdroje: www.vonavaterapia.sk, www.bionatural.sk a www.harmoniazdravia.eu

Redakčne spracované (taj)

Ilustračné foto

Pridaj komentár