Radíme: Babyšatky nielen pre bábätká

Nosenie a prenášanie dieťaťa na tele človeka sa (v rôznych obmenách) praktizovalo vo všetkých kultúrach, po celé tisícročia. Ćasto sa používali bežné kusy oblečenia, väčšie plachty, či šály. Dnes, v časoch módneho nadbytku, opäť prichádza do módy nosenie detí iným spôsobom, ako iba v predraženom kočíku. No má to aj iné výhody.

Nie je to len o cene

Pri použití vhodných pomôcok možno začať s nosením dieťaťa hneď od narodenia. Najväčšou prednosťou tejto „metódy“ pritom je, že pomáha vytvárať citové väzby medzi matkou a jej potomkom. Nosenie má svoj význam aj v starostlivosti o predčasne narodené deti. Vtedy sa využíva tzv. klokankovanie, čiže nosenie predčasniatka v kontakte „koža na kožu“, matkou alebo otcom. Babyšatka, ktorá si získala nemálo prívrženkýň medzi dnešnými matkami, je najuniverzálnejším detským nosičom. Ide o dlhý, úzky pruh látky, ktorým sa uväzuje dieťa tesne o telo nosiaceho. Vďaka vysokej variabilite úväzov a pozícií nosenia je babyšatka vhodná pre rôzne vekové kategórie dieťaťa a pre všetky typy postavy nosiacej osoby. Navyše, správne uviazaná babyšatka umožňuje nosenie dieťaťa v zdravej ergonomickej polohe.

Z čoho je vyrobená

Babyšatky sú z elastickej alebo neelastickej látky, dlhej 2-5 metrov. Najčastejšie sa používajú babyšatky zo 100 % bavlny, ale vyrábajú sa aj modely s prímesami ľanu, hodvábu, bambusu, konope a ďalších prírodných alebo syntetických materiálov.

Na trhu je dnes veľa ďalších druhov pomôcok na nosenie detí. Do tejto skupiny môžeme zaradiť nosiče Hipseat,Tonga, K´tan, ergonosiče, kombinované klokanky, tričká na nosenie, babyvaky a krosny.

Nosenie detí zo zdravotného hľadiska:

– podporuje správny vývoj bedrových kĺbov, laktáciu,

– zmierňuje dojčenské koliky a príznaky refluxu,

– podieľa sa na regulácii telesnej teploty novorodenca,

– stabilizuje dýchanie a srdečný tep,

– podnecuje psychomotorický vývoj.

Ako nosiť dieťa v babyšatke

Dieťa možno nosiť v polohe kolísky a vo zvislých polohách – na bruchu, na boku a na chrbte. Možné sú však aj symetrické a asymetrické úväzy – cez jedno rameno.

Zdroj: www.modrykonik.sk, redakčne upravené (taj)

Pridaj komentár