Robíte si ťažkú hlavu?

Možno je to vplyvom chladného počasia, možno nedostatkom optimistického slnečného svetla, ale v zime si ľudia neraz povzdychnú, že majú pocit, akoby im horšie „fungovala“ hlava. Máme tip na to, ako si osviežiť myseľ.

Prekrvenie mozgu

– najlepším spôsobom, ako prekrviť mozog, je rozprúdiť krv v celom tele – športovaním! Pomáha tiež hlboké dýchanie. Na prekrvenie mozgu je podľa tradičnej medicíny vhodné užívanie ženšenu, ginka, citrónovej šťavy a avokáda, ktoré znižuje cholesterol.

Upokojenie mysle

– niekedy nám hlava nefunguje, pretože sa nedokážeme naozaj sústrediť. Myšlienky poletujú od jednej témy k druhej. Vtedy je dôležité myseľ upokojiť. Ideálne sú dychové cvičenia, odpočinok v nerušenom prostredí (spať pri zapnutom televízore alebo s telefónom pri uchu sem nepatrí). Niekedy aj teplá deka alebo sveter môžu pôsobiť upokojujúco. Vylučovanie adrenalínu ovplyvňuje aj magnézium (horčík), ktorého nedostatok v tele sa prejavuje napríklad svalovými kŕčmi v lýtkach. Niekedy môže jeho užívanie zmierniť aj bolesti hlavy vyplývajúce zo stresu. Jeho nedostatok majú najmä kávičkári a fanúšikovia kolových nápojov, pretože tieto zvyšujú vylučovanie horčíka močom. Horčík sa nachádza najmä v listovej zelenine (mangold, špenát), v strukovine a hlavne sóji.

Zlepšenie koncentrácie

– k osvedčeným a naozaj nenáročným radám na zlepšenie sústredenia patrí osvojenie si piatich jednoduchých pravidiel, ktoré odporúča špecialistka na komunikáciu Sam Hornová: 
1. Ešte 5 – keď niečo robíte a začína vám myseľ utekať, povedzte si „ešte 5“ – ešte si dám 5 minút cvičenia naviac, ešte prečítam 5 strán, ešte spravím 5 príkladov… 
2. Len 1 – rozbehaná myseľ znamená, že sa zaoberáte naraz všetkým a nevyriešite vlastne nič. Skúste si preto naplánovať postupné kroky – trebárs: plánovaním rozpočtu na darčeky sa budem zaoberať doma, keď budem mať poruke výpisy z účtov. Po ceste z práce sa teda sústredím na niečo iné, napríklad na prípravu príhovoru na vianočný večierok a na darčeky nebudem myslieť. 
3. Nič neodkladať – vtipné príslovie síce hovorí „čo môžeš urobiť dnes, odlož na zajtra a máš dva dni voľna“, ale iný bonmot zasa tvrdí, že „najdlhšie nám trvá vybaviť veci, na ktorých nepracujeme“. Preto ak si nie ste úplne istí, že odkladanie vecí poskytne lepší náhľad na problém, nič neodkladajte. 
4. Ručný tunel – ide o jednoduchý trik – keď sa potrebujete na niečo sústrediť, vytvorte si rukami okolo tváre striešku, aby zrak neodpútavalo nič iné. Ak si tento zvyk osvojíte, časom bude fungovať ešte lepšie. 
5. Ako prvý (posledný) raz – problém so sústredením niekedy vyplýva z toho, že sa dívame, ale veci nevidíme naozaj. Ak ide o niečo dôležité, skúste si predstaviť, že ich vidíte prvý – alebo poslednýkrát. Zlepšeniu koncentrácie môžeme pomôcť aj úpravou stravy – napríklad konzumovať ľahšie jedlá, dopriať si dostatok vitamínov a minerálnych látok, alebo na krátkodobú aktivizáciu myslenia užiť trebárs guaranu alebo DMAE – látku, ktorá sa prirodzene tvorí v tele, jej množstvo sa však vekom znižuje. DMAE zlepšuje činnosť mysle a stimuluje nervový systém. Nachádza sa aj v rybách, najmä v sardinkách a lososovi.

Pridaj komentár