Rozprúďte lymfu v tele

Lymfatický systém je spolu s krvným obehom najnádejnejším bojovníkom proti celulitíde ohrozujúcej naše telá. Hoci lymfatický systém nevlastní žiadnu pumpu, vďaka ktorej by lymfa kolovala v tele ako krv, dokážeme ho rozhýbať – striedaním studenej a teplej vody pri sprchovaní.

Vákuová masáž podtlakom

Vákuová masáž pracuje na princípe podtlaku. Kúra sa pre väčšiu účinnosť kombinuje so špeciálnym zábalom tela. Vhodný je napr. zábal škoricový, pretože škorica podporuje prekrvenie pokožky a urýchľuje spaľovanie tukových zásob. Kompresná bandáž naštartuje lymfatický systém a korenie navyše zosilní relaxačný účinok celého procesu. Pomocou masážneho prístroja, ktorý je vybavený čerpadlom a zakončený sklenenými bankami rôznych veľkostí, dochádza k nasatiu 1 až 3 cm pokožky tela aj s tukovými bunkami pod kožou. Ošetrenie prebieha pomocou podtlakových vĺn, ktoré pôsobia v presne určených intervaloch na hrbolčekmi postihnuté miesta. Vo fáze podtlaku sa cievy rozširujú a prúdi do nich veľké množstvo krvi, ktorá so sebou prináša plazmu a kyslík. Lymfatické žily a cievy sú v tomto momente celkom naplnené. V nasledujúcej, tlakovej fáze sa zasa cievy rýchlo stiahnu, čo vedie k vytlačeniu splodín a látkovej výmene.

Poraďte sa s lekárom

Samotná masáž prebieha v troch fázach. V prvej fáze dochádza k aktivácii lymfatických ciest a celkovej aktivácii pokožky. V druhej, ktorá sa uskutočňuje pri vyššom stupni vákua, sa tukové bunky rozbúravajú a metabolizmus sa zrýchľuje. V tretej fáze sa spevňuje ochabnuté podkožné väzivo a aktivuje sa lymfatické riečisko. Po aplikácii nesmieme zabúdať na dostatočný prísun tekutín (min. tri litre denne). Ak chcete docieliť viditeľné výsledky, mali by ste podstúpiť aspoň 10 lymfatických masáží. Lymfatická masáž výborne pôsobí aj ako prevencia vzniku kŕčových žíl či metličiek, ktoré sa začínajú objavovať pri poruchách prúdenia krvi v dolných končatinách. Masáž pomôže aj v prípade, že vás trápia opuchnuté členky či pocit ťažkých, unavených nôh. Pri niektorých ochoreniach sa o tom, že chcete podstúpiť lymfatickú masáž, musíte poradiť so svojim lekárom. Napríklad, keď máte kŕčové žily vo vyššom štádiu, kardiostimulátor či umelý kĺb.

Najlepšia je masáž

Základom pri liečbe celulitídy sú masáže. Môžeme si ich robiť aj doma – minimálne raz, no najlepšie dvakrát denne (ráno a večer). Je to celkom jednoduché: objímete si dlaňami nohu nad kolenom a posúvate dlane cez postihnuté tkanivo stehna smerom nahor, čiže k srdcu. Noha by mala byť pritom uvoľnená a opretá hoci o stoličku či okraj vane (ak ste v kúpeľni). Na rozprúdenie lymfy v tele prevádzajte masírovanie celého tela, napríklad kefou na šaty alebo špeciálnou sisalovou rukavicou. Lymfomasáž posilňuje váš boj s tukovými vankúšikmi. Najlepšie je navštíviť špecialistu, no pripravte sa na to, že výsledok bude viditeľný až po viacerých návštevách. Masáž by vás mala zbaviť tukov a prebytočnej vody. Dobrou metódou na odbúravanie tukových zásob a ich odplavenie je využitie ultrazvuku. Účinne rozpúšťa tuky v tkanive a následná lymfodrenáž ich odvedie z tela. Laserový prístroj zasa kombinuje rytmickú masáž podporujúcu lymfatický obeh s laserovým lúčom, pôsobiacim na regeneráciu tkaniva a chladiaci systém, ktorý pomáha pri odvode prebytočnej vody z tkaniva. Prístroj zlepšuje metabolizmus kože, čo vedie k úbytku podkožného tuku.

Pridaj komentár