Ruža na nohe: Fľaky na koži, ktoré sprevádza vysoká teplota

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com) 

Ruža (erysipelas) je akútna infekcia kože. Pôvodcami ochorenia sú najčastejšie ß-hemolytické streptokoky skupiny A (Streptococcus pyogenes). Inkubačná doba je niekoľko hodín, až dva dni. Infekcia sa šíri najmä lymfatickými cievami v koži. Čo treba vedieť o tejto kožnej chorobe?

Ako sa choroba ruža prenáša?
Kto má vyššie riziko infekcie?
Aké sú prejavy ochorenia erysipelas?
Ako prebieha liečba ruže?
Treba sa obávať komplikácií?

Ruža na nohe: spôsob prenosu

Baktérie sa do kože dostávajú cez porušenú kožu – cez zádery, trhlinky a drobné, či väčšie poranenia kože. Ak koža svrbí, baktérie sa môžu preniesť nechtami pri škriabaní.

Vyššie riziko infekcie majú ľudia s:

Ohrození sú najmä starší ľudia. Významným faktorom je nosičstvo streptokoka v nosohltane, mandliach, zubný zápal a zápal stredného ucha.

Prejavy a príznaky

Ochorenie sa začína náhle – opuchomohraničeným začervenaním kože. Sprevádza ho vysoká horúčka (39 – 40 °C), triaška, zimnica, bolesť a schvátenosť. U starších ľudí sa horúčka niekedy objaví len prechodne, alebo majú iba zvýšenú teplotu (37 – 38 °C).

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zapálená koža má sýtočervenú farbu s jazykovitými výbežkami. Najbližšie lymfatické uzliny bývajú zväčšené. Koža je horúca, napätá a bolestivá.

Ruža sa najčastejšie vyskytuje na predkolení a na tvári, menej často na hornej končatine po operácii prsníka. Pred tým, ako boli antibiotiká zavedené do liečby, bola ruža na nohe vážnym problémom. V ťažkých prípadoch, najmä pri lokalizácii na tvári, bolo ochorenie ruža smrteľné.

Ruža na nohe: komplikácie

Aj kožné choroby sa môžu skomplikovať. Najčastejšou komplikáciou je recidíva ochorenia. Zapríčinená je pretrvávanímneliečením rizikových faktorov (hubové ochorenie kože a nechtov nôh, opuch, vred predkolenia, nadváha).

Medzi častejšie komplikácie patrí vznik hnisavého vačku (abscesu), rozšírenie infekcie do hĺbky, iná pridružená infekcia, lymfatický opuch. Vznik hnisavého vačku vyžaduje chirurgický zákrok.

K lymfatickému opuchu dochádza následkom prekonanej ruže, najmä po nedostatočnej liečbe. Na druhej strane, lymfatický opuch inej príčiny, napríklad po operácii prsníka, je často komplikovaný recidivujúcou ružou.

Vzácnejšie komplikácie predstavujú zápalové zmeny na srdci, kĺboch a obličkách. Pri lokalizácii ruže na tvári môže byť komplikáciou zápal mozgových blán.

ruža na nohe - infekcia
Pôvodcami ochorenia sú najčastejšie ß-hemolytické streptokoky skupiny A (Streptococcus pyogenes).  Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Ruža na nohe: diagnostika

Diagnózu stanovuje lekár, obvykle na základe typického klinického obrazu. Laboratórne vyšetrenia ukazujú zvýšené hodnoty zápalových parametrov, zrýchlenú sedimentáciu červených krviniek, zvýšené hodnoty CRP, ASLO. Krvný obraz ukazuje zvýšené množstvo leukocytov (bielych krviniek).

Pásový opar na tvári alebo ušnici býva veľmi ťažké odlíšiť od ruže na začiatku ochorenia, ešte pred vznikom pľuzgierikov. Priebeh je miernejší, ale bolesť môže byť napriek tomu výrazná.

Ruža na nohe: liečba a prevencia

Liekom prvej voľby pri nekomplikovanom priebehu zostáva stále penicilín. Predisponovaných a rizikových pacientov hospitalizujeme, a podávame im penicilín injekčne, do svalu.

Pri komplikovanom priebehu dostáva pacient kombináciu antibiotík (v infúziách). Antibiotiká musia byť v dostatočnej dávke, najmä u obéznych pacientov. U starších pacientov býva liečba – vzhľadom na nevýrazné celkové príznaky – oneskorená, a priebeh sa môže komplikovať.

Opuch možno zmierniť aj rehabilitačnými cvičeniami a lymfodrenážnou masážou.

Liečené ochorenie trvá 8 – 14 dní, pri ľahkom priebehu začervenanie vymizne do 6 – 8 dní.

ruza na nohe
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Ak máte vy, alebo váš príbuzný, ružu na predkolení, je dôležité, aby ste oddychovali na lôžku s vyvýšenými dolnými končatinami. Ak máte ružu na tvári, pri odpočinku a počas spánku ležte na na zdravej strane tváre.

Okrem liečenia ruže liečte aj miesto, cez ktoré infekcia vstúpila do tela, a to preventívnymi opatreniami, ktoré sa zameriavajú na miesto vstupu infekcie. Atrofickú suchú kožu dolných končatín treba hydratovať premasťovať, aby sa zabránilo vzniku prasklín a drobných poranení.

Hubová infekcia nôh pomáha preniknutiu baktérií cez porušenú kožu. Vhodná antimykotická liečba a dezinfekcia ponožiek, uterákov a obuvi predstavujú dôležité preventívne opatrenia pred vznikom recidív ruže.

Mykologické vyšetrenie hubových infekcií nôh by sa malo stať rutinným vyšetrením vo všetkých prípadoch recidivujúcej ruže dolných končatín.

Redigovala: Bc. Sabína Zavarská

Pridajte si nás na Facebook!

Pridaj komentár