Sauna a zdravie: Dôležitá je pravidelnosť a dodržanie pravidiel

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

K saunovaniu sa ľudia väčšinou dostávajú počas dovoleniek. Berú to ako relax, chcú si užiť „niečo iné“.

Neskôr sa už začnú zapodievať aj jeho zdravotnými účinkami. Ani sa nenazdajú, a zrazu sa stane ich životným štýlom a miestom oddychu.

Kedy nám sauna reálne pomôže?

Môže to byť liek na niektoré choroby?

Aké sú účinky saunovania?

Ak navštevujeme saunu pravidelne, pozitíva sa prejavia vo viacerých oblastiach. Horúce prostredie prospieva dýchacím cestám, zlepšuje kvalitu pokožky, má upokojujúce účinky pri veľkom strese a psychických problémoch.

Ďalšie zdravotné účinky:

  • Prečisťuje dýchacie cesty – prevencia pred respiračnými ochoreniami a astmou.
  • Prekrvuje organizmus – čím zlepšuje činnosť jednotlivých orgánov.
  • Zbavuje telo škodlivých látok – odchádzajú prostredníctvom potu.
  • Pomôže pri ťažkostiach so zaspávaním – uvoľní sa svalstvo, oddýchne si myseľ.
  • Zlepšuje imunitný systém – telo ľahšie odoláva baktériám a vírusom.
  • Prečisťuje póry – pri problémoch s akné, ekzéme či alergických reakciách pokožky. Zbavíte sa aj roztočov v pokožke.
  • Zlepšuje kvalitu pokožky a vlasov – sú lepšie hydratované.
  • Pomôže pri problémoch s kĺbmi – zlepšuje ich pohyblivosť, znižuje zápaly a bolesti.

Saunovanie a kašeľ

Všetko záleží od toho, aký pôvod má váš kašeľ. Pokiaľ ide o zápal niektorej z častí dýchacích ciest, vtedy nemôžete ísť do sauny. Zhoršili by ste priebeh choroby, navyše ohrozíte ostatných ľudí. Nezabúdajte, že v teplom prostredí sa škodlivé baktérie šíria rýchlejšie!

Pokiaľ váš stav nie je spôsobený infekčným ochorením, ale je to napríklad dôsledok fajčenia, sauna vám dobre prečistí dýchacie cesty. Po prvých návštevách môže dôjsť k častejšiemu vykašliavaniu, pretože pľúca sa budú zbavovať hlienov.

Ak kašeľ pochádza z astmy, sauna sa odporúča ako jeden z doplnkových spôsobov liečby, keďže uvoľňuje dýchanie a znižuje frekvenciu záchvatov. Dávajte si pozor na aromatické sauny, aby ste nemali záchvat z nevhodnej bylinky!

sauna a tehotenstvo
Zdroj foto: AdobeStock.com

Alergie

Pri peľových alebo roztočových alergiách sa odporúča infrasauna, ktorá ničí škodlivé látky a pracuje na zlepšení imunity. Nechoďte však do nej v období, keď už alergia prepukla. Vtedy je organizmus oslabený a nebude to mať potrebný účinok. Saunu používajte ako prevenciu, aby sa telo pripravilo na náročnú sezónu – posilníte si tým imunitný systém.

Antibiotiká

Niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že sauna im pomôže na začiatku choroby – dobre sa vypotíme, a tým zo seba vypudíme aj chorobu. V skutočnosti je ich imunita oslabená a horúce prostredie ešte podporí rozšírenie choroby. Preto ak vás „chytá“ chrípka alebo nádcha, vypoťte sa radšej v posteli.

To isté platí v prípade užívania antibiotík. Do sauny máte ísť vtedy, keď ste celkom fit. Berte ju ako prevenciu týchto chorôb, a nie ako jeden z liekov!

Tehotenstvo a dojčenie

Lekári nie sú v tomto prípade jednotní, ich názory sa líšia aj podľa národností. Najväčším argumentom proti saunovaniu v tehotenstve je vyššia možnosť šírenia baktérií, ktoré môžu ohroziť plod. Sauna sa neodporúča ani ženám, ktoré majú nejaké zdravotné ťažkosti, ktoré by mohli spôsobiť potrat alebo predčasný pôrod.

Aj lekári, ktorí odporúčajú saunovanie v tehotenstve, upozorňujú na nevyhnutnú úpravu režimu. V tehotenstve by mala žena chodiť do sauny len 2x týždenne, počas jednej návštevy by mala absolvovať len 2 cykly, a každý z nich nesmie byť dlhší ako 12 minút.

V období dojčenia už môžeme saunu využívať bez akýchkoľvek limitov. Musíme dbať len na to, aby sme nemali zapálené alebo veľmi dohryzené bradavky, pretože potenie by spôsobilo komplikácie pri hojení.

sauna a dojčenie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Počas menštruácie je stopka!

V tomto prípade sa saunovanie neodporúča, pretože by mohlo zvýšiť intenzitu menštruačného krvácania. Navyše, ak trpíte PMS (predmenštruačným syndrómom), pričom máte na začiatku menštruácie výkyvy tlaku, mohli by ste odpadnúť.

Problematický je aj kúpeľ v bazéne s ľadovou vodou, ktorý by mohol zvýšiť bolesti. Keď sa predsa len nedokážete vzdať svojej záľuby ani v tomto čase, buďte v saune iba polovičný čas, a potom sa len osprchujte. Potrebný je aj dlhší oddych na lôžku.

Kŕčové žily

K rizikovým skupinám patria ľudia, ktorí majú veľké kŕčové žily. Stretávajú sa tu totiž hneď dva problémy. Kŕčovým žilám neprospieva teplé prostredie, veď títo ľudia sa nemôžu ani kúpať v horúcej vode.

Po druhé – vzápätí by šli do studenej vody, ktorá im spôsobí šok, čo je ďalšia komplikácia. Musíme si uvedomiť, že každá voda je studená, keď vychádzame zo sauny, kde bolo napríklad 70 stupňov Celzia.

Ak máte kŕčové žily len na jednom alebo dvoch miestach, pričom nie sú výrazné, tak vám sauna neublíži. 

Kto sa nemôže saunovať?

  • epileptici,
  • ľudia s vážnymi chorobami – napr. onkologické choroby, srdcové a cievne problémy,
  • ľudia s nízkym tlakom
  • ženy s gynekologickými ťažkosťami,
  • pacienti so silnými kožnými zápalmi, napr. psoriázou
  • ľudia s otvorenými ranami na pokožke,
  • osoby, ktoré majú problémy so štítnou žľazou,
  • ľudia s infekčným ochorením (alebo nejakou virózou).
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako sa správne saunovať?

  1. Pred vstupom do sauny sa osprchujte a umyte mydlom.
  2. Dajte si dolu plavky a zabaľte sa do plachty.
  3. Utrite sa, až potom vojdite do vyhriatej miestnosti.
  4. Z hygienických dôvodov si vždy sadajte na uterák alebo plachtu.
  5. Začínajte od najnižších teplôt. Ak sedíte v saune s niekoľkými úrovňami, postupujte smerom nahor.
  6. Zostaňte v saune aspoň 5 minút. Keď je vám príjemne, môžete tam byť 15 – 25 minút.
  7. Osprchujte sa, ochlaďte sa a chvíľku si oddýchnite. Potom môžete absolvovať celý proces znova.
  8. Po poslednom saunovaní sa opláchnite už len čistou vodou, aby pokožka voľne dýchala.
  9. Do parnej sauny vstupujete úplne nahí. V tom prípade musia byť k dispozícii pomôcky na očistenie miesta na sedenie, aby sa nepreniesla prípadná infekcia.

Ako často sa môžeme saunovať?

Nemusíte lámať rekordy, dôležitejšia je pravidelnosť. Aby mala sauna nejaký účinok, telo ju potrebuje absolvovať aspoň raz za 2 týždne. Pokojne tam môžete chodiť aj každý deň, nijako vám to neškodí. Saunujte sa však správnym spôsobom, aby to malo nejaký zmysel.

Možnosti domáceho saunovania

Ak často navštevujete saunu, postavenie domácej verzie je dlhodobo výhodnejšie. V prípade, že si túto aktivitu užíva celá rodina, návratnosť je pomerne rýchla. K dispozícii sú už aj malé drevené sauny, ktoré sa zmestia do väčších kúpeľní. Vykurovanie tu prebieha pomocou elektrickej piecky.

Pokiaľ sa nedá celá miestnosť vyložiť drevom, vhodnejšia je suchá sauna. Najjednoduchším riešením je sprchový kút, kombinovaný so saunou, ktorý vyrába paru. Cena sa pohybuje od 1 000 eur vyššie.

sauna a deti
Zdroj foto: AdobeStock.com

Odkedy sa môžu saunovať deti?

Z praktického hľadiska môže ísť dieťa do sauny v 5. mesiacoch, keď sa už dokáže potiť. No teplota musí byť nízka a môže tam byť len krátko.

Odborníci odporúčajú až vekovú hranicu 2 rokov, keď je už sauna úplne bezpečná. Vhodnejšie sú detské sauny, ktoré majú teplotu do 50 stupňov, alebo hľadajte alternatívu v parných saunách s podobnou teplotou.

V zahraničí stretnete vo wellness centrách aj mamičky s malými bábätkami. V štátoch, kde má saunovanie silnú kultúru, to nie je nič zvláštne.

Bez alkoholu

Vysoké teploty v saune urýchľujú aj zvyšujú účinnosť alkoholu. Preto by sme mohli skolabovať, alebo nás môže postihnúť srdcová slabosť. Alkohol by sme nemali konzumovať pred vstupom do sauny, ani priamo v nej. Môžeme tam vstúpiť len triezvi a v dobrej kondícii.

Mýtus o chudnutí v saune

K tomuto omylu došlo kvôli optickému dojmu, ktorý nastane po pravidelnom saunovaní. Keďže potením strácame veľa vody, zmiernia sa opuchy a človek vyzerá chudšie.

Problémom je, že organizmus sa zbaví iba tekutín, ale nie tuku. Saunovanie môžete brať iba ako pomôcku pri chudnutí – organizmus sa očistí, a to pomôže naštartovať metabolizmus.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Druhy sáun

  • Tepidárium – nie je v pravom zmysle slova saunou, pretože teploty sa tam pohybujú iba do 39 stupňov. Funguje ako predpríprava na miestnosti s vyššou teplotou, a nezaťažuje tak kardiovaskulárny systém.
  • Parná sauna – patrí k najobľúbenejším. Má vynikajúce účinky na pokožku.. Preferujú ju najmä ľudia, ktorí chodia do wellnessu len príležitostne. Teplota sa udržuje okolo 45 stupňov, ale v miestnosti je vysoká vlhkosť (spôsobená parou).
  • Infrasauna – teplota 4560 stupňov sa vytvára pomocou infračerveného žiarenia, ktoré pôsobí na pokožku. Preniká až do hĺbky 4 centimetrov.
  • Fínska sauna – sa podobá suchej, ale rozdiel je v tom, že vo fínskej sa nachádzajú kamene, ktoré polievate vodou. Vďaka tomu vzniká aspoň malé množstvo pary. Teplota je do 70 stupňov.
  • Suchá sauna – je najhorúcejšia, s teplotou 90 stupňov. Určená je pre ľudí, ktorí majú so saunovaním viac skúseností. Vlhkosť v miestnosti je minimálna.
  • Bio sauna – celá je vyrobená z dreva, vykuruje sa tu pomocou piecky. Má konštantnú teplotu 60 stupňov, vlhkosť je vďaka týmto podmienkam 60 %. Výnimočnosť bio sauny spočíva v tom, že úroveň vlhkosti sa nemení.
  • Aromatická sauna – ide o vyšší level parnej sauny, kde sa do odparovačov pridávajú aromatické bylinky. Tie majú rôzne terapeutické účinky – pomáhajú liečiť niektoré ochorenia.
  • Soľná sauna – na drevený rošt sa ešte pridávajú soľné kamene, ktoré sa vyparujú do vzduchu, čo prečisťuje dýchacie cesty.

 Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/313109.php

http://www.finnleo.com/pages/health-and-wellness

https://www.bbc.com/news/magazine-10912578
https://www.finskasauna.sk/druhy-saun

http://www.klafs.com/health/faq-for-well-being/asthma.html

http://www.pluska.sk/mamina/zdravie/zdravie-dietata/odkedy-mozu-ist-deti-do-sauny.html

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320314.php
https://www.soberrecovery.com/addiction/do-not-mix-alcohol-with-saunas/
https://www.livestrong.com/article/260648-does-sitting-in-a-sauna-help-you-lose-weight/
https://www.eos-sauna.com/en/advisor/having-a-sauna-and-doing-it-right
https://www.livestrong.com/article/183207-what-are-the-benefits-of-sauna-steam-rooms-for-asthma/
https://www.otehotnenie.sk/n/sauna-a-tehotenstvo

Jedna odpoveď na “Sauna a zdravie: Dôležitá je pravidelnosť a dodržanie pravidiel

Pridaj komentár