Šediny vo vlasoch: Dá sa im nejako zabrániť? Ako prekryť šedivé vlasy?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Ľudstvo už celé stáročia túži po lieku na zastavenie starnutia.

Chceli by sme nielen dlhšie žiť, ale aj mlado vyzerať.

Jednou z prvých známok starnutia sú šediny.

Hneď ako sa objavia, snažíme sa ich prekryť farbou, aby nám nepripomínali pribúdajúce roky.

Prečo vlasy šedivejú?

Môžeme tomu predísť?

Ako oddialiť šediny?

Ako vznikajú šediny?

Základ ľudského vlasu má v skutočnosti bielu farbu. Vo vlasových korienkoch sa však nachádza pigment melanín, ktorý určuje konečný odtieň. Ak teda máte v tele viac melanínu, vaše vlasy budú tmavé – sýto hnedé alebo čierne. Ak ho máte menej, patríte medzi blonďákov.

Keď sa s pribúdajúcimi rokmi hladina melanínu znižuje, vlasy začínajú šedivieť. Vlas je šedivý hneď po vyrašení, nie je pravda, že by takto menil svoje sfarbenie už narastený vlas.

A aby sme boli úplne presní – to, čo vnímame ako sivú farbu, je len zmes niekoľkých odtieňov, ktoré sa nášmu zraku javia ako sivá, biela alebo striebristá.

Šediny u detí a mladých ľudí

Najskôr po päťdesiatke nastáva nižšia tvorba melanínu, no aj mladší ľudia, dokonca malé deti môžu mať sivé vlasy. V tomto prípade hovoríme o predčasnom šedivení, čo je dôsledok zdravotných problémov alebo nedostatku vitamínov.

Prečo máme predčasne šediny?

  • Nedostatok vitamínu B12 – pokiaľ vám dlhodobo chýba vitamín B12, môže sa to odraziť na zníženej tvorbe melanínu. Ak sa vám vitamín B 12 nevstrebáva, poraďte sa s lekárom.
  • Nedostatok vitamínu D3 – deficit vzniká pri nedostatku slnka. Znížená tvorba vitamínu D 3 vplýva aj na tvorbu testosterónu, čo sa prejaví predčasným šedivením, alebo vypadávaním vlasov.
  • Chudokrvnosť – kvôli nedostatku železa v tele. Kto má málo železa, celkovo stráca pigment, čo sa ukáže nielen na vlasoch.
  • Srdcovo-cievne choroby – choroby srdca nebývajú hlavnou príčinou šedín, no v kombinácii s inými faktormi môžu ovplyvniť tvorbu melanínu.
  • Poruchy činnosti štítnej žľazy – pigmentáciu znižujú aj hormonálne zmeny. Ak máte neliečenú poruchu štítnej žľazy, zbadáte to na kvalite svojich vlasov, zároveň sa môžu objaviť prvé šediny.
  • Vitiligo – strata pigmentu na pokožke, sa časom prejaví aj na vlasoch. Ľudia s vitiligom majú vyššie riziko predčasného šedivenia.
  • Klimaktérium – pre ženy veľmi problematické obdobie, pretože nastávajú hormonálne zmeny, ktoré väčšinou oslabia vytváranie melanínu a „odštartujú“ šedivenie.

Najväčšiu úlohu zohráva genetika

Vedci potvrdzujú, že hlavnú rolu pri šedivení vlasov zohráva genetika. Ak mal jeden z rodičov alebo starých rodičov predčasne biele vlasy, s veľkou pravdepodobnosťou sa to udeje aj vám.

Toto pravidlo platí aj naprieč pohlavia – ak mal šediny skoro otec, môže sa to stať aj jeho dcére. V určitej miere to spomalíte užívaním chýbajúcich vitamínov, ale miznutie melanínu úplne nezastavíte.

Čo pomáha na šediny?

Tvorbu šedín môžete zastaviť jedine vtedy, ak sú za tým zdravotné problémy, ako poruchy štítnej žľazy, chudokrvnosť, či chýbajúce vitamíny. Pokiaľ ide o genetické faktory, užívaním minerálov a vitamínov šedivenie iba spomalíte.

Ak si nechcete vlasy ničiť farbením, skúste niektorý z babských trikov. Tie sú väčšinou založené na tom, že si vlasy oplachujete v potravinách, ktoré majú mierne farbiace účinky. Odporúča sa čierny čaj, odvar z orechov alebo šalvie.

Na prvé šediny pomôže henna

Prvou pomocou pri prvých šedinách je obvykle chemické farbenie. No ak ste doteraz farbu nepoužívali, ešte sa jej na chvíľku vyhnite. Uprednostnite radšej prírodný spôsob farbenia – hennu.

Výhodou henny je, že nenarušuje štruktúru vlasov, a zároveň ich vyživuje. Farbenie síce nemá dlhú trvácnosť, ale keďže ide o 100 % prírodnú procedúru, môžete ju využívať 1x mesačne.

V obchodoch kúpite prášok príslušného odtieňa, ktorý zmiešate s vodou. Hotovú kašu si naneste na hlavu, ako keby ste si dávali klasickú kadernícku farbu.

V návode bude napísané, po koľkých minútach si treba hennu opláchnuť. Výsledkom farbenia bude prirodzenejší odtieň, ale aj pekný lesk.

Henna je ozdobný ker, ktorý rastie najmä v tropických oblastiach. Na kríku sú rôznofarebné kvety, ktoré sa používajú pri tvorbe výsledného odtieňa.

Ako-prekryť-šedivé-vlasy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Prevencia pred tvorbou šedín

  • Nezosvetľujte si vlasy a nepoužívajte peroxidové výrobky – narúšajú tvorbu pigmentu.
  • Jedzte pestrú stravu. Nezabúdajte najmä na B12, ktorý získate z mäsa, mliečnych výrobkov a vajec.
  • Užívajte biotín (vitamín B 7) a zinok – ten sa nachádza v červenom mäsehydine, strukovinách, tekvicových semenách, ústriciach.
  • Pokiaľ ste vegetariáni, jedzte viac fermentovaných potravín a občas si dajte čerstvé droždie.
  • Pravidelne sa hýbte – športujte na čerstvom vzduchu, aby ste mali dostatok vitamínu D zo slnka.
  • Prestaňte fajčiť, pretože nikotín znižuje tvorbu melanínu.
  • Používajte kvalitnú prírodnú kozmetiku. Tu radšej nešetrite – lacnými výrobkami si môžete poškodiť vlasy.

Najväčšie mýty o šedinách

Istotne sa už aj k vám dostala informácia, že si nesmiete vytrhnúť prvý šedivý vlas, pretože by sa ich zrazu objavilo oveľa viac. V skutočnosti ide o klamlivý dojem – od tohto momentu sa totiž začnete viac pozorovať a šediny vyhľadávať. Preto sa vám bude zdať, že ich máte na hlave priveľa.

Klamlivá je aj informácia, že človek môže úplne zošedivieť v priebehu niekoľkých týždňov – napríklad po veľkom strese, či tragickej životnej udalosti. Vlasy nám šedivejú postupne, len sme si to dovtedy poriadne nevšímali.

Je pravda, že niekto môže zošedivieť „z roka na rok“, ale určite nie za pár týždňov.

sediny-u-muzov
Zdroj foto: AdobeStock.com

Stres a šediny

Veľký stres sa môže odraziť na kvalite pokožky alebo nechtov, ale v žiadnom prípade nemení farbu vlasov. Šediny nie sú naviazané na naše psychické zmeny, väčšinou ide o kombináciu viacerých zdravotných problémov. Zo stresu vám vlasy skôr vypadnú, než zosivejú.

Zastavíme niekedy šedivenie vlasov?

Viaceré vedecké projekty aktuálne pracujú na vývoji liekov, ktoré by spomalili alebo úplne zastavili tvorbu šedín. Odborníci sú už teraz presvedčení, že o pár rokov sa šediny stanú minulosťou. Kľúčom k tomuto úspechu bude riadená obnova melanínu. Tak si počkajme.

Zdroje:

  1. https://www.allure.com/story/gray-hair-guide-causes-and-care
  2. https://www.health.harvard.edu/blog/hair-turn-gray-2017091812226
  3. https://parenting.firstcry.com/articles/premature-white-and-grey-hair-in-children-causes-remedies/
  4. https://detoxinista.com/6-things-you-should-know-before-using-henna-hair-dye/
  5. https://www.webmd.com/beauty/ss/slideshow-beauty-gray-hair-facts
  6. https://www.cosmopolitan.com/uk/beauty-hair/hair/a37633/why-we-get-grey-hairs/

Pridaj komentár