Prečo potrebujeme selén? Odkiaľ získame tento minerál?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Každý z nás pozná základné minerályvitamíny. Horčík, železo, vápnik, vitamín D a mnohé ďalšie – o nich sa dočítate asi najčastejšie.

Niektoré minerály sa takto ocitajú v tieni ostatných. Dobrým príkladom je selén.

Ide pritom o dôležitý minerál, bez ktorého nemôže telo fungovať. Trpia bez neho srdce, kĺby, imunitný aj reprodukčný systém.

Ako sa prejavuje nedostatok selénu v organizme?

Prečo ho potrebujeme a kde ho nájdeme?

Kedy sa prišlo na selén?

Selénium bolo ako prvok objavené v roku 1817 švédskym chemikom Jönsom Jacobom Berzeliusom. Ten určil atómovú hmotnosť mnohých prvkov a vyvinul systém chemických symbolov.

Zaujímavé je, že selén bol najskôr považovaný za toxín. Neskôr však vedci zistili, že patrí do skupiny základných minerálov. Veľmi skoro bol potvrdený jeho prínos v boji s rakovinu. Ostatné jeho pozitíva vyplávali na povrch postupne.

Aké má selén účinky?

V porovnaní s inými minerálmi býva často prehliadaný, pritom patrí k základným živinám. Pre vedcov a lekárov bolo veľkým prekvapením, že spomaľuje rozvoj HIV. Má množstvo funkcií, z ktorých spomeňme aspoň tie najdôležitejšie:

Ovplyvňuje štítnu žľazu a mužskú plodnosť

Selén zohráva dôležitú úlohu aj pri správnom fungovaní štítnej žľazy – reguluje tvorbu aktívnych hormónov štítnej žľazy a chráni telo pred protilátkami, ktoré spôsobujú rôzne problémy. Výskumy tiež niekoľkokrát potvrdili, že ovplyvňuje plodnosť mužov. Jeho nedostatok totiž zhoršuje pohyblivosť a kvalitu spermií. Muži by mali o tom vedieť.

selén účinky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo sú selénoproteíny?

Je to „rodina“ proteínov, ktoré obsahujú selén vo forme aminokyseliny. Dnes už vedci vedia, že tento stopový prvok je nevyhnutný pre tvorbu selenoproteínov v tele. Doposiaľ bolo izolovaných 25 rôznych selenoproteínov v tele, ale podľa Linus Pauling Institute z Oregon State University, stále nie sú zistené všetky funkcie tohto minerálu. Výskumy zatiaľ preukázali, že sú zapojené do:

Ako sa prejavuje nedostatok selénu

Ak dôjde k dlhotrvajúcemu nedostatku tohto minerálu, vznikajú problémy s plodnosťou, čo sa dotýka v prvom rade mužov. Veľmi častým signálom nedostatku selénu je aj hypotyreóza, teda znížená činnosť štítnej žľazy.

Nedostatok selénu v ľudskom organizme je dosť zriedkavý, pretože nám spravidla stačia malé množstvá. Na druhej strane, potrebujeme ho prijímať každý deň. Jeho deficit sa objavuje hlavne v oblastiach, kde je pôda chudobná na minerály. Taktiež si treba uvedomiť, že niektoré lieky môžu ohroziť jeho absorpciu.

Základné a výrazné prejavy nedostatku selénu:

  • únava,
  • zmena sfarbenia pokožky,
  • nízka imunita – teda časté ochorenia.

Hrozí mi predávkovanie selénom?

Nielen nedostatok väčšiny minerálov a vitamínov je škodlivý, ale tiež ich prebytok. A v prípade tohto minerálu si treba dávať špeciálny pozor. Prečo? Prípadov toxickej reakcie na selén je čoraz viac. Kedy je ho už priveľa?

Horná hranica denného príjmu selénu u dospelých je 4050 mikrogramov. Pozor, v mnohých výživových doplnkoch sa nachádza vyššia dávka! Ak navyše kombinujete výživový doplnok so stravou bohatou na selén, výrazne rastie riziko selenózy – otravy selénom.

Prejavy otravy selénom:

  • vypadávanie vlasov,
  • výkyvy nálady,
  • hnačky,
  • lámavé vlasy a nechty,
  • kovová pachuť v ústach (alebo dych po cesnaku),
  • únava,
  • strata na hmotnosti.

Existuje predpoklad, že dlhodobé predávkovanie môže spôsobiť aj nervové poškodenie. Dlhodobá a neliečená selenóza vedie k ťažkostiam s dýchaním, triaške, zlyhaniu obličiek, srdcovému zlyhaniu (infarktu).

selén v potravinách
Zdroj foto: Shutterstock.com

Vegánstvo a nedostatok selénu

Aby sme mali každodenný a dostatočný príjem selénu, v prvom rade sa treba vyhnúť nezdravým potravinám, ktoré môžu zhoršiť jeho absorcpiu. Napríklad prísne vegánstvo často vedie k nedostatku tohto stopového prvku. Veľa záleží aj od toho, čo konzumujete – vždy existuje riešenie.

Ešte skôr, ako začnete užívať doplnky so selénom, uvedomte si, že aj alkohol a cigarety vás môžu ukrátiť o selén. K horšej absorpcii prispievajú tiež psychické problémy, či dlhodobý stres.

Prirodzené zdroje selénu

Je samozrejmé, že tak ako iné minerály, aj selén si môžete zohnať v lekárni. Existujú však prirodzenejšie spôsoby, ako ho dopĺňať. Ak konzumujeme pestrú stravu, nemali by sme trpieť jeho nedostatkom.

Keďže ľudské telo potrebuje len málo selénu – približne 0,075 mg denne potrebujú muži od 19 do 64 rokov a 0,06 mg ženy rovnakého veku – ľahko ho získame aj z potravy. V tehotenstve a pri dojčení môžeme príjem tohto minerálu mierne zvýšiť.

Tento stopový prvok obsahujú:

  • para orechy,
  • slnečnicové semená,
  • tuniak,
  • moriak,
  • kuracie prsia,
  • vajcia.

Prečo je dôležitá pôda?

Rastliny čerpajú živiny z pôdy – vrátane selénu – a menia ich na konzumovateľnú a použiteľnú formu pre ľudí a zvieratá. Čím je koncentrácia selénu v pôde vyššia, tým vyššia je koncentrácia selénu v plodinách.

Napríklad pôda v niektorých oblastiach Číny a Ruska má prirodzene nízky obsah selénu. V severných regiónoch bol jeho nedostatok až taký kritický, že „podporil“ formu srdcového ochorenia, nazývaného kardiomyopatia (novším menom Keshanova choroba).

Čínska vláda preto spustila programy na obohacovanie stravy selénom, čo v sedemdesiatych rokoch výrazne znížilo počet prípadov Keshanovej choroby. Nízke hladiny selénu v pôde sú tiež v Tibete a na Sibíri, kde majú „prsty“ v prípadoch osteoartritídy (Kashin-Beckova choroba).

selén predávkovanie príznaky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Stačí ho málo

Majte na mysli, že skutočne stačí málo. I keď jedlá a potraviny obsahujúce selén patria k zdravým a chutným, mali by ste sa niekde stopnúť. Na to, aby ste ho mali dostatok, netreba zjesť 300 gramov para orechov denne. Jeden para orech obsahuje 6891 mikrogramov selénu. Čo to znamená? Na dosiahnutie hornej hranice dennej potreby selénu vám stačí zjesť 45 para orechov!

Koľko selénu potrebujeme podľa veku/v mikrogramoch:

  • Do 6 mesiacov – 15,
  • 7 až 3 roky – 20,
  • 4 až 8 rokov – 30,
  • 9 až 13 rokov – 40,
  • nad 14 rokov – 55,
  • v tehotenstve – 60,
  • počas dojčenia – 70.

Pomáha pri chudnutí?

Je to síce neuveriteľné, ale existuje mnoho diskusných fór, kde vám odporučia, aby ste konzumovali selén ako výživový doplnok na chudnutie! Iste, on reguluje činnosť hormónov štítnej žľazy, ktoré ovplyvňujú správanie tukov, bielkovín a sacharidov v tele, čo obvykle pomáha pri udržiavaní primeranej hmotnosti. Ale – netreba to preháňať.

Najlepšou cestou, ako schudnúť, je cvičeniezdravá výživa, s dostatkom selénu a iných minerálov a vitamínov. Ako sme však spomenuli vyššie, jeho nadmerný príjem môže mať vážne zdravotné následky. Preto nikdy neužívajte výživové doplnky s týmto minerálom bez odporúčania lekára, či bez testov, ktoré ukážu, že ho naozaj máte nedostatok.

Zdroje: avogel.co.uk, draxe.com, fix.com, ods.od.nih.gov, livescience.com.

Pridaj komentár