Severné Jordánsko: Civilistov ohrozujú barelové bomby

Praha/Ammán/Bratislava, 10. júl 2015 – Viac než 65 pacientov s vojnovými zraneniami prijala v uplynulých dvoch týždňoch pohotovosť v nemocnici Al-Ramtha v severnom Jordánsku. Väčšina ľudí bola poranená barelovými bombami.

Za posledný júnový týždeň a prvé tri júlové dni bolo na pohotovosti prijatých 34 Sýrčanov. Niektorých zranených tímy Medzinárodnej humanitárnej a zdravotníckej organizácia Lekári bez hraníc stabilizovali a previezli do iných nemocníc. Ostatným bola poskytnutá chirurgická a rehabilitačná starostlivosť priamo v nemocnici Al-Ramtha.

V tomto zariadení Lekári bez hraníc úzko spolupracujú s jordánskym ministerstvom zdravotníctva, kde poskytujú sýrskym pacientom kvalitnú zdravotnú starostlivosť necelých päť kilometrov od jordánsko-sýrskych hraníc.

„Viac než 70 % ranených tvoria obete výbuchu. Majú početné zranenia, ktoré hovoria za všetko,“ povedala Renate Sinke, projektová koordinátorka pohotovostného chirurgického programu Lekárov bez hraníc v Al-Ramtha.

barelové-bomby-sýrske-dievča-Hanan
6-ročná Hanah, ktorej lekári museli amputovať nohu

Bombardovanie obývaných štvrtí

Lekári bez hraníc a mnoho dalších organizacií opakovane volajú po ukončení bombardovania obývaných oblastí Sýrie. Tieto volania však nemajú odozvu. Do zariadenia Lekárov bez hraníc naďalej prichádza veľké množstvo pacientov rôzneho veku.

Ľudia vypovedajú, že boli zranení barelovými bombami, ktoré vrtulníky zhadzujú v obývaných oblastiach a na zdravotnícke zariadenia na juhu Sýrie.

Jedným z nedávno prijatých pacientov v zariadení Lekárov bez hraníc v severnom Jordánsku, bol 27-dňový novorodzenec Majed. Šrapnel z barelovej bomby mu poranil hlavu.

sýria-Majed-barelové-bomby
Majed

„O deviatej ráno náš dom v Tafase zasiahla barelová bomba. V tom čase som nebol doma, pretože musím pracovať, aby som sa mohol postarať o svoju rodinu a nakŕmiť ju. Keď som tú správu počul, okamžite som bežal domov. Našiel som tam svoju ženu a matku, obe boli zranené. Ich rany nevyzerali vážne, ale potom som uvidel svojho chlapčeka,“ vypovedal Majedov otec Murad.

„Odviezol som ho do poľnej nemocnice v Tafase. Pokúsili sa mu pomôcť, ale nešlo to, pretože v Sýrii nie je dostupné vhodné vybavenie. Musel som s ním do Jordánska. Teraz len chcem, aby môjmu chlapčekovi bolo lepšie, a aby sme sa mohli vrátiť do Sýrie,“ dodal Murad.

Bombardované sú aj zdravotnícke zariadenia

V posledných dvoch týždňoch bolo zaznamenaných viacero správ o útokoch na zdravotnícke zariadenia v provincii Dará. Vzrástol tak počet sýrskych pacientov, ktorí riskujú dlhé cesty, aby prekročili jordánsku hranicu, kde obvykle dostanú lekársku starostlivosť.

„Významná časť našich pacientov má poranenie hlavy a dalšie mnohopočetné zranenia. Tie nie je možné ošetriť v južnej Sýrii, pretože počet počítačových tomografov (CT) a dalších zariadení je tam veľmi obmedzený,“ povedal Dr. Muhammad Shoaib, zdravotnícky koordinátor Lekárov bez hraníc v Jordánsku.

nemocnica-sýria-barelové-bomby
Zničená nemocnica v provincii Dará

V súčasnej dobe majú sýrske nemocnice veľmi obmezené možnosti pre liečbu komplexných zranení. Majú nedostatok pracovnej sily, expertných kapacít, aj vybavenia, pretože mnohé zariadenia boli trvale poškodené, alebo zničené. Mnoho sýrskych pacientov tak nemá prístup k liečbe, a už došlo k celkovému zhoršenie zdravotnej starostlivosti. Viac ako štyri milióny ľudí vyhľadali od začiatku konfliktu v Sýrii útočisko v okolitých štátoch, vrátane Jordánska.

Čo sú barelové bomby

Barelové bomby sú improvizované výbušniny, vyrobené z veľkých kovových barelov, naplnených výbušninami, šrapnelmi, ropou, alebo inými chemikáliami. Barelové bomby útočníci zhadzujú z lietadiel alebo vrtulníkov.

Kvôli vysokému obsahu výbušnín, nízkej presnosti a používaniu tohto typu výbušnín v husto zaľudnených oblastiach, môžu byť následky výbuchu devastujúce. Kritici tieto zbrane charakterizujú ako teroristické a nelegálne z hľadiska medzinárodného práva (zdroj: Wikipédia).

Lekári bez hraníc pomáhajú v Sýrii už 9 rokov

  • Prevádzkujú program rekonštruktívnej chirurgie v jordánskom Ammáne (od augusta 2006).
  • Pomáhajú utečencom v chirurgickom traumacentre v Al-Ramtha (od roku 2013).
  • Odborne vypomáhajú v nemocnici pre matky s deťmi.
  • Pôsobia v rámci dvoch projektov, zameraných na neprenosné choroby v utečeneckých táboroch.

O najnovších udalostiach informovala Lucie Voldánová (Lekári bez hraníc)

Fotografie: ©Lékaři bez hranic, ©Diala Ghassan/Lékaři bez hranic

Titulná fotografia: Damask, hlavné mesto Sýrie (shutterstock.com)

Pridaj komentár