Sivý zákal – keď žiadne okuliare nestačia

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Možno ste sa už zamysleli nad tým, prečo človeku po štyridsiatke slabne zrak. Neminie to takmer nikoho z nás a väčšinou za to môžu dva veľmi bežné javy.

Prvým je presbyopia, ktorá je spôsobená postupnou stratou elasticity šošovky – oko nedokáže zaostriť na blízke predmety tak dobre, ako predtým. Druhým dôvodom oslabenia zraku, vznikajúcim často niekoľko rokov po nástupe presbyopie, je sivý zákal.

Čo je sivý zákal?

Sivý zákal, nazývaný aj katarakta (z latinského cataracta), vzniká postupným zakalením pôvodne priehľadnej šošovky. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ide o najčastejšiu príčinu slepoty vo svete. Vo väčšine prípadov ide o získaný, tzv. senilný (starecký) sivý zákal, no existujú aj prípady vrodené, či spôsobené:

  • očným poranením,
  • ožiarením,
  • cukrovkou,
  • niektorými typmi liekov (napríklad kortikosteroidmi).

Ako rozpoznám príznaky sivého zákalu?

Šošovka je číry diskovitý útvar, uložený za farebnou dúhovkou. Cez šošovku sa svetelné lúče dostávajú na sietnicu. V prípadne zahmlenia šošovky pri sivom zákale, oko túto schopnosť stráca, čo sa najčastejšie prejavuje ako:

  • neostré, zahmlené videnie (ako pri pohľade cez špinavé sklo)
  • postupná strata zraku – hlavne do diaľky,
  • zdvojené videnie (diplopia),
  • zhoršenie farebného videnia – farby sa zdajú byť vyblednuté,
  • svetloplachosť,
  • zvýšená citlivosť na svetlomety protiidúcich áut (počas nočného šoférovania),
  • v pokročilom štádiu – strata zraku, avšak stále rozoznávame svetlo od tmy.

Všetky spomenuté príznaky u jedného pacienta sú zriedkavé, no ak máte akékoľvek pochybnosti, navštívte očného lekára. Diagnostika sivého zákalu je rýchla a bezbolestná.

sivý zákal vyšetrenie
(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Som v rizikovej skupine?

Najdôležitejším rizikovým faktorom pre vývin sivého zákalu je vek. Zatiaľ čo pred 50. rokom života nachádzame sivý zákal iba zriedkavo, po päťdesiatke je ním postihnutá viac ako polovica populácie.

U žien je sivý zákal častejší ako u mužov. Veľkou rizikovou skupinou sú tiež diabetici – sivý zákal u nich nachádzame častejšie a v mladšom veku, než u bežnej populácie.

A čo prevencia?

Sivý zákal patrí k prirodzenému starnutiu oka, ako vrásky patria k starnutiu kože. Ťažko sa mu teda vyhneme, hoci v súčasnosti je známych (i keď zatiaľ vedecky nepotvrdených) niekoľko krokov, ktoré by mohli jeho nástup oddialiť:

  • pravidelné návštevy u očného lekára,
  • ukončenie fajčenia,
  • liečba systémových ochorení (napr. diabetes mellitus),
  • vyvážená strava a dostatok antioxidantov,
  • nosenie kvalitných slnečných okuliarov (najmä s ochranou proti UVB žiareniu),
  • obmedzenie konzumácie alkoholických nápojov.

Mám sivý a zelený zákal. Aký je medzi nimi rozdiel?

Zelený zákal, alebo glaukóm, je degeneratívne ochorenie zrakového nervu, ktoré sa môže prejaviť zvýšeným vnútroočným tlakom, alebo deficitom v zornom poli. Ochorenie prebieha pomaly a často bez príznakov, takže väčšinu času si pacient ani neuvedomuje, že glaukóm má.

Hlavnou liečbou sú očné kvapky, v niektorých prípadoch je však potrebný laser alebo chirurgický zákrok. Napriek dostupným liečebným postupom môžeme zelený zákal iba stabilizovať, zmeny v oblasti vláken zrakového nervu sú, nanešťastie, nevratné. Sivý zákal je menej závažný – operáciou ho možno nadobro odstrániť.

Čo robiť, keď mi lekár diagnostikuje sivý zákal

Hlavne žiadna panika. V súčasnosti ide o najbežnejší chirurgický zákrok na svete. Navyše – odstránenie sivého zákalu je málokedy akútne, pretože nedozretý zákal nie je pre oko nebezpečný a vyvíja sa postupne (v priebehu mesiacov/rokov).

Zlatým pravidlom je, že sa operuje vtedy, keď pacient pociťuje významné zrakové obmedzenia vo svojom každodennom živote. Ak sa pre vás stane napr. čítanie alebo šoférovanie náročnejším, je pravdepodobne načase, aby ste s oftalmológom prediskutovali možnosť chirurgického zákroku.

sivý zákal operácia
(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Operácia ako liečba sivého zákalu

Sivý zákal môže byť odstránený očným chirurgom v priebehu zákroku, nazývaného fakoemulzifikácia. Ide o ambulantný výkon s lokálnou anestéziou (očné kvapky). Samotný zákrok trvá často iba niekoľko minút a je bezbolestný. Pacient odchádza z kliniky po krátkom odpočinku v ten istý deň.

Fakoemulzifikácia využíva na lokálnu deštrukciu zakalenej šošovky ultrazvuk a podtlak na jej odsatie. Chirurg ponechá zadnú kapsulu pôvodnej šošovky, kam následne vloží implantátumelú šošovku z mäkkého a ohýbateľného materiálu.

Vzhľadom na minimálnosť rezu, zošívanie nie je vo väčšine prípadov potrebné. Pacient je počas operácie pri vedomí, ale kvôli veľkému rozšíreniu očnej zornice vidí hlavne operačné osvetlenie, a nie samotný zákrok alebo chirurgické nástroje.

Pooperačná starostlivosť a rekonvalescencia

V závislosti od spôsobu práce jednotlivých oddelení, aplikuje chirurg po operácii na oko lokálne antibiotkum. Oko prekryje dočasným puzdrom alebo obväzom, pričom krytie by malo pretrvať do najbližšej kontroly.

Operácia je skončená a pacient môže po chvíli odpočinku odísť domov. Zvyčajne hneď na druhý deň je vyšetrený a sú mu predpísané očné kvapky, ktoré bude používať niekoľko týždňov. Môže vykonávať každodenné aktivity ako predtým, no mal by dbať na zvýšenú pozornosť – vyhýbať sa namáhavej práci, ťažkej fyzickej aktivite, aj priamemu styku s operovaným okom.

Kontrolné vyšetrenie (s prípadným predpísaním okuliarov) je spravidla naplánované na obdobie 4 – 6 týždňov po operácii, keď je oko dokonale stabilizované.

Čo očakávať od operácie?

Nikdy nie sme (s)pokojnejší, ako keď sa na operačný zákrok dostatočne pripravíme. Predoperačné vyšetrenie slúži na seriózne stanovenie prognózy a pripravuje pacienta na reálny výsledok. V niektorých prípadoch totiž pacient trpí ďalším očným ochorením, a preto nemusí po zákroku nadobudnúť maximálnu zrakovú ostrosť.

Hojivý proces po operácii trvá niekoľko týždňov, aj keď ho pravdepodobne nebudete pociťovať. Očné začervenanie, zvýšená svetloplachosť alebo citlivosť oka (avšak nie bolesť!) patria k bežnému pozákrokovému priebehu. Zrak sa lepší hneď po zákroku, no maximálna zraková ostrosť sa môže dostaviť až o pár dní. Je teda normálne, ak nepozorujete žiadne prevratné zmeny okamžite po operácii.

Cieľom operácie je dosiahnutie maximálnej zrakovej ostrosti pri pohľade do diaľky. Klasický vnútroočný monofokálny implantát však nie je schopný odstrániť presbyopiu, a preto veľa pacientov bude potrebovať okuliare na čítanie.

Neváhajte diskutovať o svojich predstavách s ošetrujúcim oftalmológom, aby pre vás vybral ten najvhodnejší implantát na každodenné aktivity.

sivý zákal prírodná liečba
(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pooperačné komplikácie

Ako každá operácia, aj fakoemulzifikácia môže priniesť isté komplikácie, hoci sú dnes zriedkavé. Najčastejšou, a tiež najbanálnejšou, je tzv. sekundárny sivý zákal, pri ktorom ide o zakalenie zadného puzdra, ponechaného počas operácie.

Vo všeobecnosti k nemu dochádza po niekoľkých mesiacoch, no na jeho odstránenie sa pacient nemusí podrobiť chirurgickému zákroku – bezbolestná ambulantná aplikácia YAG laseru je postačujúca. K menej častým komplikáciám patrí infekčný zápal, odchlípenie sietnice, zvýšenie vnútroočného tlaku alebo úraz oka.

V uvedených prípadoch neodkladne vyhľadajte lekársku pomoc:

  • silná bolesť operovaného oka,
  • rýchle a nečakané zhoršenie zraku,
  • poranenie oka.

Nechce sa mi „pod nôž“ – existuje prírodná liečba sivého zákalu?

Ako už bolo spomenuté, vyvážená zdravá strava môže zohrať pozitívnu rolu v primárnej prevencii. Avšak sivý zákal sa v súčasnosti nedá vyliečiť výhradne prírodnou cestou.

Nedávne štúdie síce poukazujú na potenciál molekuly lanosterol (prekurzor cholesterolu a steroidov), ktorá by v podobe jednoduchých očných kvapiek mohla nájsť svoje miesto v neinvazívnej liečbe katarakty. Doposiaľ však neexistuje žiadna uznávaná alternatíva, nahradzujúca chirurgický zákrok.

sivý zákal cena
(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Cena operácie sivého zákalu – môžem si to vôbec dovoliť?

Zdravotné poisťovne na Slovensku plne uhrádzajú operáciu katarakty a vloženie monofokálného implantátu, ktorý pacientovi umožní ostré videnie na jednu vzdialenosť. Na druhú vzdialenosť, najčastejšie na čítanie, používa pacient okuliare.

Nadštandardná šošovka, ktorá je vybavená žltým filtrom pre lepší kontrast, alebo ktorá odstraňuje astigmatizmus či zmierňuje presbyopiu, je v súčasnosti spoplatnená.

Zdroje:

  • http://www.who.int/blindness/causes/en/
  • http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cataracts/manage/ptc-20215252
  • http://www.ophtalmologie.fr/cataracte-chirurgie-suites.html
  • https://theophthalmologist.com/issues/0715/eyedrops-to-end-cataract-surgery/
  • Sylabus Senzorické poruchy 2006, Oční klinika 3.LF UK
  • Understanding cataracts, 2014, Royal College of Ophthalmologists and Royal National Institute of Blind People

1 odpovedí na “Sivý zákal – keď žiadne okuliare nestačia

  1. Spätné upozornenie: Vitamín C: Najobyčajnejší vitamín, ktorý vás udrží pri zdraví

Pridaj komentár