Škorica vás môže vyliečiť, ale má aj druhú tvár. Kedy je riziková?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Škoricu poznáme najmä ako voňavú a chutnú prísadu do pečenia, avšak jej pozitíva siahajú podstatne ďalej.

Škorica je veľmi silným prírodným antibiotikom, pôsobí protizápalovo, posilňuje imunitu. No jej konzumácia prináša so sebou aj riziká.

Viete, kedy vám škorica ulahodí, a kedy uškodí?

Silná, voňavá a chutná škorica: Liek alebo jed?

Na internete môžete nájsť protichodné informácie – niektoré články hovoria o škodlivostinebezpečenstve tohto korenia, iné, naopak, vyzdvihujú jeho pozitívne vlastnosti. Obe strany majú v istej miere pravdu. Rozhodne prináša mnohé pozitíva, ale aj isté riziká. Pozrieme sa na ne v tomto článku.

Čo je vlastne škorica?

Možno neviete, že toto korenie má viac ako 4 000 rokov dlhú históriu. Škorica je vyrábaná z vnútornej kôry škoricovníka, čo je neľahký proces. Dvojročné semenáče, ktoré rastú v hustých trsoch, majú výhonky hrubé približne ako palec.

Kôru z nich treba odlúpiť ešte začerstva, čo si vyžaduje veľkú zručnosť. Je totiž tenká ako papier a treba ju hneď aj zrolovať. Rolky sa potom pomaly sušia v tieni. Vďaka enzýmom – flobafénom, sa kôra pri sušení farbí do hnedo-červena.

Škorica je dostupná buď v tyčinkách, teda zvitkoch, alebo mletá. Zvitky vydržia dlhšie uskladnené a sú vhodnejšie do čaju, alebo ich môžete začerstva nastrúhať. Mletá škorica má silnejšiu arómu, ale musí byť čerstvá. Ak je to možné, škoricu pred kúpou ovoňajte, aby ste sa presvedčili o jej čerstvosti.

„Pravá“ a „nepravá“: Cejlónska a čínska škorica

Existujú dva druhy škorice. Tá „pravá“ je vraj zo Srí Lanky, Indie, Madagaskaru, BrazílieKaribiku. Po slovensky sa jej hovorí cejlónska škorica alebo škoricovník cejlónsky.

Čínejuhovýchodnej Ázii rastie iný druh škorice – škoricovník čínsky (či kasiová škorica). Obe formy majú veľmi dlhú históriu a sú si príbuzné. Cejlónska škorica má ľahšiu a menej trpkú chuť.

Škoricu požívali už Egypťania

Vôňa škorice fascinovala už dávnych Egypťanov, ktorí poznali aj jej ďalšie účinky. Preto ju používali na výrobu prípravkov na balzamovanie tiel. Zaujímavé je, že používali oba druhy škorice – kôru cejlónskeho škoricovníka, i čínskeho.

Škoricou mumifikovali svojich mŕtvych faraónov – a nielen kvôli krásnej vôni. Verili v jej ochranné sily.

škorica a jej liečivé účinky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ktorá je zdravšia: Cejlónska lebo čínska?

I keď o škorici zo Srí Lanky sa hovorí ako o pravej, zdraviu prospešné účinky majú oba druhy. Avšak vo väčšine výskumov, ktoré hodnotili pozitívne vplyvy škorice, používali čínsku škoricu.

Tieto štúdie ukázali, že čínska škorica dokáže redukovať hladinu cukru v krvi. No škorica z Číny, Vietnamu alebo Indonézie, má aj jedno veľké mínus – obsahuje priveľa kumanínu.

Cejlónska škorica má podstatne nižšie hladiny kumarínu. Je síce drahšia, ale má sviežejšiu, menej horkú chuť a najmä – javí sa ako bezpečnejšia. O pozitívnom vplyve cejlónskej škorice na hladinu cukru v krvi toho veľa nevieme, výsledky štúdií si často protirečia. Niektoré však potvrdili jej zdravotné výhody.

Ak si chcete znížiť hladinu cukru v krvi, „nedopujte“ sa škoricou! Už čajová lyžička čínskej škorice môže byť nebezpečná!

Čo je kumarín?

Bežne predávaná škorica obsahuje kumanín v rôznych množstvách. Ak konzumujeme priveľa kumanínu, hrozí poškodenie pečenie, predovšetkým u citlivých ľudí.

Množstvá kumarínu v potravinách sú kontrolované a obmedzované, takže pri bežnom použití čínskej škorice nič podobné nehrozí, ale v hotových výrobkoch, alebo pri častom konzumovaní škorice to môže byť inak.

Napr. nemecké úrady dávnejšie zistili privysokú hladinu tejto látky vo vianočných škoricových koláčikoch – až 20-násobnú oproti norme. I to je dôvod, prečo si kupovať škoricu od overeného predajcu a radšej kvalitnejšiu a drahšiu.

Čo zníži hladinu kumarínu?

Hladinu kumarínu v škorici znížite jednoduchou fintou. Škoricu, vloženú do papierového filtra na kávu, prelejte vriacou vodou. Zložka škorice, ktorá redukuje hladinu cukru v krvi, je rozpustná vo vode, teda pretečie cez filter, ale kumarín sa vo vode nerozpúšťa.

V predajniach zdravých potravín dnes už nájdete škoricové extrakty, z ktorých bol kumarín odstránený.

Škorica a cukrovka

Na medicínske účely sa používajú najmä extrakty zo škorice. U diabetikov 2. typu upravujú hladinu glukózy v krvi. Štúdia z roku 2016 ukázala, že výživové doplnky zo škorice môžu pomaly znížiť hladinu cukru v krvi a fungovať dlhodobo.

Samozrejme, myšlienka, že by sa cukrovka dala liečiť len škoricou, je fascinujúca a veľmi lákavá. Škoricové doplnky však v žiadnom prípade nemajú nenahrádzať štandardnú zdravotnú starostlivosť!

V čom ešte pomáha škorica?

  • Znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu a triglyceridov, naopak, zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu.
  • Je nápomocná pri arterioskleróze, artritíde, Alzheimerovej chorobe a roztrúsenej skleróze.
  • Využíva sa pri niektorých gynekologických ochoreniach.

Zahreje ma škorica?

Na jednej strane môže byť zahriatie škoricou príjemné, no čínska medicína pred ním varuje. Veď nielen škorica, ale aj alkohol, čierne korenie, kajenské korenie, karfiol, homár, káva, cesnak, zázvor, lepkavá ryža, kimči, cibuľa a tekvica zvyšujú telesné teplo.

Ak skonzumujeme týchto potravín priveľa, telo sa bude potrebovať ochladiť. Výsledok?

Vredy pod jazykom, popraskané pery, pupienky, hustý hlien z očí.

škorica chudnutie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Pomôže mi schudnúť?

Škorica oslabuje niektoré negatívne účinky jedál s vysokým obsahom tuku, rovnako znižuje objem cukru v krvi. Tým pádom môže pomôcť aj pri chudnutí, i keď sama o sebe to nedokáže.

Predovšetkým musíme znížiť obsah tukov a cukrov v strave a pravidelne športovať. Protizápalové a antibakteriálne vlastnosti škorice nám poskytnú ďalšiu podporu.

Na čo nikdy nezabúdajte!

Či sa už stravujete viac alebo menej zdravo, zapamätajte si, že aj potraviny, jedlá, prípravky, ktoré vyzerajú na prvý pohľad zdravo (a naozaj aj zdravé sú), môžu byť potenciálne problémové a nebezpečné. Stačí použiť nekvalitné a neoverené produkty, alebo skonzumovať väčšie množstvo „zdravej“ potraviny.

Koľko škorice je priveľa?

Pravidelná alebo pričastá konzumácia škorice môže viesť k poškodeniu pečene – kvôli kumarínu.  Navyše, kumarín môže reagovať spolu s liekmi, ktoré užívate, vrátane aspirínu, ibuprofénu, warfarínu, a spôsobiť zdravotné komplikácie.

Negatíva vyplývajúce z kumarínu súvisia predovšetkým s čínskou škoricou. Cejlónska škorica obsahuje len stopové množstvá kumarínu: až 63x menej ako čínska. Zdravý človek bez problémov zvládne 0,5 mg kumarínu na kilogram telesnej hmotnosti. Vtedy nehrozí žiadne riziko, ani vedľajšie účinky.

Ak používate bežnú škoricu – čínsku, doprajte si maximálne 1 čajovú lyžičku denne. Cejlónskej môžete konzumovať 2,5 čajovej lyžičky (5 gramov) denne. Tieto čísla platia pre dospelého zdravého človeka, nie pre dieťa!

Ďalšie vedľajšie účinky nadmernej konzumácie škorice

Vyššie riziko rakoviny

Štúdie na zvieratách preukázali, že konzumácia veľkého množstva kumarínu môže zvýšiť riziko niektorých druhov rakoviny. Ide najmä o rakovinu pľúc, pečene a obličiek. Doposiaľ je však veľmi málo objektívnych výskumov na ľuďoch, ktoré by to vedeli potvrdiť.

Rany v ústach

Stalo sa vám, že keď ste zjedli väčšie množstvo škorice, mali ste v ústach rany? Mohlo ísť o alergickú reakciu, ktorú spôsobuje zlúčenina cinnamaldehyd. Malé množstvo nespôsobuje problémy, ale väčšie môže.

Klasickou alergickou reakciou na túto látku je opuch ústnej dutiny, jazyka, ďasien, pocit pálenia alebo svrbenia, či biele škvrny v ústach. Tieto problémy však postihujú najmä ľudí, ktorí používajú priveľa škoricového oleja a škoricových žuvačiek. Tie totiž obsahujú zvyčajne viac alergénu.

Priveľmi nízka hladinu cukru v krvi

Jednoznačne platí, že chronická vysoká hladina cukru v krvi vedie k nemalým zdravotným problémom. Výsledkom môže byť cukrovka, ale aj ochorenia srdca ciev, či mnohé ďalšie zdravotné problémy.

Mnohonásobne overeným faktom je, že škorica vo všeobecnosti môže znížiť hladinu cukru v krvi, pretože napodobňuje účinky inzulínu – hormónu, ktorý pomáha odstraňovať cukor z krvi.

Avšak má to i druhú stranu mince. Ak skonzumujete priveľa škorice, alebo nemáte problémy s vysokou hladinou cukru v krvi, môže to viesť k až priveľmi nízkej hladine cukru.

Hypoglykémia sa prejaví zvýšenou únavou, závratmi a mdlobami.

škorica celá
Zdroj foto: Shutterstock.com

Problémy s dýchaním

Ak naraz skonzumujete priveľa škorice, môžete si privodiť problémy s dýchaním. Špeciálne je to nebezpečné pre astmatikovalergikov. Je to tým, že pomleté korenie má veľmi jemnú štruktúru, ktorú ľahko vdýchneme. Nasleduje kašeľ, neraz aj zdurenie slizníc, či problémy s dýchaním.

Komplikácie pri užívaní liekov

Mnohé lieky môžu spolu s konzumáciou škorice vyvolať zbytočné problémy. Na skonzumované množstvo treba dávať špeciálne pozor, pokiaľ užívate lieky, ktoré môžu mať vplyv na pečeň: paracetamol, acetaminofén a statíny.

Riedenie krvi

Špeciálne čínska škorica má vysokú schopnosť riediť krv. Pre niektorých ľudí to môže byť pozitívum, ale pre iných nie. Rozhodne ju nepoužívajte, ak užívate lienky na riedenie krvi, alebo máte problémy s krvácavosťou.

Vyššie dávky škorice môžu spôsobiť aj vysokú srdcovú frekvenciu. Vyhýbajte sa škorici aj vtedy, ak práve prechádzate klimaktériom.

Suchá škorica? Radšej nie

Zacítili ste tú úžasnú vôňu a hneď ste si chceli odhryznúť zo zvitku škorice, alebo okoštovať lyžičkou mletú? Na sociálnych sieťach sa množia výzvy, v ktorých sa užívatelia predbiehajú v jedení veľkých množstiev suchej mletej škorice, bez zapitia vodou. Pozor! Výsledkom môže byť podráždenie ústnej dutiny, ale aj trvalé poškodenie pľúc (tzv. aspiračná pneumónia)!

Chutné a zdravé škoricové recepty

Výrazná chuť a vôňa škorice sa dnes uplatňuje pri príprave slaných i sladkých jedál. Každý z nás pozná škoricu v medovníčkoch, perníkoch a iných sladkých pochúťkach. Škorica, ktorú nájdete bežne v supermarketoch, je zvyčajne čínska. Tento druh je lacnejší a ľahšie dostupný ako cejlónska škorica. S oboma druhmi sa dá v kuchyni čarovať, hoci sa chuťovo jemne odlišujú.

škorica a cukrovka
Zdroj foto: Shutterstock.com

Recept na škoricové kuracie kúsky:

  • chudé kuracie stehná alebo kuracie prsia,
  • 1/2 lyžice mletej škorice,
  • 1 lyžička karí,
  • 1 lyžica cesnaku,
  • 1 čajová lyžička údenej papriky,
  • 1/2 lyžica extra panenského olivového oleja,
  • štipka morskej soli,
  • čerstvo nasekaná mäta (na dekoráciu).

Ako na to?

Nastavte rúru na 215 stupňov Celzia. Z mäsa opatrne odstráňte všetok viditeľný tuk. Ak chcete znížiť množstvo tuku v tejto receptúre, nahraďte kuracie stehná chudými kuracími prsami. Mäso vložte do zapekacej misyokoreňte. Dôkladne premiešajte a nechajte aspoň hodinu odležať. Potom mäso porozkladajte na plech a pečte dozlatista.

Recept na zdravé a chutné škoricové čipsy

Čipsy, ktoré tak radi konzumujeme pri telke, vôbec nemusia byť zlé pre naše zdravie. Ale takéto čipsy ťažko kúpite v obchode – urobte si doma vlastné, jablkovo-škoricové. Vianočne prevoňajú váš byt aj v lete.

Ako na to?

Jablká nakrájajte na čo najtenšie kolieska. Je úplne jedno, či sú kolieska rovnako veľké, budú o to zaujímavejšie. Veľmi dôležité je sušenie jabĺk. Pečte ich pomaly, asi 2,5 hodiny, pri 90 °C. Ak nie sú ešte chrumkavé, pečte ďalej – niektoré odrody potrebujú aj 3 hodiny. Po dosušení nechajte jablká ešte asi hodinu vo vypnutej rúre. Budú ešte chrumkavejšie!

Škoricové smoothie:

  • nakrájaný mrazený banán,
  • 240 ml nesladeného mandľového mlieka,
  • 1/2 čajová lyžička škorice,
  • 1/4 čajová lyžička vanilkového extraktu,
  • 1/2 lyžička čistého javorového sirupu,
  • škorica.

Všetky ingrediencie spolu rozmixujte dohladka. Ozdobte škoricou.

Pečený grapefruit

Potrebujete len ružový grapefruit – fantastické ovocie plné antioxidantov, známy spaľovač tukov, ktorý dáva pokožke novú krásu. Rozkrojte ho na polovicu a každú časť posypte škoricou. Krátko zapečte v rúre – stačí 6 minút.

Pridaj komentár