Sladké chrasty – prečo sú ohrozené hlavne malé deti?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Drobné úrazy sú u malých detí skoro každodennou záležitosťou. Nikto sa nečuduje malým škrabancom na detskom telíčku.

Keď sa však chrastička namiesto hojenia zväčšuje, hnisá a vytvára dojem, akoby bola potretá medom, je jasné, že sa do ranky zaniesla infekcia.

Aj takto, „z ničoho nič“, vzniká kožné infekčné ochorenie so svojským názvom – sladké chrasty.

Čo sú to sladké chrasty?

Sladké chrasty (ľudovo aj medové chrasty) sa odborne nazývajú impetigo. Názov je odvodený z latinského impetere, čo znamená zaútočiť. Impetigo je infekčné, vysoko nákazlivé ochorenie, prejavujúce sa v podobe červených fľakovpľuzgierov.

Chrastičky vyzerajú, ako keby boli potreté medom – z toho aj vzniklo ľudové pomenovanie. Impetigo sa najčastejšie vyskytuje na tvári, krkurukách. Postihnuté sú hlavne malé deti vo veku 2 – 5 rokov, ktoré sa porania častejšie než dospelí, pričom ešte nemajú dostatočne vyvinutú imunitu voči infekciám.

Prečo vznikajú sladké chrasty?

Pôvod ochorenia je bakteriálny. Impetigo najčastejšie spôsobuje zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus), prípadne streptokok (Streptococcus pyogenes). Zdrojom nákazy je priamy kontakt s chorým človekom so stafylokokovou alebo streptokokovou infekciou kože a slizníc (nádcha, zápal očí, uší, mandlí. Nakaziť sa môžeme aj nepriamym kontaktom – cez hygienické potreby či oblečenie.

Inkubačná doba je 13 dni. Okrem drobných poranení, odretí či porezaní, k infekcii môže dôjsť aj po uštipnutí/uhryznutí hmyzom. K ďalším faktorom, ktoré zvyšujú riziko nákazy, zaraďujeme:

  • teplo a vlhko – sladké chrasty sú častejšie v letných mesiacoch, v teplejších podnebných pásmach, či v oblastiach s nižšou nadmorskou výškou,
  • nedostatočná osobná hygiena,
  • chronické ochorenie – napr. cukrovka,
  • znížená imunita.
sladké chrasty u malých detí
Zdroj foto: Shutterstock.com

Tri druhy sladkých chrást

Impetigo sa prejavuje v troch podobách, v závislosti od druhu baktérií. Rozlišujeme nebulóznu formu – vyvolanú streptokokmi, bulóznu formu – vyvolanú stafylokokmi, a kombinovanú formu – spôsobujú ju súčasne streptokoky aj stafylokoky (tzv. Ecthyma).

Nebulózne impetigo

Vyskytuje sa najmä u detí v predškolskom veku. Okolo úst a nosa vzniká červený fliačik, na ktorom sa postupne tvoria drobné, husto uložené pľuzgieriky. Tie praskajú, vyteká z nich hnis a menia sa na žltohnedú chrastu. Chrasty môžu svrbieť, no nie sú bolestivé. Ochorenie môže sprevádzať zdurenie lymfatických uzlín a zvýšená teplota.

Bulózne impetigo

Vyskytuje sa skôr u mladších detí, tak do 2 rokov. Pľuzgiere sa objavujú na trupe a končatinách, sú veľké, naplnené tekutinou, spočiatku číre, potom stmavnú, a zostávajú na pokožke dlhšie. Koža okolo pľuzgierov je červená a svrbí.

Ecthyma

Ide o najzávažnejšiu formu impetiga, pretože ju vyvoláva kombinovaná infekcia streptokokmi a stafylokokmi. Infekcia prechádza do druhej vrstvy kože, hnisavé pľuzgiere sa menia na hlboké vredy na nohách a chodidlách.

Impetigo u dospelých

U dospelých sú sladké chrasty menej časté, ako u detí. Ohrozené sú hlavne matky, resp. rodičia nakazených detí. Nákaza sa ľahšie šíri pri kontaktných športoch, ako box, ragby alebo zápasenie. Impetigo u dospelých často súvisí s oslabenou imunitou, či inými kožnými chorobami.

Impetigo u dospelých
Zdroj foto: Shutterstock.com

Aké lieky na Impetigo? Musím brať antibiotiká?

Liečba sladkých chrást závisí od závažnosti príznakov. V začínajúcich, miernych štádiách stačí dodržiavať určité hygienické opatrenia, aby sme predišli šíreniu a opätovnému poškodeniu kože. Postihnuté miesta čistíme niekoľkokrát denne, s použitím antibakteriálneho mydla.

Na odstránenie chrást sa používajú obklady z byliniek (repík), octového roztoku, zriedený roztok hypermangánu, či prípravky, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú. Postihnuté miesta neprekrývame obväzmi či náplasťami, odkryté sa hoja rýchlejšie.

Ak to odporučil lekára, na ošetrené miesta aplikujeme antibiotickú masť, ktorá je pri liečbe veľmi účinná. Pokiaľ ide o ochorenie v pokročilom štádiu, alebo je celkový priebeh infekcie problematický, lekár vám predpíše tabletkové antibiotiká.

Vyhliadky na skoré a bezproblémové vyliečenie impetiga sú veľmi dobré. V prípade, že sa nákaza podchytí v pravý čas a dodržiavame pokyny lekára, nejde o nebezpečné ochorenie.

Najdôležitejšie opatrenia, aby sa nákaza ďalej nešírila

Ak sa u dieťaťa vyskytnú sladké chrasty, mali by sme urobiť základné opatrenie. V opačnom prípade sa nákaza bude šíriť v rámci rodiny, alebo vaše dieťa infikuje iné deti. Čo môžeme urobiť?

  1. Po dotyku s miestom, ktoré je postihnutého impetigom, si dôkladne umyte ruky.
  2. Dbajte na to, aby si dieťa pravidelne umývalo ruky a používalo antibakteriálne mydlo.
  3. Nepoužívajte spoločné uteráky ani iné hygienické potreby.
  4. Dohliadnite, aby si dieťa nestrhávalo chrasty, aby si infekciu neprenieslo na iné časti tela.
  5. Strihajte dieťaťu nechty nakrátko.
  6. Dieťa nedávajte do škôlky. Nielen kvôli šíreniu infekcie na iné deti, ale aj kvôli samotnému dieťaťu, ktoré sa ľahšie zotaví v domácom prostredí.
lieky na impetigo
Zdroj foto: Shutterstock.com

Pozor na možné komplikácie impetiga!

Prvé príznaky impetiga si rodičia ani nemusia všimnúť, keďže červené fliačiky vyzerajú ako obyčajné škrabance. Infekcia sa však šíri rýchlo, pretože deti si svrbiace chrasty škrabú a nákazu prenášajú na iné časti tela. Pri zníženej imunite dieťaťa alebo neskorej liečbe, sa sladké chrasty môžu rozšíriť aj na veľké plochy kože. V takom prípade nie je vylúčené trvalé poškodenie kože, jazvy či zmena pigmentácie.

Pri streptokokovej infekcii, ktorá pretrváva aj niekoľko týždňov, hrozí zápal obličiek, čo vedie až k ich zlyhaniu. Zlyhanie obličiek sa prejaví opuchom tváre, zníženou tvorbou moču, prítomnosťou krvi v moči a vysokým krvným tlakom. Práve z tohto dôvodu nič nepodceňujte, aj keď prvotné príznaky vyzerajú nevinne.

Zdroje:

http://www.choredieta.sk/index.php/koza/sladke-chrasty-impetigo

http://www.priznaky-projevy.cz/kozni/impetigo-chrasty-priznaky-projevy-symptomy

http://www.vitalne.sk/2016/12/co-je-to-impetigo-diagnostika-a-liecba/

https://www.zdravie.sk/choroba/48341/impetigo

Pridaj komentár