Slnko a lieky: Na čo si dávať pozor?

Prázdniny sa pomaly končia, no vy si ešte chcete užiť posledné letné slnko, či navštíviť solárium?

Pozor však, ak užívate niektoré lieky, či bežne dostupné prípravky. Tie totiž v kombinácii so slnkom vedia spôsobiť problémy, a to v podobe rôznych pľuzgierikov, nepríjemných opuchov, či podráždenia pokožky. Deje sa tak často – pre vyvolanú alergickú reakciu.

V tomto článku sa dozviete, kedy sa slnku radšej vyhnúť, prípadne čo robiť, aby nenastala vzájomná interakcia účinnej látky a slnečného žiarenia.

Ako pôsobí slnko na ľudské telo?

Slnečné lúče – okrem toho, že pomáhajú telu k zdravému vývinu – obsahujú aj ultrafialovú zložku, ktorá je nevyhnutná pre tvorbu vitamínu D. Na druhej strane ale môže pri reakcii s liekmi vyvolať nebezpečnú alergickú reakciu.

slnko a lieky alergia
Alergická reakcia

Fotosenzitivita, alebo inak – citlivosť na slnko, spôsobená liekmi, nastáva práve vtedy, keď na účinnú látku lieku pôsobí UV žiarenie. Toto žiarenie látku aktivuje a spustí zmeny v kožných bunkách. Telo si začne vytvárať protilátky, ktoré poškodzujú kožné bunky, a tak vzniká nebezpečná kožná reakcia.

Táto reakcia je typická – popáleniny, začervenanie, či dokonca opuch. V takýchto prípadoch môžu nastať aj chronické zmeny – vznik pigmentácií, nepravidelností, vrások, či dokonca nezhubných, ale aj zhubných novotvarov.

slnečné žiarenie a lieky melanóm znamienko

Ako predchádzať neželanej reakcii na slnko?

Je jedno, či ide o gél, masť, injekcia, sirup, tableta, alebo iná forma lieku, vaša pokožka (pri nedostatočnej ochrane) zareaguje tak či tak. Preto počas doby užívania vybraných liekov, či aplikácií vybraných mastí a krémov, nie je vhodné chodiť na slnko, alebo do solária.

Takisto sa odporúča pacientom, aby sa ešte 14 dní od ukončenia liečby nevystavovali priamemu slnečnému žiareniu.

Čo ak predsa len musíte ísť na slnko?

Ak používate napríklad gél na bolestivé kĺby, či chrbát, počkajte, a po jeho vstrebaní aplikujte krém na opaľovanie s vysokým UVA/UVB faktorom, najlepšie SPF (50+). Pokožku ochránite pred alergizujúcou reakciou (fotoaktiváciou).

slnečné žiarenie a lieky krém na opaľovanie s vysokým faktorom 50+

Je potrebné dodržiavať pravidelnosť aplikácie ochranného prípravku, po návrate z vody opäť natrieť kožu opaľovacím krémom. Odporúča sa tiež, ošetrované miesta chrániť oblečením (bavlneným), aby sa predišlo vzniku citlivosti na slnko.

Aj gél na kĺby a svaly musíme v lete starostlivo vyberať. Pokiaľ ste vystavení slnečnému žiareniu, účinnou látkou by nemal byť ketoprofén alebo diklofenak.

Odporúča sa, zdržovať sa čo najdlhšie v tieni, piť veľké množstvo čistej vody, žiadne sladené nápoje, ktoré by mohli neželanej alergii napomôcť.

Ak užívate tieto lieky, slnku sa určite vyhnite

Vždy, keď sa chystáte na slnko, skontrolujte účinné látky liekov, ktoré užívate. Niektoré na slnko reagujú veľmi prudko.

slnečné žiarenie a lieky ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný

Rozhodne sa neodporúča opaľovať, ak užívate nasledovné lieky, voľnopredajné prípravky, alebo nápoje:

  • Antibiotiká, ktoré obsahujú sulfónamid.
  • Širokospektrálne antibiotiká, najčastejšie chinolónového typu, ktorými sa liečia (napríklad) zápaly močových ciest a ženského pohlavného ústrojenstva (napr. ciprofloxacín, ofloxacín, pefloxacín).
  • Lieky na srdce, s amiodarónom, na korekciu srdcového rytmu.
  • Voľnopredajné gély a masti na útlm bolesti svalov či kĺbov, predovšetkým s účinnou látkou ketoprofén, či diclofenacum kalicum.
  • Vyhnite sa čajom a rastlinným prípravkom, ktoré obsahujú ľubovník bodkovaný.
  • Slnka sa stráňte aj pri užití bežne dostupných antidepresív, ktorých hlavnou zložkou je najčastejšie práve ľubovník bodkovaný. Ten osvetlením hypericínu, ktorý obsahuje, spôsobuje rozsiahle pigmentácie pokožky.

Pri užívaní liekov, sa pobyt na slnku neodporúča pre vysoký výskyt fotosenzitívnych reakcií. Kto si aj napriek tomu nechce nechať ujsť posledné letné lúče, mal by sa chrániť bavlneným oblečením a pravidelne natierať ochranným prípravkom s vysokým UV faktorom (50+).

Zvýšenú opatrnosť uplatňujte pri väčšine mastíkrémov.

Aby vás v lete neprekvapili vyrážky, pupence, či pľuzgierov, užívanie liekov vždy konzultujte s lekárom, či lekárnikom.

Autorka je študentka farmácie

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár