Spirulina: Aké sú jej účinky na zdravie? Kedy sa ju oplatí užívať?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Spirulina je druh modrozelených rias, ktoré zoženiete vo forme výživových doplnkoch.

O spiruline sa hovorí ako o superpotravine, a to predovšetkým kvôli je vysokej výživovej hodnote.

Spirulina má vysoký obsah bielkovín a vitamínov, preto ju vegetariáni a vegáni považujú za doplnok výživy číslo 1.

Výskumy navyše potvrdili antioxidačné a protizápalové vlastnosti spiruliny.

Čo obsahuje spirulina?

Pri akých problémoch pomôže?

Má vedľajšie účinky?

Ako si vybrať kvalitný výživový doplnok?

Spirulina a imunita

Spirulina je skvelou voľbou, ak si chcete napraviť oslabený imunitný systém. Do organizmu takto „dostanete“ veľa vitamínov a bielkovín. To však nie je ani zďaleka všetko. 7 gramov (1 polievková lyžica) sušenej spiruliny obsahuje:

  • 20 kalórií,
  • 4,02 g proteínov,
  • 1,67 g uhľohydrátov,
  • 0,54 g tuku,
  • 8 mg vápnika,
  • 2 mg železa,
  • 14 mg horčíka,
  • 8 mg fosforu,
  • 95 mg draslíka,
  • 73 mg sodíka,
  • 0,7 mg vitamínu C,
  • vitamín A, B6 a K,
  • tiamín, riboflavín, niacín, folát.

Pozor! Spirulina nie je náhradou vyváženej stravy, ale jej vhodným doplnkom. Napriek vysokým výživovým hodnotám riasy, musíte ďalej normálne jesť.

Spirulina a zdravé črevá

Výhodou riasy je ľahká stráviteľnosť. Bunky spiruliny totiž nemajú tvrdé vláknité steny, a tak z nej poľahky vstrebeme všetky živiny. Štúdie na zvieratách potvrdili, že riasa podporuje zdravie čriev, keďže ochraňuje „dobré“ črevné baktérie.

Na druhej strane, spirulina neobsahuje veľa vlákniny. Ak vám teda ide hlavne o vlákninu, musíte ju hľadať v iných zdrojoch – kukurici, fazuli, hrachu, cíceri, šošovici atď.

Spirulina a cukrovka

Aj keď ešte treba ďalšie štúdie, odborníci predpokladajú, že spirulina má sľubný potenciál v prevenciiliečbe cukrovky. Jedna zo štúdií (z roku 2018) ukázala, že spirulina (ako výživový doplnok) významne znižuje hladinu glukózy v krvi u diabetikov, pokiaľ ju užijú nalačno. Vysoká hladina cukru v krvi nalačno je pritom veľmi častou komplikáciou pri diabete, bez ohľadu na to, či ide o typ 1 alebo 2.

Štúdia z roku 2017 zasa skúmala vplyv spiruliny na diabetes 1. typu u myší. Výsledky potešili. Testované myši mali nižšiu hladinu cukru v krvi, vyššiu hladinu inzulínu a zlepšené markery pečeňových enzýmov. Dôvodom pozitívnych zmien je pravdepodobne antioxidačný účinok spiruliny.

Spirulina a cholesterol

Výťažky zo spiruliny pozitívne vplývajú na objem tuku v krvi – znižujú hladinu „zlého“ LDL  cholesterolu, ale zvyšujú hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu. Novšie zistenia ukazujú, že ak užívame 1 g spiruliny denne aspoň 3 mesiace, znížime si celkový cholesterol.

Spirulina a krvný tlak

Keďže riasa znižuje hladinu celkového cholesterolu, vedci z toho vyvodzujú, že rovnako by mohla znižovať krvný tlak. Tento predpoklad potvrdila zatiaľ len malá štúdia z roku 2016, keď zlepšenie nastalo po 3-mesačnom užívaní výživového doplnku.

Spirulina a srdce

Ruka v ruke s vysokým tlakom a cholesterolom idú aj ochorenia srdca. Keďže spirulina si poradí s vysokým tlakom i vysokým cholesterolom, je veľmi pravdepodobné, že to nakoniec bude dobrá ochrana aj pre srdcecievy. Zdá sa, že tu „bodujú“ hlavne protizápalovéantioxidačné vlastnosti riasy.

spirulina-prášok
Zdroj foto: AdobeStock.com

Spirulina a zrýchlenie metabolizmu

Za tvrdením, že spirulina zrýchľuje metabolizmus, stojí jedna malá štúdia. Tá ukázala, že ľudia, ktorí užívali 6 g spiruliny denne, pocítili zrýchlenie metabolizmu, pričom aj celkovo sa im vodilo lepšie. Pre úplnosť dodávame, že testovaní trpeli nealkoholickým stukovatením pečene.

Spirulina a alergia

Máte alergiu na peľ, prach či domáce zvieratá, a vždy vám opuchne sliznica nosa? Táto reakcia sa nazýva alergická nádcha. Spirulina dokázateľne zmierňuje alergické príznaky, keďže znižuje hladinu histamínu v tele. Zároveň pôsobí protizápalovo. Pre alergikov to znamená, že budú mať menej:

  • nádchy,
  • kýchania,
  • svrbenia,
  • upchatý nos.

Spirulina ako detox?

Spirulina je akousi sestrou inej riasy – chlorelly. Tá má tiež veľa predností, čo sme si už rozobrali v inom článku. Obe riasy majú detoxikačný efekt. Vedci v roku 2016 potvrdili, že spirulina pôsobí proti týmto ťažkým kovom:

  • arzén,
  • fluorid,
  • železo,
  • ortuť.

Autori štúdie naznačili, že spirulina by mohla byť užitočná aj pri otravách toxickými látkami.

Spirulina a duševné zdravie

V spiruline sa nachádza tryptofán, ktorý je podporovateľom zdravej psychiky a pozitívnej nálady. Tryptofán je aminokyselina, ktorá sa podieľa na tvorbe serotonínu – hormónu dobrej nálady. Nedostatok tryptofánu môže spôsobovať úzkostné, depresívne a panické stavy.

Spirulina a chudnutie

Výživové doplnky zo spiruliny sú relatívne úspešné pri cielenom chudnutí. Samozrejme, nemôžete očakávať, že ak začnete užívať spirulinu, automaticky a bez ďalšieho úsilia schudnete. Základom chudnutia je totiž vyšší výdaj kalórií, než príjem.

Mnohé diéty však vyčleňujú celé skupiny potravín, a teda aj živiny, ktoré predsa len potrebujeme (napríklad sacharidy). Výhodou je, že spirulina má málo kalórií, no živinami je doslova nabitá. To z nej robí ideálny doplnok pri chudnutí.

Vedľajšie účinky spiruliny

Doposiaľ nie sú známe žiadne významné vedľajšie účinky spiruliny. Väčšina ľudí ju toleruje bez problémov. Veľa však závisí aj od ďalších faktorov, napríklad od zdroja. Pestovanie spiruliny je totiž omnoho náročnejšie, ako pestovanie iných zelených potravín (napríklad chlorelly).

Z tohto dôvodu ju niektorí pestujú v umelých vodných nádržiach. Tam dokážu lepšie kontrolovať kvalitu vody. Negatívne účinky súvisia hlavne s pestovaním v znečistenej vode. Rizikové sú predovšetkým prírodné jazerá.

Podľa miesta pestovania poznáme dva hlavné druhy spiruliny: havajskú a taiwanskú.

spirulina-pestovanie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Správne užívanie spirulíny

Ak so spirulinou iba začínate, nedávajte si naraz plnú dávku. Vaše tráviace orgány si na ňu musia najprv zvyknúť. Je možné, že spočiatku pocítite žalúdočné nevoľnosti, pálenie záhy, nafukovanie či hnačku.

U veľmi citlivých ľudí sa objavia aj bolesti hlavy, únava či zhoršenie pleti. Zvyčajne však ide len o dočasné prejavy.

Spirulina je dostupná vo forme prášku alebo ako tablety. Prášok si pridávajte do smoothies, štiav, šalátov, polievok, alebo ako prísadu do energetických guľôčok. Tablety užívajte podľa odporúčania v príbalovej informácii.

Ako si vybrať kvalitný výživový doplnok?

Nie je spirulina ako spirulina. Sledujte hodnoverných výrobcov, spôsob spracovania aj pestovania. Vyberte si certifikovaný produkt s reálnymi, nie vymyslenými referenciami. Odporúčame vám tablety alebo prášok z lekárne, nie produkty z neznámych internetových obchodov.

Poraďte sa tiež s ľuďmi, ktorí majú o týchto novinkách prehľad. Na trhu sú totiž riedené spiruliny, ktoré sa tvária ako kvalitné. Bio spirulina v sklenej dóze je rozhodne niečo iné, ako amatérska alchýmia od anonymných predajcov.

V skratke asi takto:

Hodnotná riasa potrebuje veľa svetla, a tak by mala mať tmavú farbu. Výrobok by zároveň nemal obsahovať farbivá ani iné chemikálie. A nakoniec – keď je niečo príliš lacné, nebude to poctivá riasa.

Zdroje:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5490612/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6241722/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5748813/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26433766
  5. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jsfa.6261
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26813468?dopt=Abstract
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25331487?dopt=Abstract
  8. https://www.researchgate.net/publication/326293829_Spirulina_as_a_main_source_of_tryptophan_for_mental_illness_Improving_level_of_serotonin_through_tryptophan_supplementation
  9. https://www.researchgate.net/publication/326293829_Spirulina_as_a_main_source_of_tryptophan_for_mental_illness_Improving_level_of_serotonin_through_tryptophan_supplementation
  10. https://www.medicalnewstoday.com/
  11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4209543/
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5355664/

1 odpovedí na “Spirulina: Aké sú jej účinky na zdravie? Kedy sa ju oplatí užívať?

  1. Spätné upozornenie: Maca peruánská Na podporu plodnosti, lepší imunitu, i proti akné – SPLENDI – online magazín

Pridaj komentár