Správne užívanie liekov: Najčastejšie chyby, ktoré robíme

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Stretli ste sa už s historkou, že istá pani prišla do lekárne a sťažovala si na chuť svojho lieku, a po krátkej konverzácii vysvitlo, že dostala od lekára čapíky?

Alebo s tým, že si niekto kvapkal nosové kvapky do oka?

Ak patríte aj vy medzi ľudí, ktorí si nie sú istí správnym užívaním svojich liekov, tento článok je určený presne pre vás.

A úprimne – ani ten najlepší lekárnik či lekár nepozná správne užívanie všetkých liekov, preto je tento článok určený pre všetkých.

Prečo je správne užívanie lieku dôležité?

Nesprávne užívanie môže viesť k dvom extrémom: buď liek nebude účinkovať, alebo naopak, bude účinkovať tak, ako by nemal. Je ťažké povedať, ktorý prípad je horší, keďže všetko závisí od závažnosti ochorenia a konkrétneho lieku.

Ak by ste napríklad pri prichádzajúcom infarkte tabletu s nitroglycerínom prehltli, namiesto toho, aby ste si ju dali pod jazyk, rýchlosť jej vstrebania by sa spomalila, a rovnako by sa zmenšilo jej vstrebané množstvo. To by mohlo viesť k nedostatočnému účinku nitroglycerínu, k infarktu a k ohrozeniu života.

Naopak, prekročenie maximálnej dennej dávky paracetamolu, ktorý sa používa na bežné bolesti a horúčku, by mohlo viesť k jeho zvýšenej toxicite a k trvalému poškodeniu pečene.

Čo robiť, aby ste správne užívali liek?

V prvom rade – pozorne počúvajte pokyny vášho lekára a lekárnika. Tí sú zvyčajne prví, kto vám povie, ako správne (ako často a v akej dávke) liek užívať. Samozrejme, niekedy je veľmi ťažké zapamätať si to množstvo informácií, ktoré na nás v priebehu pár minút vyvalia, a preto by ste si mali dôležité informácie zapisovať. Takisto si so sebou môžete zobrať sprievod, alebo požiadať odborníkov, aby vám správne užívanie vysvetľovali dovtedy, kým ho nepochopíte. Áno, je to ich povinnosť.

V druhom rade – pred prvým užitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu, teda príbalový leták. Kontrolná otázka – má každý liek príbalovú informáciu? Áno, má. Pokiaľ v nej objavíte akékoľvek nezrovnalosti oproti tomu, čo vám povedal lekár alebo lekárnik, neváhajte ich znova pred prvým užitím kontaktovať. Mohli ste počuť zle vy, mohli sa pomýliť oni, a niekedy sa stáva, že vám dávkovanie musia upraviť tak, ako nie je uvedené v príbalovej informácii.

užívanie viacerých liekov
Zdroj foto: Shutterstock.com

Následne môžete začať užívať svoj liek. Pamätajte ale, že aj počas samotnej liečby sa občas vyskytnú komplikácie. Môžete napríklad zistiť, že vám očná masť znemožňuje krátko na to šoférovať, že máte problémy s rozlomením tablety (sú priveľmi tvrdé), alebo si nedosiahnete na miesto, kde si máte naniesť krém.

Všetko sa dá zvyčajne vyriešiť, rovnako možno zmeniť liekovú formu (z očnej masti na očné kvapky), upraviť časový interval, či požiadať príbuzného, aby vám predmetné miesto natrel. Pamätajte si, že pokiaľ chcete z účinku lieku vyťažiť maximum, musíte ho používať tak správne, ako sa to len dá.

Liekové formy, časové intervaly, veľkosť dávky – ako sa v tom vyznať?

Pri liekoch sa používa odborný a zrejme trochu neznámy pojem – liekové formy. Ide o to, či je to tableta, kapsula, roztok, sprej, inhalátor, čapík či masť. A mnohé ďalšie. Kým napríklad čapíky sa používajú na zavedenie do análneho otvoru alebo pošvy, tablety poznáme ústne či vaginálne. Masti sú zase na kožu, či do oka. A nie je to jedno, keď to zameníte – lebo jednak zle ovplyvníte vstrebanie lieku do tela, a jednak si môžete, napríklad podaním „neočnej“ masti do oka, privodiť infekciu.

Požiadavky na čistotu očných mastí sú totiž oveľa prísnejšie, ako požiadavky na čistotu mastí na kožu, keďže koža je proti mikroorganizmom odolnejšia. Aj preto sa vždy nezabudnite opýtať, kam a ako sa má daný liek podať. Ak by ste zabudli, je to vždy uvedené v príbalovom letáku.

A teraz druhá otázka – ako často?

Možno vás to prekvapí, ale 3x denne sa nemusí rovnať každých 8 hodín. Kým napríklad antibiotiká je potrebné užívať v presne stanovených časových intervaloch, aby sme zabezpečili pokrytie počas celého dňa (a zvyčajne sa musíme kvôli nim budiť aj v noci), pri liekoch na zvýšený krvný tlak sa s takým niečím nestretnete. Pokiaľ ich máte užívať 3x denne, užívate ich ráno, napoludnie a večer.

Kým niektoré lieky sa užívajú viackrát denne, iné iba raz za deň, a niektoré iba raz za určité obdobie. Nikdy preto nepredpokladajte, že užívanie lieku bude podobné ako pri liekoch, ktoré ste už doposiaľ mali. Môže to byť totiž presne naopak!

kedy užívať lieky na vysoký tlak
Zdroj foto: Shutterstock.com

Poliť, alebo nie? S jedlom, alebo bez?

Možno si pripadáte ako na známej hre od Shakespeara. Bohužiaľ, niekedy má rozhodnutie „poliť či nepoliť“ rovnakú váhu ako „byť či nebyť“. Kým niekedy nie je vhodné tabletu rozpoliť, pretože by ste mohli zacítiť iba horkú chuť liečiva, inokedy by ste mohli narušiť jej „uvoľňovací“ systém, a do tela by sa vám naraz uvoľnilo príliš veľa liečiva. A to už môže byť celkom veľký problém.

Užitie s jedlom vás, naopak, niekedy chráni pred podráždením žalúdka, inokedy je to zase dôležité pre dostatočné vstrebanie lieku. Ak ste však užili s jedlom vyššie spomenutý paracetamol, jedlo by jeho vstrebanie spomalilo, a potom by trvalo omnoho dlhšie, kým by ste pocítili utlmenie bolesti či horúčky.  To by vo vás mohlo vyvolať pocit, že ste užili nedostatočnú dávku, a tak by ste mohli užiť liek ešte raz a – nežiaduci účinok by bol na svete.

Ako na to teda ísť?

Faktorov, ktoré je potrebné zohľadniť, je veľa, a preto sme pre vás pripravili základný zoznam otázok, ktoré si musíte pred užitím lieku položiť. Ak na ne poznáte odpoveď, nemusíte mať obavy, že by ste liek užívali nesprávne.

  1. Kam liek podať? (do úst, do oka, na kožu atď.)
  2. Ako často, resp. v akých časových intervaloch?
  3. V akej dávke? (koľko tabliet, kapsúl, miligramov)
  4. Kedy počas dňa? (ráno, napoludnie, večer, pred spaním, iba pri potrebe)
  5. S jedlom, pred jedlom, alebo po ňom?
  6. Ak nalačno, s akým odstupom od jedla?
  7. Je určený špecifický druh jedla na užívanie s daným liekom?
  8. Možno liek rozpoliť, rozdrviť, rozhrýzť?
  9. Možno liek užiť spolu s inými liekmi?
  10. Ak nie, nesmie sa to vôbec, alebo treba dodržať nejaký časový odstup?
  11. Ako ho správne skladovať? (pri akej teplote, svetle, možno tablety alebo kapsuly vybrať z obalu?)
  12. Musím doužívať celé balenie (napríklad antibiotiká), alebo môžem prestať, len čo sa stav zlepší?

Začíname správne užívať svoj liek

Momentom, keď prvýkrát narazíte na správne užívanie lieku, je presne ten čas, keď sedíte u lekára v ordinácii, alebo stojíte pred lekárnikom v lekárni a dostávate predpísaný liek, alebo keď si liek kupujete. Je veľmi dôležité, aby ste ho užívali tak, ako je predpísané, keďže nesprávne užívanie môže spôsobiť, že liek nebude účinkovať, alebo naopak, bude účinkovať tak, ako by nemal. Ak si však budete vedieť správne zodpovedať vyššie uvedené otázky, nemali by ste patriť medzi ľudí, ktorí už prehltli čapík, alebo si nosové kvapky podávali do oka.

Autor je farmaceut

Pridaj komentár