Starostlivosť o zuby: Ako si správne čistiť zuby a ktorým mýtom neveriť?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Ľudia robia najviac chýb pri bežných činnostiach, ktoré sa stali už rutinou.

Vtedy si neuvedomujú, že niečo opakujú zle, a tak si môžu nejakým spôsobom škodiť.

Správna starostlivosť o chrup je dôležitá nielen kvôli prechádzaniu zubným kazom, ale aj kvôli o ochrane organizmu pred inými chorobami.

Postup správneho čistenia zubov

Na umývanie zubov existuje niekoľko techník, no každý zubár podporuje inú. Základom je správne držanie zubnej kefky, aby ste nevytvárali veľmi silný tlak. Kvôli tomuto zlozvyku si porušujete zubnú sklovinu a odhaľujete krčky, čo neskôr spôsobuje paradontózu.

Kefku by ste mali držať ako pero, pretože tak ňou nebudete veľmi tlačiť. Potom si vyberte jednu z techník, ktorá vám najlepšie vyhovuje.

  • Krúženie – tento spôsob používa väčšina ľudí. Ide o klasické krúženie kefkou po horných a dolných zuboch naraz, potom to isté aj z vnútornej strany. Dôležité je, aby ste tieto krúžky robili pomaly, inak dobre neodstránite baktérie a povlak.
  • 45-stupňový uhol – ak dodržíte túto polohu kefky, podarí sa vám vyčistiť nielen zuby, ale aj ďasná, a zároveň ich nepoškodíte. Najprv si umyte prednú stranu, potom prejdite dozadu a nakoniec si vyčistite hryzaciu plochu. Predné dva zuby si vyčistíte tak, že kefku dáte kolmo k zubom a viackrát po nich prejdete.
  • Čistenie pri problémoch s chrupom a ďasnami – v tomto prípade musíte robiť drobné rotačné pohyby. Len pomaly zachádzajte smerom k ďasnám, aby ste si ich ešte viac neodhaľovali.

Zubná pasta je len kozmetický doplnok

Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že nie je dôležité, akú zubnú pastu použijete. Ak neovládate správnu techniku a nečistíte si poriadne celý chrup, tak vás neochránia ani najdrahšie produkty.

Zubná pasta je len kozmetický doplnok na osvieženie dychu. Výnimku tvoria pasty proti paradontóze, ktoré zmierňujú odhaľovanie krčkov. Zubári radia, aby ste si najprv umyli zuby nasucho, až potom použili pastu.

starostlivosť o zuby ako dlho čistiť zuby
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako dlho čistiť zuby?

Jednou z častých chýb je nedostatočná dĺžka umývania zubov. Väčšinou párkrát prebehneme po zuboch, a potom sa už sústredíme na inú činnosť. Dentisti odporúčajú 23 minúty pri každom umývaní. Tento čas si rozdeľte na polovicu – pre horné a dolné zuby. Aby ste dodržali čas, použite jednoduchú detskú pomôcku – malé presýpacie hodiny, ktoré umiestnite v kúpeľni.

Kedy si umývať zuby?

Zuby by ste si mali čistiť 2x denne. Stačí, ak túto hygienu vykonávate ráno po zobudení a večer pred spaním, keď už nebudete jesť žiadne jedlo. Ráno mávame obvykle menej času, preto nestihneme použiť aj ďalšie pomôcky, ako zubnú niť alebo medzizubnú kefku. Preto si večer vyhraďte viac priestoru na to, aby ste si urobili kompletnú hygienu a poriadne ošetrili celý chrup.

Umývanie zubov po jedle?

Všetko záleží od toho, čo budete jesť. Odborníci odporúčajú, čistiť si zuby do 20 minút po jedle, aby ste z nich dostali škodlivé baktérie a látky. Veľmi dôležité je to najmä pri konzumácii sladkostí.

Ak jete hocičo kyslé, musíte čakať aspoň pol hodiny. Pri kontakte kyslého jedla s pastou totiž nastane reakcia, pri ktorej si zničíte zubnú sklovinu. Dobrá rada: umyte si zuby ešte pred jedením kyslého jedla, a potom si ich už len prepláchnite čistou vodou.

Čo robiť, ak si práve nemôžem umyť zuby?

Najmä počas dňa je to niekedy ťažké, napríklad si chceme umyť zuby po obede. Nie každý má v práci takúto možnosť, no môžeme použiť iné triky. Stačí, keď si prepláchnete ústa vodou a napijete sa z nej. Druhým tipom je hygienická vreckovka, ktorou si pretriete povrch zubov. Takto z nich zotriete väčšinu problematických potravín.

Pokiaľ si zabudnete kúpiť zubnú pastu, čo sa stáva aj v domácom prostredí, použite v tomto výnimočnom prípade zubnú niť, alebo si zuby umyte olivovým olejom. Ten sa používa ako ekologická náhrada zubných pást, pretože dokáže zničiť škodlivé baktérie v ústach.

postup správneho čistenia zubov
Zdroj foto: AdobeStock.com

Postačí žuvačka namiesto umývania zubov?

Žuvačky sú dobrou pomôckou len vtedy, keď ich používate správne. Vyhýbajte sa žuvačkám s cukrom alebo jeho náhradou. Použite ich najneskôr do 20 minút po jedle, aby odstránili baktérie ešte predtým, ako začnú ničiť zubnú sklovinu.

Nežujte žuvačku pridlho, pretože by mohla škodiť sánke. Keď už nemá výraznú chuť, vypľujte ju. Na ošetrenie zubov postačí 1015 minút žuvania. V žiadnom prípade žuvačkou nenahrádzajte ústnu hygienu! Je to iba malá výpomoc počas dňa, keď nemôžete použiť zubnú kefku.

Čistenie zubov medzizubnou kefkou

S veľkou zubnou kefkou sa nedostanete do všetkých častí chrupu. Musíte sa starať aj o medzizubný priestor, kde zostáva najviac zvyškov potravín, z čoho vzniká najviac kazov. Najprv si kúpte kefku, ktorá veľkostne zodpovedá vašim potrebám. Poraďte sa o tom s dentálnou hygieničkou, aby ste si veľkými štetinkami nepoškodili ďasná.

Medzizubnú kefku vopchajte medzi jednotlivé zuby a vždy ňou prejdite párkrát dopredu a dozadu. Toto opakujte každý deň, najlepšie pri večernom čistení.

Čistenie zubov zubnou niťou

Pri správnej zubnej hygiene musíte použiť nielen medzizubnú kefku, ale aj zubnú niť. Tou sa dostanete k celej ploche čisteného priestoru. A ako na to?

Odtrhnite si potrebné množstvo a konce si omotajte okolo prstov. Potom postupne prechádzajte od vrchu až po spodok medzi jednotlivými zubami. V druhom kole zachyťte nite okolo prednej časti zubu, aby ste vytvorili písmeno C, a takto prejdite až dole. Týmto spôsobom dáte dole povlak aj z tejto časti zubov.

Niektorí ľudia si naťahujú zubnú niť na umelé paličky. Tie však nie sú vhodné, pretože rovnakým miestom zachádzate medzi všetky zuby, čím iba roznášate baktérie, ktorých ste sa chceli zbaviť.

starostlivosť o zubov čistenie zubov zubnou niťou
Zdroj foto: AdobeStock.com

Nezabúdajte na jazyk

Poriadnu dentálnu hygienu ukončite vždy aj ošetrením jazyka. Na jazyku sa nachádza veľa baktérií, a pokiaľ by ste ho neumyli zubnou kefkou alebo špeciálnou škrabkou, všetky škodlivé látky by sa opäť zaniesli na vyčistený chrup.

Čistenie zubov elektrickou kefkou

Ak používate elektrickú kefku, nezabúdajte na jej dôslednú hygienu. Aj v tomto prípade je nutné meniť nadstavce, pretože časom sú všetky rovnako poškodené a plné baktérií. Technika umývania zubov je rovnaká. Neskracujte si čas, nemeňte ani spôsob.

Výhodou elektrických kefiek je najmä to, že dokážu lepšie očistiť celú plochu zubov, keďže krúživé pohyby sú podstatne rýchlejšie, ako ich dokážeme robiť rukou. No keby ste si neumyli poriadne celý chrup, nepomohla by vám ani táto vymoženosť.

Aká je správna zubná kefka?

Zubná kefka by nemala byť tvrdá. I keď v obchodoch nájdete aj tieto kefky, veľmi ničia ďasná a zubnú sklovinu. Ideálne sú mäkké štetinky, a pokiaľ nemáte žiadne problémy, dobrá je aj stredne mäkká kefka.

Štetinky by mali byť zarovnané a husté. Tak sa vám podarí umyť celú plochu zubov. Vyberajte si radšej modely s menšou hlavičkou, s ktorou sa dostanete aj na ťažko prístupné miesta.

Čistenie zubov sódou bikarbónou

Nie všetci ľudia majú prirodzene bielu sklovinu. Dávajte si preto pozor, aby ste neuváženým bielením neškodili zubom, a pritom nedosiahli vytúžený efekt. Keď sa rozhodnete pre tento krok, zájdite k odborníkom.

Populárne domáce bielenie sódou bikarbónou je veľmi nebezpečné, pretože porušuje zubnú sklovinu. Síce zničíte farebný povlak, ale zároveň narušíte prirodzenú štruktúru chrupu.

čistenie zubov sódou bikarbónou
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako často chodiť na dentálnu hygienu?

Okrem domáceho čistenia zubov, by ste mali pravidelne chodiť na dentálnu hygienu. Odborníci vám skontrolujú stav chrupu, odstránia malé problémy, ako napríklad zubný kameň, opätovne vám vysvetlia správnu starostlivosť o zuby. Frekvencia návštev závisí od toho, v akom stave sú vaše zuby. Ľuďom so zdravým chrupom stačí 1 návšteva ročne, no ak sa im často tvorí zubný kameň, alebo majú predispozíciu na paradontózu, mali by ísť 2x ročne.

Jedlo pre pevnejšie zuby

Kvalitu zubov neovplyvníte len ich pravidelným čistením. Veľmi dôležité je pestrá strava, ktorá im dodá dostatok živín, čím ich posilní. Pre lepšiu kvalitu zubov by ste mali jesť/piť viac:

  • mlieka a mliečnych výrobkov,
  • rýb, rybieho oleja,
  • orechov, tekvicových semienok,
  • jabĺk, jahôd,
  • zeleru, brokolice,
  • ďumbiera.

Najväčšie mýty o zubnej starostlivosti:

  • Na správnu hygienu potrebujete veľa zubnej pasty – v skutočnosti vám postačí množstvo menšie ako malý arašid, pretože dôležitejšia je technika umývania.
  • Starostlivosť o zuby je bolestivá – ani zubná niť, ani zubná kefka, ani medzizubná kefka vám nemôžu spôsobiť bolesť. Ak sa to stáva pravidelne, máte nejaký problém, ktorý musíte vyriešiť so zubárom.
  • Pri krvácaním ďasien skráťte umývanie zubov – toto je jeden z prvých príznakov paradontózy. Začnite používať špeciálne pasty a zubné vody, ale čas čistenia nikdy neskracujte. Mali by ste však menej tlačiť na tie ďasná, kde je paradontóza vážnejšia.
  • Biele zuby sú zdravé zuby – aj toto môže byť iba pozlátko. Mnoho ľudí má túto farbu chrupu danú geneticky, pritom sa o neho vôbec nestarajú. Keby ste sa im však bližšie pozreli na zuby, odhalili by ste množstvo kazov.
  • Zuby sa kazia najmä kvôli cukru – pre váš chrup je horšia konzumácia kyslých jedál a kyslého ovocia. Kyslosť dokáže narušiť zubnú sklovinu viac ako zuby, kvôli tomu sa tvorí aj viac kazov.

Zdroje:

https://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/b/brushing-your-teeth

https://www.mouthhealthy.org/~/media/MouthHealthy/Files/Kids_Section/ADAHowToBrush_Eng.pdf?la=en

https://www.colgate.com/en-us/oral-health/basics/brushing-and-flossing/how-long-should-you-brush-your-teeth-for-0113

https://www.nazuby.eu/technika-cistenia-zubov

https://www.colgate.com/en-us/oral-health/basics/brushing-and-flossing/is-brushing-teeth-after-eating-good-for-you-0313

http://www.cb12.co.uk/blog-post/5-ways-to-clean-your-teeth-without-a-toothbrush-or-toothpaste

http://www.btydental.com/blog/2018/01/is-chewing-gum-good-or-bad-for-your-teeth

Medzizubné kefky – interdentálne kefky

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/electric-toothbrush-vs-manual#manual-pros

https://www.healthxchange.sg/head-neck/oral-health/choose-best-toothbrush

https://bieliace-pasiky.com/blog/rizika-bielenia-zubov-doma/idblog/24

https://nano-b.com/blogs/news/the-30-best-food-for-healthy-teeth-and-gums

Pridaj komentár