Sú strie genetické?

Ak ste sa niekedy čudovali, prečo telá niektorých žien zostávajú po pôrode bez strií, a u iných tam zostanú po celý život, vedci tvrdia, že je to genetické. Popredná spoločnosť, zaoberajúca sa genetikou, 23andMe, vypracovala prvú genetickú štúdiu strií, a identifikovala štyri genetické markery, ktoré súvisia s ich rozvojom. Analyzovala 33 930 žien európskeho pôvodu – 13 930 malo strie, zvyšok nie. Výsledky naznačujú, že kľúčom k účinnejšej prevencii a liečbe strií by mohol byť elastín.

Odhady výskytu strií sa pohybujú v rozmedzí 50 až 80 % (približne toľko žien nimi trpí), ale presné príčiny vzniku sú stále neznáme. Svoju úlohu zrejme zohráva mnoho faktorov, ako nadmerné roztiahnutie kože počas tehotenstva, rýchly rast v dospievaní, rýchly prírastok telesnej hmotnosti, či genetika.

Populárne procedúry na potlačenie strií (v podobe krémov, či laserových ošetrení) sa často zameriavajú na stimuláciu produkcie kolagénu. Silné spojenie medzi elastínom a striami, objavené prostredníctvom tohto výskumu, ponúka príležitosť, ako tieto metódy zlepšiť.

„Vďaka tejto štúdii, prvej svojho druhu, sme identifikovali nové genetické spojenia, ktoré môžu poskytnúť hlbší pohľad na príčiny vzniku strií. Teším sa na pokračovanie výskumu,“ povedal autor štúdie Joyce Tung, Ph.D.

Zdroje:

http://www.medicalnewstoday.com/

http://www.examiner.com/

http://www.dailymakeover.com/

Tento článok vyšiel v tohtoročnom Dermato magazíne číslo 3. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.


Pridaj komentár