Suché päty: Prečo koža praská? Ako vám pomôže urea?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Popraskané päty sú pomerne bežným javom, ktorý však okrem neestetického vzhľadu dokáže spôsobiť aj chvíle nepohodlia, alebo dokonca bolesť.

Stvrdnuté päty sú najčastejšie dôsledkom suchej pokožky na chodidlách. Neraz ich sprevádzajú aj žltéhnedé mozole okolo okraja päty.

V ťažších prípadoch sa do týchto trhliniek môže dostať infekcia, suché päty môžu krvácať. S problémom suchej pokožky na nohách/pätách sa počas života stretne veľké množstvo ľudí.

Najčastejšie príčiny suchej pokožky na pätách:

  • slabá hydratácia,
  • faktory okolia – suchý vzduch, prašné prostredie,
  • záťaž pri nadmernom chodení či športe,
  • nesprávny výber obuvi,
  • genetická predispozícia.

Na Slovensku nemáme presné štatistiky, ale tie svetové prezrádzajú, že napríklad v Spojených štátoch amerických má s popraskanou pokožkou na nohách skúsenosť 20 % dospelých, pričom u žien sa tento problém vyskytuje častejšie.

„Suchá koža postupne vedie k tvorbe hyperkeratóz, ktoré nebolia, avšak pre pacienta predstavujú skôr estetický problém,“ vysvetľuje MUDr. Denisa Gažiová z Dermatovenerologickej kliniky SZU a FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica.

Zhrubnutá pokožka stráca elasticitu

A samozrejme, že potom je náchylná na tvorbu otlakov, fisúr a ragád, ktoré bolia a obmedzujú človek pri bežných aktivitách. Práve v tomto štádiu ľudia najčastejšie vyhľadajú pomoc dermatológa.

Suchej popraskanej pokožky na nohách sa nezbavíme ľahko, to ešte však neznamená, že nás musí trápiť po zvyšok života. Výsledky môže priniesť niekoľko jednoduchých techník, na ktoré si nájdeme každý deň trochu času. Najdôležitejším krokom je poznanie, čo tento stav spôsobuje.

prečo praskajú suché päty
Zdroj foto: Shutterstock.com

Prečo koža praská?

Existuje niekoľko potenciálnych príčin, ktoré spôsobujú suchú až popraskanú kožu na nohách. Môže to byť jedna z nich, ale aj kombinácia viacerých. Tu sú tie najčastejšie.

Suchá koža

Ak máte prirodzene suchú pokožku, mali by ste svoje nohy pravidelne zvlhčovať. Keď ponecháte suchú pokožku bez starostlivosti, bude ešte suchšia, a to povedie k prasklinám. Preto venujte niekoľko minút denne exfoliačným (exfoliácia = odstraňovanie mŕtvych buniek kože) a zvlhčujúcim postupom. Je to oveľa lepšie, ako potom liečiť už popraskané päty.

Príliš dlhé státie na nohách

Ak máte prácu, pri ktorej stojíte po celý deň na tvrdej podlahe, alebo pri nej nosíte vysoké podpätky, mali by ste zainvestovať do špeciálnych vložiek do topánok, ktoré sa umiestňujú pod päty.

Obezita

Popraskanú pokožku na pätách môže spôsobiť aj nadváha. Naše nohy nesú váhu celého tela, a keď sa naša hmotnosť zvýši, trpia. Znížením hmotnosti môžeme vznik prasklín na pätách eliminovať.

Zdravotný stav

Ak vám diagnostikovali cukrovku, ekzém, problémy so štítnou žľazou, psoriázu alebo atletickú nohu, pravdepodobne sa zaradíte k ľuďom, ktorých budú popraskané päty trápiť pravidelne, ak nie neustále.

Starnutie

S pribúdajúcimi rokmi stráca naše telo prírodné oleje, ktoré pomáhajú udržiavať pokožku hydratovanú a elastickú. Keďže sa pokožka vysušuje, koža na nohách začína praskať.

Nadmerný pobyt vo vode

Prírodné oleje môže z našej pokožky „vytiahnuť“ aj to, keď trávime priveľa času vo vode. Dlhé kúpanie alebo státie vo vode spôsobuje, že sa pokožka na nohách vysuší a praskne.

čo na stvrdnuté päty
Zdroj foto: Shutterstock.com

Studené počasie

V zimných mesiacoch sa stav popraskaných nôh môže zhoršiť. Pokožku vysušuje nízka vlhkosť vzduchu a takisto vykurovanie v domácnosti, v aute, alebo na pracovisku.

Niektoré mydlá

Našu pokožku vysušuje aj používanie mydiel, ktoré nemajú žiadne zvlhčujúce vlastnosti. Preto sa vyhnite mydlám, ktoré sú silne parfumované alebo obsahujú veľa chemikálií, hlavne laurylsulfát sodný.

Genetika

Ak máte pocit, že bez ohľadu na to, ako sa snažíte, svoje päty jednoducho neudržíte mäkké, môže byť za tým aj genetická príčina. S tým síce veľa nenarobíte, ale o to viac sledujte svoje suché päty a starajte sa o ne.

Chorobná príčina

Ak sa stav napriek štandardnej starostlivosti nezlepšuje, navštívte kožného lekára, aby zistil, či nejde o hubovú infekciu, alergiu, psoriázu alebo geneticky podmienené ochorenie.

Hydratovať, hydratovať

Suchá a popraskaná koža na nohách nie je niečo, s čím sa musíte jednoducho zmieriť – existuje niekoľko druhov krémov, ktoré dodajú pokožke potrebnú hydratáciu. Sú to:

  • krémy s obsahom urey (močoviny),
  • hydratačné krémy na báze laktátu sodného,
  • vazelína,
  • detský olej,
  • bambucké maslo.

Na trhu sú dostupné rôzne produkty s hydratačným a keratolytickým účinkom, ktoré sú vhodné ako prevencia, ale aj ako liečba suchej a zhrubnutej pokožky. Odborníka navštívte, ak suchosť a zhrubnutie kože pretrváva, či napriek režimovým a liečebným snahám progreduje (zhoršuje sa, rozšíri na väčšiu plochu).

„Netreba vyčkávať do štádia tvorby ragád, ktoré sú často sprevádzané bolesťou a krvácaním. Ako snáď pri všetkom, aj v danom prípade je ideálna prevencia,“ uvádza MUDr. Denisa Gažiová.

Čo je urea?

Urea (močovina) je prirodzene sa vyskytujúca zvlhčujúca látka, ktorá sa nachádza v povrchovej vrstve našej pokožky. Je aktívnou súčasťou prírodného hydratačného faktora pokožky, ktorý ju udržuje hydratovanú a chránenú, aby správne fungovali všetky jej funkcie. Označuje sa aj ako hydroxyetyl močovina, no nesmie sa zamieňať s konzervačnými činidlami diazolidinyl močovinaimidazolidinyl močovina.

Urea vzniká v rohovinovej vrstve pokožky pri rozklade proteínov. Aby sme pochopili, ako urea funguje, je dôležité porozumieť štruktúre kože.

Vonkajšiu vrstvu kože – stratum corneum – tvoria korneocyty, medzibunkový cement, ktorý je vysoko odolný voči mnohým chemickým činidlám. Vnútri korneocytov je prírodný zvlhčujúci faktor – zmes látok, ktoré viazaním molekúl vody regulujú hladinu vlhkosti na povrchu.

„V zdravej koži sa urea vyskytuje v koncentráciách od 1 percenta. Prípravky určené na ošetrenie suchej pokožky na pätách obsahujú syntetickú ureu poväčšine v koncentráciách 5 – 15 %,“ upresňuje MUDr. Denisa Gažiová.

S vekom množstvo urey klesá. Zdravá koža zvyčajne obsahuje 28 mikrogramov močoviny na centimeter štvorcový, suchá koža až o 50 % menej a pokožka s ekzémom až o 80 % menej.

krém na suché päty s ureou
Zdroj foto: Shutterstock.com

Nie je krém ako krém

Aplikáciou zmäkčujúcich a okluzívnych krémov dochádza síce k okamžitej hydratácii, ide však len o dočasné riešenie. Na rozdiel od močoviny, pri používaní týchto krémov sa nezlepšuje schopnosť kože tvoriť a zadržať vodu.

Urea pri nanášaní na pokožku preniká do stratum corneum, kde sa ľahko absorbujezadržiava vodu, čím sa zvyšuje schopnosť pokožky udržiavať vlhkosť a rehydratovať sa. Ďalšími látkami, ktoré dokážu prenikať do stratum corneum, sú kyselina mliečna a aminokyseliny. Dôsledkom nedostatku oleja a vody vo vonkajšej vrstve pokožky – epidermis, je šupinatá, popraskaná a svrbiaca pokožka.

Hydratuje a regeneruje suché päty

Prvou veľkou výhodou močoviny je, že je hydrofilná. Znamená to, že močovina dokáže na seba viazať vodu, a tak chráni kožu pred dehydratáciou. Pri pravidelnom používaní prípravkov s jej obsahom dokážeme koži prinavrátiť pružnosť.

Urea je prírodným hydratačným prostriedkom, ktorý suchej pokožke okamžite pomôže. Okrem hydratácie, má aj regeneračné účinky a stabilizuje ochrannú funkciu kože. Vďaka jej antibakteriálnemu účinku, produkty s obsahom urey nepotrebujú konzervačné látky, čo znižuje riziko vzniku alergie, a pacienti ich všeobecne dobre tolerujú.

Ďalšie benefity

Urea je takisto prírodným exfoliantom. Funguje v synergii so zložkami, ktoré tvoria molekulárnu štruktúru kože, ako je napríklad kyselina mliečna. Kombinácia urey a kyseliny mliečnej odstraňuje odumreté kožné bunky a látky z vrchnej vrstvy. Tým sa zlepšuje výmena buniek v epiderme a výrazne sa zlepšuje schopnosť pokožky viazať vodu.

Vďaka týmto jemným exfoliačným účinkom močoviny je pokožka veľmi hladká a jej textúra viditeľne mäkšia. Štúdie ukázali, že jednou z kľúčových úloh urey je zvyšovanie priepustnosti niektorých látok, ktoré sa používajú pri starostlivosti o pokožku do kože. Jednoducho povedané, slúži ako „výťah“ pre iné ingrediencie a napomáha im, aby ľahšie prenikli do epidermy.

Urea teda zlepšuje prienik lokálne používaných liekov, ktoré sa používajú pri liečbe atopickej dermatitídy, ekzémov, psoriázy a popraskaných piat. Prípravkami s obsahom vyšších koncentrácií urey (15 – 20 %) možno dosiahnuť dobrý keratolytický efekt.

„V štádiu fisúr a ragád môže aplikáciu prípravkov s ureou sprevádzať pocit svrbenia a pálenia. Preto sa odporúča prvotná aplikácia non-urea preparátov, s následnou aplikáciou urey po dosiahnutí celistvosti kože,“ uzatvára MUDr. Denisa Gažiová.

Tento článok bol uverejnený v Dermato magazíne číslo 2018/1. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať tu.

Pridaj komentár