Suchý kašeľ a vlhký kašeľ: Aký je medzi nimi rozdiel?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Kašeľ je prudký reflex, ktorý majú ľudia aj mnohé zvieratá. Je to obranný reflex, ktorým telo zbavuje pľúca a dýchacie cesty dráždivých látok, ako sú hlieny, mikróbynečistoty.

Kašľať môžeme zámerne alebo nedobrovoľne. Hoci niekedy môže byť kašeľ znakom vážnej choroby, oveľa častejšie sa objavuje príležitostný akútny kašeľ, ktorý považujeme za normálny.

Zbystriť pozornosť a navštíviť lekára by sme mali, ak kašeľ pretrváva dlhšie ako 8 týždňov (u detí 4 týždne). Vtedy hovoríme o chronickom kašli. Lekársku pomoc vyžaduje aj kašeľ, ktorý produkuje sfarbený alebo krvavý hlien.

Ak je kašeľ veľmi silný, rýchlosť „vyrazeného“ vzduchu môže dosiahnuť až 800 km za hodinu. Dlhotrvajúci, silný kašeľ je natoľko vyčerpávajúci, že môže spôsobiť nespavosť, bolesti hlavy, samovoľný únik moču, dokonca zlomiť rebrá.

Fázy kašľa:

  • iritácia (dráždenie)
  • inhalácia (nadýchnutie),
  • zvýšený tlak v krku a pľúcach (s uzavretými hlasivkami),
  • prudké uvoľnenie vzduchu (hlasivky sa otvoria, čo vytvorí charakteristický zvuk).

Druhy kašľa:

  • Akútny kašeľ – má náhly nástup a môže trvať až 3 týždne.
  • Subakútny kašeľ – pretrváva 3 – 8 týždňov.
  • Chronický kašeľ – trvá dlhšie ako 8 týždňov.
  • Produktívny (vlhký) kašeľ – produkuje hlien.
  • Suchý kašeľ – nič sa netvorí.

Príčiny suchého kašľa

Suchý kašeľ sa väčšinou objavuje pri zápale horných dýchacích ciest, prechladnutí alebo chrípke. Ako už z názvu vyplýva, tento kašeľ nesprevádza hlien. Ak však pokračuje aj po odznení iných príznakov prechladnutia, môže byť signálom skrytého zdravotného problému.

Suchý kašeľ býva intenzívnybolestivý, a cítime ho skôr v hrdle ako v hrudníku. Obvykle ide „ruka v ruke“ s chronickými ochoreniami pľúc.

Kedy nás núti na kašeľ?

Niektorí ľudia začnú kašľať, akonáhle dýchajú veľmi suchý, ohriaty vzduch, napríklad po prvom zapnutí radiátorov na jeseň. Kašeľ môžu vyvolať aj dráždivé látky v životnom prostredí (rôzne výpary, prach, cigaretový dym), alergie, výtok z dutiny nosnej alebo astma.

suchý kašeľ príčiny
Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo pomáha, keď mám suchý kašeľ?

V liečbe suchého kašľa sa používajú tzv. antitusiká. Tie kašeľ upokojujú, zmierňujú kašliaci reflex a uľavia od bolestivosti pri kašľaní.

Antitusiká neslúžia na liečbu vlhkého kašľa, ktorá sprevádza hlien. Ak lekár neurčí inak, využívajú sa výhradne pri suchom, dráždivom kašli. V lekárňach máte na výber hneď niekoľko druhov týchto liekov – v podobe kvapiek, sirupov alebo obalovaných tabletiek.

Pokiaľ trpíte chronickým suchým kašľom, alebo vaše ťažkosti pretrvávajú dlhšie ako týždeň, hoci ste zodpovedne užívali antitusiká, radšej vyhľadajte lekára.

Domáca liečba suchého kašľa

  • Predchádzajte dehydratácii. Tekutiny upokojujú podráždené hrdlo. Suchý, dráždivý kašeľ výborne reaguje na med (rozpustený v horúcej vode, čaji alebo citrónovej šťave).
  • Suchý kašeľ zmiernite, keď budete spať s hlavou na viacerých vankúšoch.
  • Použite zvlhčovač, ktorý pridá vlhkosť do miestnosti. Do zvlhčovača aplikujte len čistú vodu.
  • Prestaňte fajčiť, nepoužívajte ani iné formy tabaku.
  • Vyhnite sa znečistenému prostrediu, v ktorom hrozí vdychovanie dymu, prachu alebo iných dráždivých látok.

Vlhký kašeľ

Vlhký kašeľ sa nazýva aj produktívny, pretože sa pri ňom vytvára hlien. Často ho pozorujeme u ľudí, ktorí trpia astmou, bronchitídou alebo inými ochoreniami, pri ktorých sa v pľúcach usádza hlien, či iné tekutiny.

Vlhký kašeľ môže byť tiež posledným príznakom pri prechladnutí alebo infekcii. Zvyčajne ho sprevádza dýchavica, horúčka, sipot a bolesť v hrudi.

Symptómy sú často horšie po prebudení a pri rozprávaní. Okrem liekov proti kašľu pomáha väčší príjem tekutínvyššia vlhkosť vzduchu.

vlhký kašeľ bez teploty
Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo signalizuje kašeľ s hlienom?

Zelený alebo žltý hlien je spravidla znakom, že naše telo bojuje s infekciou. Farebný hlien môže naznačovať tieto ochorenia:

Hnedý (alebo „hrdzavý“) hlien môže poukazovať na ochorenia:

  • bakteriálny zápal pľúc,
  • bakteriálna bronchitída,
  • cystická fibróza,
  • pneumokonióza – nevyliečiteľná choroba pľúc (spôsobuje ju inhalovanie prachu z uhlia, azbestu a silikózy),
  • pľúcny absces – ložiskový zápal v pľúcnom tkanive.

Biely hlien sa môže spájať s týmito zdravotnými problémami:

Čierny hlien môže poukazovať na tieto choroby a zlozvyky:

  • fajčenie,
  • pneumokonióza – sprevádza ju dýchavica, väčšinou postihuje ľudí, ktorý dýchajú uhoľný prach,
  • plesňová infekcia – na príčine sú čierne kvasinky (Exophiala dermatitidis), častejšie postihuje ľudí s cystickou fibrózou.

Číry hlien

Číry (čistý) hlien obsahuje vodu, bielkoviny, protilátky a rozpustené soli, ktoré premasťujú a zvlhčujú dýchací systém. Zvýšená produkcia číreho hlienu znamená, že sa telo pokúša vyplaviť dráždivé látky, ako peľ alebo nejaký typ vírusu. Číry hlien vzniká na obranu organizmu pri chorobách:

Červený alebo ružový hlien

Tieto farby znamenajú, že sa v hliene nachádza krv. Tu sú možné príčiny:

kašľanie v noci
Zdroj foto: Shutterstock.com

Dusivý kašeľ v noci

Poznáme to všetci: nepríjemné pocity v krku, ktoré prerastú až do dráždivého kašľa, prídu práve vo chvíľach, keď sa snažíte zaspať. Alebo aj zaspíte, no kašeľ vás prebudí uprostred noci. Ako si s tým poradiť?

  • Nakloňte si vankúš. Dráždivé látky sa jednoduchšie dostanú do krku a spustia kašeľ, keď ležíme. Skúste si dať pod hlavu viac vankúšov, aby hlava bola vyššie.
  • Používajte zvlhčovač vzduchu. Je vedecky dokázané, že suchý teplý vzduch je plný mikróbov a choroboplodných zárodkov. Tie v priestore víria a napádajú náš dýchací systém. Obzvlášť v zime je prostredie okolo nás ešte viac zhoršené vykurovaním a suchým vzduchom. Zvlhčovač udržiava v izbe vlhkosť, čím výrazne zlepšuje dýchanie.
  • Starý dobrý med. Med v kombinácii s horúcim nápojom pomáha uvoľniť hlien v krku. Vmiešajte 2 čajové lyžičky medu do čaju bez kofeínu (napr. bylinkový čaj). Čaj vypite pred spaním. Nikdy však nedávajte med deťom mladším ako 1 rok!
  • Alergia na prach. Častá príčina kašľa, najmä toho nočného, keď sme vystavení roztočom. Používajte antialergické obliečky a plachty perte v horúcej vode 1x týždenne. Na odstránenie bežných alergénov používajte vzduchový filter. Domáce zvieratá nenechávajte vo svojej spálni, tobôž vo svojej posteli. Na vysávanie kobercov používajte vysávač s HEPA filtrom (pre alergikov). Tieto odporúčania platia aj pri astme, keď je súčasťou liečby aj inhalátor.
  • Nádcha. Na prekonanie prechladnutia zvyčajne postačuje oddych, kuracia polievka, tekutiny a čas. Ak nič z toho nepomôže, závažná nádcha sa lieči (u dospelých a detí starších ako 6 rokov) liekmi proti nádche. Väčšinou sa používajú tzv. dekongestíva – nosové kvapky na zmiernenie opuchu nosovej sliznice.
  • Prestaňte fajčiť. Chronický kašeľ je bežná „odmena“ za dlhodobé fajčenie. Skoncovanie s týmto zlozvykom nielenže zmierňuje kašeľ, ale vylepší celkové zdravie.
fajčenie a kašeľ
Zdroj foto: Shutterstock.com

Dlhodobý kašeľ u dospelých

Pri zakašľaní, ktoré trvá minútu-dve, si pomyslíme, že nás iba niečo podráždilo v dýchacích cestách. Pri jedno- až dvojdňovom kašli zas, že sme niekde prechladli alebo „chytili“ chrípku.

Po týždni nás „prepadne“ zápal priedušiek alebo alergia. Ale po 3 alebo 4 týždňoch kašľania začneme mať vážne obavy. Tie nie sú neopodstatnené, a určite treba vyhľadať lekára, ktorý nájde príčinu kašľa.

Je pravda, že niektorí pacienti zažívajú pocit frustrácie a úzkosť, keďže diagnostika niekedy trvá aj niekoľko týždňov. Kašeľ ruší ich spánok, sú unavení, zhoršuje sa koncentrácia a pracovný výkon. Toto obdobie môže otriasť ich sociálnym životom. Navyše, kašeľ môže mať aj fyzické následkyinkontinenciu moču, omdletie alebo zlomené rebrá.

Naozaj prestaňte fajčiť

Hlavnou príčinou chronického dlhodobého kašľa je fajčenie. U väčšiny fajčiarov sa – skôr či neskôr – vyvinie chronický „fajčiarsky“ kašeľ.

To môže viesť k oveľa závažnejším ochoreniam, ako napr. chronická obštrukčná choroba pľúc, rozdutie pľúc (emfyzém), zápal pľúc či rakovina pľúc.

Na diagnostiku príčin chronického kašľa niekedy postačuje jednoduché röntgenové vyšetrenie hrudníka.

Ak máte záujem o pacientsku brožúru Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP), kde sa dozviete viac podrobností o prevencii, vyšetreniach a liečbe, môžete si ju zadarmo stiahnuť TU.

1 odpovedí na “Suchý kašeľ a vlhký kašeľ: Aký je medzi nimi rozdiel?

Pridaj komentár