Studený zápal pľúc: Čo to je? Ako zistíme, že nejde o prechladnutie?

Studený zápal pľúc.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

„Chodiaca“ pneumónia je názov ako stvorený pre postavu z hororového filmu. Túto infekčnú chorobu poznáme skôr pod názvom studený či suchý zápal pľúc. Studený zápal pľúc nie je o nič menej nebezpečný ako iné typy zápalu pľúc. Odborníci ho nazývajú atypická pneumónia – jednak preto, že nielen prejavy, ale aj priebeh sa líši od typického zápalu pľúc. Odlišný je i pôvodca choroby.

Čo je to studený zápal pľúc?
Poznáte príčiny vzniku studeného zápalu pľúc?
Aké príznaky má suchý zápal pľúc?
Ako prebieha diagnóza a liečba suchého zápalu pľúc?
Ktoré tipy zmiernia šírenie infekcie?

Prečo sa suchý zápal pľúc nazýva aj „chodiaca“ pneumónia?

Názov tohto infekčného stavu vyplynul z prekladu anglického „walking pneumonia“. Pri ochorení chýbajú akútne príznaky, ktoré sú bežné pre klasický zápal pľúc. Napriek tomu vo závažnejších prípadoch budete potrebovať hospitalizáciu.

Atypický zápal pľúc môžete dostať bez toho, aby si ochorenie uvedomili. Suchý zápal pľúc môžete vnímať ako obyčajnú nádchu s kašľom. Až diagnostika ukáže, že ide o zápal pľúc.

Tento stav preto netreba zanedbávať, zvlášť u malých detístarých ľudí: Neliečený zápal môže mať fatálne následky!

„Studený“ a „suchý“ zápal pľúc

Atypický zápal pľúc bežne poznáme ako suchý alebo tiež studený zápal pľúc. Názvy vznikli na základe prejavov choroby. Chorí na studený zápal pľúc zvyčajne nemajú horúčku, typickú pre iné druhy zápalu pľúc (preto „studený“) a fyzikálny nález je tiež chudobný – hlieny vykašliavajú len minimálne (preto „suchý“).

Prečo vzniká suchý zápal pľúc?

Najčastejším pôvodcom atypickej pneumónie je baktéria Mycoplasma pneumoniae, menej často Chlamydophila pneumoniae. Choroba sa prenáša kvapôčkovovzdušnou cestou – najčastejšie pri kýchaní či kašli chorého.

Príznaky sa neraz objavia až 3 týždne od nakazenia.

suchý zápal pľúc
Za rizikové z hľadiska roznášania infekcií dýchacích ciest môžeme považovať aj školské jedálne, v ktorých sa vystriedajú stovky detí za pár hodín. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kde na vás striehne studený zápal pľúc?

Tak, ako pri väčšine infekčných chorôb, najvyššie riziko máte vtedy, ak sa často pohybujete v zaľudnených priestoroch – v školách, domovoch dôchodcov, internátoch, či na otvorených pracoviskách. Náchylnejší sú tiež fajčiariľudia s oslabenou imunitou.

Choroba sa nevyhýba ani deťom a mladým dospelým do 40 rokov.

Aké má suchý zápal pľúc príznaky? Často pripomínajú nádchu!

Patria k nim:

Zvýšená teplota (či horúčka) sa môže, ale nemusí objaviť. Práve preto hrozí riziko, že ochorenie prehliadnete. Keďže nemáte vyššiu teplotu či horúčku, môžete mať pocit, že váš stav nie je vážny. A to aj vtedy, keď nenápadné príznaky trvajú dlho.

Avšak, aj pri týchto, zdanlivo neškodných príznakoch, je potrebná návšteva u lekára.

Zhruba takto vyzerá baktéria, ktorá vyvoláva suchý zápal pľúc a ďalšie ochorenia pod mikroskopom. 3D ilustrácia.

Aké komplikácie vám hrozia?

Atypická pneumónia sa často prejavuje ako miernejšia forma zápalu pľúc, v zriedkavých prípadoch však môžu nastať vážne komplikácie:

  • prepukne do ťažkej formy zápalu pľúc,
  • klesne počet červených krviniek, v tkanivách vzniká nedostatok (anémia),
  • mozgová infekcia – encefalitída, meningitída,
  • problémy s obličkami,
  • začervenanie kože, vyrážka.

Ako zistím, či mám atypickú pneumóniu?

Na základe vášho chorobopisu a konkrétnych príznakov lekár rozhodne o spôsobedruhu vyšetrenia. Okrem klasického vyšetrenia (fonendoskopom) môže nariadiť odber krvi – na zistenie prítomnosti špecifických protilátok, či odber hlienu, z ktorého možno mikroorganizmy vykultivovať.

Pri podozrení na atypický zápal pľúc vás nasmeruje na röntgen pľúc, čo je pri tejto infekčnej chorobe najefektívnejšia diagnostická metóda. Napriek chudobnému fyzikálnemu nálezu (teplota, kašeľ, bolesť na hrudi) je totiž röntgenový nález rozsiahly.

Keď sa potvrdí, že máte suchý zápal pľúc

Ak vám lekári potvrdia tento stav, dostanete antibiotiká. Na baktériu Mycoplasma pneumoniae nefungujú mnohé druhy antibiotík (napr. penicilíny a cefalosporíny). Preto lekári na liečbu suchého zápalu pľúc používajú najčastejšie makrolidy (erytromycín, azitromycín) alebo tetracyklíny (doxycyklín).

Liečba zvyčajne trvá 10 – 14 dní. Nezabudnite popri antibiotikách užívať aj probiotiká na podporu črevnej mikroflóry.

Pri silnom, suchom, dusivom kašli pomôžu užívať lieky na jeho tlmenie, vo forme sirupov, kvapiek alebo tabliet. Pite veľa tekutín, ideálne čistú vodu a nesladený čaj. Doprajte si odpočinok.

Môžete sa tejto chorobe vyhnúť?

Proti suchému zápalu pľúc neexistuje žiadne očkovanie. Avšak i tak vieme minimalizovať šancu, aby sa nákaza nerozšírila medzi ostatných ľudí.

Tipy:

  • pri kašli a kýchaní si zakrývame ústa a nos hygienickou vreckovkou, alebo kašleme do ohybu lakťa,
  • vreckovky po použití vyhodíme do odpadkového koša,
  • často si umývame ruky (mydlom),
  • ak nie je k dispozícii voda a mydlo – použijeme antibakteriálny gél.

(Samozrejme, tieto rady fungujú ako preventívne opatrenia, ktoré zabraňujú šíreniu akýchkoľvek infekčných chorôb dýchacieho systému, nielen atypického zápalu pľúc.)

Záver

Jeseň a zima sú ročné obdobia, známe rýchlym šírením infekčných chorôb dýchacej sústavy, ako nádcha, chrípka, angína, zápal priedušiek, či zápal pľúc. Zvlášť v tomto období sa treba intenzívnejšie chrániť pred nákazou:

  • správnou životosprávou,
  • užívaním vitamínovminerálov,
  • vhodne zvoleným (teplým) oblečením.

Ak sa vás napriek prevencii začnú trápiť bolesti hlavy, svalov, únava alebo kašeľ, ktoré neprechádzajú ani po pár dňoch, nič nepodceňujte, ale vyhľadajte lekársku pomoc.

Autorka vyštudovala na Farmaceutickej fakulte UK

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská

Zdroje:

http://www.webmd.com/lung/walking-pneumonia

http://www.cdc.gov/pneumonia/atypical/mycoplasma/index.html

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000079.htm

Pridaj komentár