Cievna mozgová príhoda

garant podstránky:
MUDr. Ester Točíková, MBA

Súvisí diabetes s cievnou mozgovou príhodou? Ako zvládnem dve diagnózy?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Cukrovkári dobre vedia, že ich diagnóza je celoživotná. Sú oboznámení aj s tým, že tento stav prináša so sebou viaceré riziká.

Diabetes zvyšuje riziko mnohých zdravotných problémov. My sa zameriame na potenciálne najnebezpečnejšiu možnosť – cievnu mozgovú príhodu.

Vedeli ste, že cukrovkári majú 1,53-násobne vyššie riziko cievnej mozgovej príhody, ako ostatní ľudia?

Prečo je to tak?

Priveľa cukru = zvýšená zrážanlivosť krvi a zužovanie tepien

Najväčším problémom cukrovky je to, že organizmus nedokáže vytvárať inzulín, alebo ho nevie správne používať. Keďže inzulín spolupracuje na presúvaní cukru do buniek, diabetici majú často priveľa cukru v krvimálo cukru v bunkách.

Z tohto stavu vzniká celá sériu chorobných zmien v tele, s následkami aj na steny cievzrážanlivosť krvi. Cukrovkári mávajú zvýšenú zrážanlivosť krvi, čo môže viesť k tvorbe krvných zrazenín, ktoré upchávajú cievy.

Takisto proces zužovania ciev je u cukrovkárov zrýchlený. Nánosy na stenách môžu cievy nebezpečne zúžiť, alebo úplne zapchať.

Keď sa prietok krvi do mozgu zastaví, dochádza k cievnej mozgovej príhode, ľudovo – k mŕtvici. V takom prípade hovoríme o cievnej mozgovej mŕtvici z nedokrvenia – odborne ischemickej cievnej mozgovej príhode, pretože vzniká kvôli upchatiu ciev. Až 87 % všetkých cievnych mozgových príhod cukrovkárov je ischemických.

Cukrovkárov postihuje mozgová mŕtvica z nedokrvenia, zriedkavo je príčinou krvácanie do mozgu.

Faktory, s ktorými rastie riziko CMP

Ako sme spomenuli, už samotná cukrovka zvyšuje riziko cievnej mozgovej príhody 3-násobne. To však nie je všetko. Tu sú ďalšie faktory, ktoré znásobujú riziko CMP:

  • vek nad 55 rokov,
  • neliečená, alebo nedostatočne liečená cukrovka,
  • predchádzajúca cievna mozgová príhoda alebo mini-mŕtvica,
  • ochorenie srdca a krvi,
  • vysoký krvný tlak,
  • nadváha,
  • vysoký LDL cholesterol a nízky HDL cholesterol,
  • fajčeniealkohol.
diabetes-mellitus-1-typu
Zdroj foto: AdobeStock.com

Dva typy cukrovky

Existujú dva typy cukrovky – typ 1 a typ 2. Štúdie, ktoré sledujú výskyt cievnej mozgovej príhody u cukrovkárov typu 1, sú ojedinelé. Vieme však, že približne 7 % úmrtí cukrovkárov typu 1 spôsobuje mozgová mŕtvica. Riziko cievnej mozgovej príhody je pri cukrovke typu 2 dobre zmapované.

Pozrime sa na rozdiely medzi typom 1 a typom 2:

  • Cukrovka typu 1 – vzniká, keď telo zastaví tvorbu inzulínu. V krvnom riečisku sa zvyšuje hladina cukru, ktorá sa nevie dostať do buniek, aby ich vyživovala. Tento typ cukrovky sa obvykle začína v detstve, alebo počas dospievania.
  • Cukrovka typu 2 – trpí ňou 90 % cukrovkárov. Vzniká vtedy, keď telo vyrába inzulín, ale nedostatočne, alebo keď telo nereaguje na inzulín správne. Cukrovka 2. typu sa zvyčajne rozvíja v dospelosti. Treba vedieť, že cukrovka 2. typu je progresívny stav, teda sa časom bude zhoršovať, ak nebude správne liečená, alebo chorý nebude dodržiavať odporúčania lekárov.

Rizikové faktory pri cukrovke

Rozsiahla štúdia, ktorá skúmala takmer 15 000 pacientov s diabetom typu 2, potvrdila rastúce riziko mozgovej mŕtvice pri cukrovke. Výskum bol zameraný na diabetikov vo veku 4097 rokov.

Nepriaznivými prognostickými faktormi boli: zvyšujúci sa vek, ochorenia srdcaciev, vysoký LDL cholesterol a nízky HDL cholesterol. U oboch pohlaví riziko mozgovej mŕtvice výrazne rástlo, ak už v minulosti prekonali mozgové nedokrvenie.

Ako si môže cukrovkár znížiť riziko CMP?

  • pravidelná kontrola glukózy v krvi,
  • dodržiavanie stanovenej liečby,
  • kontinuálne sledovanie u lekára,
  • úprava stravovacích návykov,
  • pravidelné cvičenie,
  • udržiavanie optimálnej hmotnosti,
  • vyhýbanie sa alkoholu a nikotínu.
diabetes-mellitus-2-typu
Zdroj foto: AdobeStock.com

Veľmi zlá kombinácia: Fajčenie a diabetes

Je známe, že fajčenie zvyšuje u zdravých ľudí riziko kardiovaskulárnych problémov a obmedzuje prietok krvi. Keďže u cukrovkárov sa často tvoria nánosy na cievach, fajčením sa táto situáciu ešte viac vyhrotí. Nedostatočný prietok krvi môže ovplyvniť aj rukynohy, resp. spôsobovať bolesti pri chôdzi.

Zúžené cievy v nohách vedú k pocitu chladu, z čoho môže vzniknúť diabetická neuropatia. Ide o stav, keď sa citlivosť končatín nebezpečne zníži. Diabeticku neuropatiu môžu sprevádzať silné bolesti.

Najnebezpečnejšie je, keď sa zúžia prítokové cievy do mozgu. Tu už reálne hrozí cievna mozgová príhoda.

Prečo sa vyhýbať alkoholu?

Alkohol jednoznačne zvyšuje riziko cievnej mozgovej príhody. Nárazové pitie urobí s glukózu v krvi hotovú smršť. Týždenne by ste nemali vypiť viac ako 14 jednotiek alkoholu, ale rozdelených do minimálne 3 dní.

Cvičenie pre diabetikov – čo je dostatočné?

Nemusíte chodiť každý deň do posilňovne. Stačí aktívna chôdza. Môžete začať s polhodinovými prechádzkami denne, už tie znižujú riziko mŕtvice o polovicu. Pokračujte s drobnými cvikmi doma, či v práci. Vždy po 20 minútach sedenia sa postavte a poprechádzajte po miestnosti. S cvičebným plánom na mieru vám pomôže aj lekár.

Ako upraviť stravovanie, aby ste znížili riziko CMP?

Cukrovka sama o sebe vyžaduje zmenu stravovacieho režimu. Riziko CMP znížite tým, že budete jesť pestrú stravu, veľa vlákniny, ovociazelenina, s minimálnym príjmom cukrov. Nakupujte potraviny s nízkym glykemickým indexom, rovnako obmedzte konzumáciu spracovaných jedál. Uprednostňujte doma pripravované jedlá.

diabetes mellitus 1 typu strava
Zdroj foto: AdobeStock.com

Diagnostika cukrovky po cievnej mozgovej príhode

V niektorých prípadoch je cukrovka 2. typu diagnostikovaná až po cievnej mozgovej príhode. Je to preto, že zvýšený cukor v krvi nemusí spôsobovať problémy v bežnom živote, takže mnohí ľudia ani nevedia, že ju majú. Lekári veľakrát odhalia cukrovku pri preventívnych vyšetreniach, počas hospitalizácie, či pri liečbe iného zdravotného problému.

Poznajte prvotné prejavy CMP

Mnohých ľudí, ktorí nemajú cukrovku, upozornia na nebezpečenstvo mozgovej porážky tzv. mini-mŕtvice, odborne nazývané tranzitórne ischemické ataky – TIA (prechodné mozgové nedokrvenia). Nezanechávajú po sebe žiadne poškodenie mozgu, pretože dočasne prerušený prítok krvi do mozgu sa sám upraví a mozog nedostatku výživy odolá.

U diabetika to tak nie je. Mozog už pri kratšom nedokrvení reaguje trvalým poškodením. Pokiaľ sa však TIA u diabetika vyskytne, má obrovský význam pri prevencii mozgovej porážky. Upozorňuje nás totiž, že v mozgu „niečo chystá“. Vtedy možno zahájiť intenzívnu liečbu a porážke zabrániť.

Príznaky TIA u diabetika nie je ľahké rozpoznať, pretože môžu pripomínať hypoglykemické stavy; preto po nich musia lekári pri diabetologických kontrolách cielene pátrať. Problémom a popisom TIA sme sa už zaoberali v predošlom článku.

Diabetik s podozrením na TIA musí byť čo najskôr vyšetrený neurológom. Cukrovkár by mal poznať počiatočné symptómy cievnej mozgovej príhody a vedieť odhadnúť, kedy treba zavolať prvú pomoc. Liečba, ktorá príde do 60 minút od prvých príznakoch, sľubuje dobrú prognózu. Čím neskôr dostane pacient adekvátnu pomoc, tým je poškodenie mozgu väčšie.

Výstražné príznaky mŕtvice:

  • slabosť, tŕpnutie v jednej nohe, jednej ruke, alebo v jednej polovici tváre, alebo na polovici tela,
  • znížená pohyblivosť,
  • ťažkosti pri chôdzi a zachovaní rovnováhy,
  • extrémne závraty,
  • zmätok,
  • ťažkosti s rozprávaním, alebo s porozumením reči iných,
  • dvojité videnie.

Pri týchto príznakoch treba ihneď volať prvú pomoc!

Vyhľadajte podpornú skupinu

Ak máte obavy, že svoj zdravotný stav nezvládnete, vyhľadajte ľudí, ktorí sa nachádzajú v podobnej situácii. Na Slovensku je v každom väčšom meste klub cukrovkárov, do ktorého sa môžete pridať. Pacienti si tu odovzdávajú neoceniteľné skúsenosti, dostávajú pozvánky na hodnotné prednášky, častokrát bezplatné.

Pozor však! Všetko, čo súvisí s liečbou alebo užívaním voľno-predajných prípravkov, vždy konzultujte so svojím lekárom. Neplatí totiž, že všetko, čo funguje u vášho kamaráta alebo suseda, bude fungovať aj u vás. Mnohé voľno-predajné prípravky môžu aj ublížiť, preto opatrne!

Zdroje:

http://www.stroke.org/sites/default/files/resources/DiabetesBrochure.pdf

https://www.healthline.com/health/diabetes/diabetes-and-stroke

https://www.stroke.org.uk/resources/diabetes-and-stroke

https://www.verywellhealth.com/risks-of-stroke-for-those-with-diabetes-1087608

https://www.ahajournals.org/doi/abs/10.1161/01.str.0000260100.71665.2f

https://www.touchneurology.com/articles/treatment-diabetes-after-acute-ischaemic-stroke

1 odpovedí na “Súvisí diabetes s cievnou mozgovou príhodou? Ako zvládnem dve diagnózy?

Pridaj komentár