Svalová únava: Vážne stavy, keď vás svalová slabosť len tak neprejde

Svalová únava alebo slabosť.

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Podlamujú sa vám nohy?

Cítite brnenie vo svaloch?

Nezvládnete to, čo kedysi?

Zrazu sa neviete pohnúť – ste ako paralyzovaní?

Nemusí to byť len vekom. Podobné ťažkosti môžeme mať aj pri viróze alebo chrípkovom ochorení.

Svalovú slabosť či bolestivosť pociťujeme aj po intenzívnejšej námahe – preženieme to s cvičením, alebo jednotvárnou fyzickou prácou. Takáto únava za deň-dva prejde.

Existujú však aj vážnejšie stavy a choroby, ktoré priamo súvisia s únavou alebo slabosťou svalov. Na tento článok ste asi nenarazili náhodne. Veríme, že vás správne nasmeruje.

Svalová únava a slabosť nemusia nič znamenať, ale…

Odborne sa svalovej slabosti hovorí myasténia. Zrazu, alebo postupne cítite, že vaše svaly sú menej výkonné – slabnú. Máte problémy s pohybom, svalstvo vás neposlúcha, ako by ste chceli, nevládzete.

Tento stav môže byť neškodný, pokiaľ ide o krátkodobé preťaženie svalov. No takisto môže ísť o príznak vážnej poruchy alebo choroby. A to si už vyžaduje liečbu, aby nedošlo k trvalej svalovej paralýze.

Svalovú únavu a slabosť nebagatelizujte! Najmä vtedy, ak nepoznáte jej príčinu. Nečakajte, že to prejde, radšej sa vyberte za odborníkom!

Neoplatí sa užívať ani voľnopredajné prípravky, pokiaľ neviete, v čom je problém. Väčšinou vám nijako nepomôžu, ale môžete si ublížiť. Čím skôr spoznáte správnu diagnózu, tým skôr dostanete ozajstnú liečbu.

Najčastejšie príčiny svalovej únavy a slabosti:

  • preťaženie – z tréningu alebo fyzickej práce,
  • zranenie – prasknutie svalového vlákna,
  • nezdravá strava – nedostatok minerálov a vitamínov,
  • nehody a poruchy – špeciálne tie, ktoré obmedzia pohyb, dokonca znehybnia človeka,
  • denervácia – dočasné alebo trvalé vyradenie určitého nervu z funkcie – tento stav môže vyvolať atrofiu svalstva, pretože ho nepoužívame,
  • psychické poruchy – aj depresie alebo úzkostné stavy môžu vyvolať slabosť vo svaloch,
  • užívanie niektorých liekov,
  • alkoholizmus
  • metabolické poruchy – napríklad hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy),
  • problémy s chrbticou,
  • poruchy krvného obehu.

Vážnejšie príčiny svalovej únavy alebo slabosti:

  • poškodenie miechy,
  • svalová dystrofia,
  • neurálne poruchy – sclerosis multiplex, Parkinsonova choroba, Amyotrofická laterálna skleróza, polyneuropatia,
  • poškodenie toxínmi,
  • vírusové infekcie – napr. obrna,
  • myozitída – extrémne opuchy svalovej hmoty,
  • rakovina,
  • cievna mozgová príhoda,
  • Pompeho choroba.

9 vážnych stavov, na ktoré vás upozorní práve svalová únava alebo slabosť

Vybrali sme pre vás 9 stavov a chorôb, pri ktorých sa objavuje svalová únava alebo slabosť. Ide buď o náhle vzniknuté stavy, alebo dlhodobé zdravotné problémy, ktoré zostávajú neodhalené. Možno sa tu nájdete aj vy.

1. Svalová únava alebo slabosť a cievna mozgová príhoda

Život ohrozujúce nervové ochorenie. Ide o poškodenie mozgu, kvôli prerušeniu prietoku krvi do niektorej oblasti mozgu. Na to, aby sme mohli hýbať končatinami, je nevyhnutná spolupráca viacerých oblastí mozgu. Ide o zložitý proces, to iba nám sa zdá, že všetko beží ľahko a „samo od seba“.

Cievna mozgová príhoda sa prejaví náhlou slabosťou jednej polovice tela, teda aj končatín. Zvyčajne poklesne aj kútik úst. Šanca na zotavenie sa zvyšuje, ak pacient dostane čo najskôr liečbu. Oslabenie svalových funkcií je individuálne.

2. Guillain-Barreov syndróm (GBS)

Život ohrozujúce nervové ochorenie. Začína sa tŕpnutím alebo znecitlivením v nohách, čo rýchlo postupuje do horných partií tela. Najnebezpečnejší je stav, keď sú oslabené svaly hrudníka. K smrti dochádza po zlyhaní dýchania.

Aj preto sa u pacienta sledujú hladinu kyslíka a dýchacie schopnosti. V ťažkých štádiách je človek napojený na externý prístroj, ktorý „dýcha“ za neho. Našťastie, existujú lieky, ktoré spomaľujú rozvoj ochorenia, zmierňujú jeho príznaky.

Napriek liečbe však môžete vnímať miernu slabosť a nezvyčajné pocity v nohách, a to aj niekoľko mesiacov či rokov. Náhle znecitlivenie, brnenie alebo slabosť v nohách, sú signály, aby ste okamžite vyhľadali lekársku pomoc.

Aký je rozdiel medzi GBS a mozgovou príhodou? GBS ovplyvňuje obe strany tela, cievna mozgová príhoda zvyčajne iba jednu.

3. Skleróza multiplex (SM)

Toto neurologické ochorenie charakterizujú epizódy slabosti, ale aj strata zraku, poruchy vnímania, či iné neurologické problémy. Skleróza multiplex obvykle spôsobuje slabosť jednej alebo oboch nôh.

Pre „esemku“ je typické epizódové striedanie príznakov. Tieto epizódy trvajú niekoľko týždňov alebo mesiacov. Po nich sa príznaky zmiernia, až kým nepríde ďalšia epizóda.

Diagnostika SM vyžaduje dlhší čas a vyhodnotenie viacerých diagnostických testov. Dnes už existuje niekoľko účinných spôsobov liečby. Na Slovensku žije s „esemkou“ asi 8 000 ľudí.

4. Amyotrofická laterálna skleróza (ALS)

Veľmi vážna, smrteľná choroba. Hovorí sa jej aj Lou Gehrigova choroba – po slávnom baseballovom hráčovi Lou Gehrigovi. Trpel ňou aj slávny anglický fyzik, kozmológ a matematik Stephen Hawking, ktorý minulý rok zomrel.

ALS spôsobuje telesnú slabosť, až silnú únavu svalstva celého tela. Našťastie – nezasahuje do myslenia alebo zraku. Všetko sa začína miernymi svalovými zášklbmi, neskôr sa pridáva brnenie. V pokročilejšom štádiu sa tieto príznaky nedajú ignorovať.

ALS je dodnes nevyliečiteľná diagnóza. Stav sa v priebehu rokov rapídne zhoršuje. Môže to dôjsť až do štádia, že človek nedokáže hovoriť, pritom je schopný triezveho uvažovania a vnímania.

Hovorí sa, že pacienti s ALS sú uväznení vo vlastných telách. Uvažujú, vnímajú, mnohokrát majú priam geniálne myšlienky – len ich nedokážu povedať, napísať. Vďaka novej technológii však môžu komunikovať pohybmi očí.

5. Neuropatia

Neuropatia je ochorenie nervov, ktoré oslabujeznecitlivuje svaly. Príznaky sa objavujú postupne, na začiatku to môže byť hlavne brnenie. Aj keď samotná neuropatia nie je smrteľná, významne zasahuje do života – silnými bolesťami, zhoršenou pohyblivosťou.

Hoci sa neuropatia dá s pomocou lekárov zvládnuť, poškodenie nervov už nie je možné úplne zvrátiť. Preto je dôležité, aby odborníci diagnostikoval ochorenie ešte predtým, ako dôjde k poškodeniu nervov.

Existujú rôzne príčiny neuropatie – no niekedy si za ňu môžeme sami. Najčastejšou chybou je nadmerná konzumácia alkoholu, zanedbaná cukrovka alebo nezdravá strava.

Svalová únava
Keď sa nehýbeme a zle stravujeme, svalová únava je logickým výsledkom (foto: AdobeStock.com)

6. Duchennova svalová dystrofia

Duchennova svalová dystrofia takmer výlučne postihuje mužské pohlavie. Príčinou choroby je mutácia génu pre bielkovinu – dystrofínu. Tento gén je súčasťou všetkých svalových buniek v tele, chráni ich pred poškodením.

Keď správne vytvorený dystrofín chýba, nahromadené poškodenia neskôr vedú k zániku svalovej bunky. Približne každý tretí pacient má nielen telesné ťažkosti, ale aj problémy s učením, so správaním, či so zmenami nálad.

Na začiatku života sa choroba prejavuje minimálne. Základné príznaky vychádzajú z poškodenia svalových buniek. U detí sa spomaľuje motorický vývoj, to znamená, že môžu mať problémy so zdvíhaním hlavy, zdvíhaním sa zo zeme, s chôdzou (aj do schodov), behaním či skákaním.

Ďalšie symptómy:

  • chôdza po špičkách,
  • časté padanie,
  • vystúpený hrudník,
  • silnejšie lýtkové svaly,
  • problémy s rečou.

7. Úrazy miechy, nôh, panvy

Miechu chráni chrbtica. Keď je poškodená úrazom alebo ochorením, môže dôjsť nielen k oslabeniu, ale dokonca k ochrnutiu svalov nôh. Existuje tiež zriedkavý typ cievnej príhody – infarkt miechy. Aj ten môže spôsobiť svalovú slabosť.

Mnohí si myslia, že keď necítia bolesť, sú v poriadku. Ak sú však nervy v oblasti poškodené, nemusia cítiť žiadnu bolesť, ale slabosť nôh vnímať budú. Aj úrazy nôh alebo panvy môžu poškodiť svalstvo.

8. Toxíny

Fungovanie svalov ovplyvňujú aj rôzne škodliviny. Toxíny sa nachádzajú všade naokolo – vo vzduchu, v potravinách a nápojoch, v liekoch, v oblečení, v dezinfekčných prípravkoch, či v kozmetických produktoch.

Ak začnete pociťovať svalovú slabosť alebo únavu pri užívaní nových liekov, oznámte tieto príznaky čo najskôr lekárovi. Svalovú slabosť môže spôsobiť i chemoterapia, či otrava olovom.

9. Rakovina

Spájať akúkoľvek svalovú slabosť hneď s rakovinou, nie je veľmi rozumné. Napriek tomu – pretrvávajúca alebo stupňujúca sa slabosť svalov, či veľká svalová únava, môže byť jedným z prvých príznakov rakoviny mozgu alebo chrbtice.

Aj nádory z iných častí tela môžu metastázovať do mozgu alebo chrbtice, čo sa prejaví svalovými problémami, najmä v nohách. Ak máte akékoľvek podozrenie, navštívte čo najskôr lekára. Urobí vám krvný obraz, zhodnotí onkomarkery, pošle vás na CT či magnetickú rezonanciu.

Informácie v článku „Svalová únava: Vážne stavy, keď vás svalová slabosť len tak neprejde“ nenahrádzajú vyšetrenie v zdravotníckom zariadení. Uvedené diagnózy by mal stanoviť lekár.

Podporujeme projekt:

Viac informácií a kontakty na motivátorov nájdete na www.smesirovni.sk. 

Zdroje:

https://stiwell.medel.com/en/neurorehabilitation/muscle-weakness/symptoms-and-causes-of-muscle-weakness
https://www.healthline.com/symptom/muscle-weakness
https://www.uofmhealth.org/health-library/wkfat
https://www.verywellhealth.com/causes-of-leg-weakness-4122329

Pridaj komentár