Svetový deň zraku 2015: 60 % ľudí trpí očnou chybou, rieši ju len každý štvrtý

Na svete žije viac ako sedem miliárd ľudí, z toho štyri miliardy trápia očné problémy.

Najčastejšími sú dioptrické chyby, ktoré však rieši len každý štvrtý z nás.

Najčastejšie ide o krátkozrakosť, ktorou v súčasnosti trpí tretina ľudí na svete. Hovorí sa o nej, ako o novej epidémii, či civilizačnom ochorení 21. storočia.

Dôležitosť liečby očných ochorení pripomína tradične Svetový deň zraku, ktorý slávime tento rok vo štvrtok, 8. októbra.

Keď nevidíte, že nevidíte

Zhoršený zrak môžeme často úplne prehliadnuť. Ľudia vraj niekedy stratia až 50 % videnia, a stále o tom nevedia. Neskorigované dioptrie nám pritom vedia pekne „osladiť“ život.

„Ak nedáme svojmu zraku potrebnú korekciu, koledujeme si o bolesti hlavy, únavu, horšie sústredenie počas pracovného dňa, padanie vlasov, a čo je najhoršie, zvýšené riziko nehodovosti za volantom,“ vystríha očná lekárka a chirurgička, MUDr. Adriana Smorádková.

Ak by sme podľa očných odborníkov podstúpili raz ročne očnú prehliadku, vyhli by sme sa mnohým komplikáciám.

Svetový deň zraku šoférovanie

Mínusové problémy

Krátkozrakosť lekári označujú mínusovým znamienkom. Najnižším stupňom je nízka krátkozrakosť (do -3 dioptrií), ktorá sa začína vyvíjať už v školskom veku, a po dvadsiatom roku života sa obyčajne zastaví.

Stredná krátkozrakosť (-3,25 do -6,5 dioptrie) sa začína podobne, po dvadsiatke by sa nemala zhoršovať.

Vysoká krátkozrakosť (nad -6,75 dioptrie) sa po dvadsiatke buď pomaly zastaví, alebo sa aj v dospelosti dlhodobo zhoršuje, a jej rozvoj sa ukončí až okolo tridsiatky.

Okuliare z nosa neskladajte!

Liečba krátkozrakosti má tri možnosti – dioptrické okuliare, kontaktné šošovky, alebo operáciu očí laserom či vnútroočnou metódou. V prvých dvoch prípadoch zabudnite na mýtus, že ak okuliare budete mať nonstop na nose, zrak vám „zlenivie“.

Ide o nebezpečnú poveru, ktorá ľudí núti okuliare odložiť, aby si – bez nich – „precvičili zrak“. Oční lekári zdôrazňujú, že hoci nosíte „trištvrťky“ alebo „jednotky“, okuliare by ste mali mať na nose neustále.

Svetový deň zraku bolesť hlavy

„Nízke dioptrické chyby spôsobujú často oveľa väčšie problémy, než vysoké. Bez potrebnej korekcie sa zrakové centrá v mozgu snažia rozmazaný obraz takpovediac dokresliť, čo človeka – z dlhodobého hľadiska – veľmi namáha. To sa prejaví zvýšenou únavou, bolesťami hlavy, či inými problémami. Odoznejú až vo chvíli, keď začnete nosiť kontaktné šošovky či okuliare poriadne, alebo sa dioptrií zbavíte trvalo – laserovým či vnútroočným zákrokom,“ hovorí lekárka.

Hoci dioptrické okuliare aj šošovky prešli za ostatné rok veľkým kvalitatívnym vývojom, stále viac ľudí túži, oslobodiť sa od dioptrií natrvalo.

„Dôvodom, pre ktorý sa ľudia túžia zbaviť okuliarov, už nie je len samotné videnie, ale aj lepšie výkony v práci a v súkromnom živote,“  dodáva MUDr. Smorádková.

Žiadna operácia nie je pre všetkých

Chirurgické technológie na odstránenie krátkozrakosti za ostatné roky pokročili míľovými krokmi. Viaceré operačné metódy prinášajú želané, dokonalé videnie už v deň zákroku, a sú celkom bezbolestné, bez žiadnych následkov. Wow efekt je však nutné zvážiť z viacerých aspektov.

„Žiadna operačná metóda nie je paušálne vhodná pre všetkých. Ak klinika ponúka iba jedinú chirurgickú metódu, časť pacientov odlaseruje nesprávne,“ vystríha chirurgička.

Kľúčové je podľa nej precízne vyšetrenie, ktoré trvá obyčajne aj tri hodiny.

Svetový deň zraku 2015 vyšetrenie

„Až v jeho závere, po vyšetrení desiatok parametrov a detailov, vrátane vyšetrení v rozkvapkanej zrenici, môže lekársky tím vybrať pre pacienta operačnú metódu priamo na mieru.“

Trendom vo svete (a už aj na Slovensku) sú šetrné a bezbolestné laserové operácie femtosekundovým laserom, pri ktorých oční chirurgovia už neodstraňujú najjemnejšiu vrstvu očnej rohovky. Novinkou sú zákroky, ktoré dostali vo svete označenie ako 3 generácia laserových operácií.

Femtosekundový laser vykonáva celý zákrok sám. Excimerový laser, ktorý spaľuje rohovku, už nie je viac potrebný.

Laser – oproti doterajším metódam – vstupuje do oka laserovým lúčom cez miniatúrny vstup v tvare „úsmevu“.

„Operácia je vďaka tomu šetrná, bezbolestná, pacient na druhý deň dokáže bez problémov fungovať, a už o niekoľko dní opäť aktívne žiť, pracovať, dokonca aj športovať,“ uzatvára chirurgička.

Svetový deň zraku operácia športovanie

Zdroj: www.neovizia.sk

Redakčne upravené a krátené (jam)

Fotografie: NeoVízia a shutterstock.com

Pridaj komentár