Tehotenstvo po 40? Nepremeškajte lepšie roky na prvé dieťa

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Doba sa zmenila. Kým naše mamy a babičky rodili ako mladučké a často jedno dieťa za druhým, dnes vnímame založenie rodiny inak. Vieme, že tehotenstvo do veku 35 rokov má viac výhod – nižšie riziko potratu, tehotenských komplikácií matky, akým je napr. infarkt placenty, i vrodených chýb dieťaťa. Avšak niekedy sa telu ani životnej situácii rozkázať nedá. Možno nenájdete vhodného kandidáta na otca dieťaťa alebo nemáte vybudované zázemie, kde by mohlo pokojne a bezpečne rásť. Treba po štyridsiatke vzdať všetky šance? Či zabúdame na tikot svojich biologických hodín?

Pozrime sa na to v číslach

Zatiaľ čo naše mamy a babky rodili už v 18. roku a v 30. roku boli starými dievkami, dnes rodíme výrazne neskôr. Ak sa na to pozrieme v číslach, priemerný vek prvorodičky na Slovensku je 27,8 roka. Dokonca na západnom Slovensku je to 30,7 roka a každým rokom toto číslo stúpa.

Medzi vekom a plodnosťou ženy je nepriama úmernosť. Preto by ste si mali rozmyslieť, či naozaj chcete čakať tak dlho, kým sa stanete mamou – ak máte na to podmienky. Samozrejme, nejde len o to, že sa na bábätku viac „nadriete“, ale aj o jeho a vaše zdravie.

Nie vždy to vieme ovplyvniť – vek, keď splodíme prvé dieťa, rozhodne nezávisí len od nás.

Tehotná žena pri notebooku
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Plánujete mať prvé dieťa po štyridsiatke?

Často čítame na internete, že mediálne hviezdy porodili krásne zdravé deti po 40. Neraz nevidíme druhú stranu mince. Nevieme, či počali dieťa prirodzene alebo cestou umelého oplodnenia, či nezískali darované vajíčka ani aké komplikácie mali počas tehotenstva a po pôrode.

Mamičky, ktoré otehotnejú po prvýkrát až po veku 40 rokov, to zvyčajne neplánujú zámerne – dlhé roky vopred. Nepovedia si v tridsiatke: „Chcem otehotnieť až o desať rokov neskôr!“ Jednoducho, správne okolnosti na potomstvo nastanú až v tomto období. Samozrejme, musíme si byť vedomé aj možných rizík. Je ich menej, ak v tomto veku nosíte v brušku druhé, tretie dieťatko… Ale, samozrejme, viac ako keby ste mali o 10 rokov menej. Napriek tomu to neznamená, že vaše dieťa alebo vy ste odsúdená na komplikácie.

Úroveň starostlivosti aj o staršie mamičky sa za posledné roky výrazne zvýšila. Navyše, aj v minulosti mnohé ženy rodili prakticky až do menopauzy – len sa to nemedializovalo.

Počatie nie je len záležitosťou ženy

Schopnosť počať dieťa je vždy záležitosťou páru, rozhodne nie len ženy. Dnes vieme, že aj vek muža výrazne ovplyvňuje kvalitu jeho spermií. Nejde len o schopnosť oplodniť vajíčko, ale aj o vrodené príčiny neplodnosti.  

Za potratom teda nemusí byť len „chyba ženy“, ale aj stav, vek muža a jeho spermií.

Riziká otehotnenia po 40

K pribúdajúcemu veku patrí aj zvýšený výskyt ochorení. A práve tie môžu byť jednou z komplikácií pri tehotenstve vo vyššom veku. Patria sem napríklad:

Treba rátať aj s častejšími pôrodnými a popôrodnými komplikáciami.

Ultrazvuk v tehotenstve
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Otehotnela som po 40

Pri tehotenstve vo vyššom veku vám gynekológ navrhne zvýšenú prenatálnu starostlivosť o matku a dieťa. Najmä v prvom a v druhom trimestri podstúpite podrobné sonografické vyšetrenia plodu. No úplne najdôležitejšie je nestresovať sa.

Lekár vie, čo má robiť. Sleduje rôzne deformity, vývojové chyby. Ak zistí zvýšenú pravdepodobnosť nejakého ochorenia, navrhne vám ďalšie testy, napríklad – odber plodovej vody.

Okrem pravidelných vyšetrení počas tehotenstva je dôležité, aby ste si s gynekológom prediskutovali možnosť ochrany pred rizikami či komplikáciami. Aj mladé mamičky by mali dbať o zdravú stravu a dostatok pohybu.

Potraviny s obsahom D vitaminu
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Najväčší úspech v oboch prípadoch dosiahnete:

  • zdravou stravou s vysokým obsahom zeleniny a chudých bielkovín,
  • dopĺňaním kyseliny listovej a vitamínu D,
  • abstinenciou od alkoholu aj fajčenia,
  • pravidelnou odbornou kontrolou, do ktorej patria aj skríningové testy.

Informujte lekára o všetkých problémoch a stavoch, ktoré vás trápia, vrátane psychických.

Prvorodička po 40

Organizmus ženy, ktorá už rodila, je po 40. roku lepšie pripravený na zmeny spôsobené tehotenstvom. Naopak, pre prvorodičku je tehotenstvo náročnejšou zmenou a záťažou.

U štyridsiatničiek sa častejšie vyskytuje tehotenská cukrovka, vysoký krvný tlak, ochorenia pečeneobličiek. Ani pružnosť pôrodných ciest už nemusí byť ako kedysi. Všetko však súvisí s tým, ako sa žena pred otehotnením o svoje telo starala. A dnes už vieme, že je dôležitá aj životospráva otca.

Sú prípady, a nie je ich málo, keď má „dvadsiatka“ telo v horšom stave ako 40-ročná žena, ktorá sa zdravo stravuje, cvičí a je plná energie. Tiež je známe, že stres má veľmi negatívny vplyv na tehotenstvo – častejšie ho prežívajú mladšie ročníky ako zrelé ženy, ktoré majú vytvorené zázemie a po dieťati skutočne túžili, neraz dlhé roky.

Najčastejšie poruchy detí starších prvorodičiek

K najčastejším poruchám u detí starších prvorodičiek patria vývojové chyby – rázštepy chrbtice, perypodnebia. Častejšie sa rodia aj deti s Downovým syndrómom. Prečo sa to vôbec deje?

Vývojové chyby vznikajú hlavne v dôsledku mutácie genetickej informácie v pohlavných bunkách ženy alebo muža. Vznikajú pôsobením rôznych fyzikálnych, chemických alebo biologických mutagénov, ako napríklad:

Čím sme starší, tým sa viac vystavujeme týmto mutagénom. Aj preto je vyšší výskyt vývojových chýb u detí, ktoré splodili starší rodičia.

tehotenstvo po 40 cisársky rez
Zdroj foto: AdobeStock.com

Matka dvadsiatnička vs. matka štyridsiatnička

Obdobie medzi 20. a 30. rokom života považujú odborníci za najlepší čas na splodenie dieťa. Dôvodov je mnoho, za všetky spomeňme, že žena má v tomto veku pravidelnú menštruáciu aj hormóny v správnej hladine, a teda je vyššia šanca na oplodnenie. Nižšie sú tiež riziká zdravotných komplikácií u matky i dieťaťa.

Mladšie ženy častejšie rodia spontánne a samotný pôrod zvládajú lepšie ako staršia prvorodička. Avšak je to opäť individuálne.

Hovorí sa, že mladšie matky majú aj pri výchove viac životnej energie – sú hravejšie, výchovu dieťaťa zvládajú s väčšou s ľahkosťou, s humorom. To však tiež nemusí byť vždy pravda.

Na druhej strane, štyridsiatnička má spravidla pevnejšie zázemie, nebýva v prenájme ani s rodičmi, finančne je lepšie zabezpečená. Je zrelá, uvedomelá, po dieťati túžila. Vie s ním cielene a zodpovednejšie pracovať.

tehotenstvo vo vyššom veku
Zdroj foto: AdobeStock.com

Má tehotenstvo po 40. roku nejaké výhody?

Možno vás to prekvapí, ale áno. Niektoré výskumy naznačujú, že tehotenstvo v staršom veku môže mať aj pozitíva:

  • podporuje zdravie mozgu matky a spomaľuje jeho starnutie,
  • zvyšuje dĺžku života matky,
  • deti majú lepšie vzdelávacie výsledky a vyššie skóre v testoch.

Podčiarknuté a zhrnuté: Nezahadzujte žiadnu šancu, ktorú myslíte úprimne a na ktorú sa cítite a tešíte. Určite sa však vopred poraďte s lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav. Avšak aj po 40. roku sa rodia zdravé a krásne deti.

Zdroje:

https://www.pregnancybirthbaby.org.au/being-pregnant-after-40

https://www.verywellfamily.com/what-are-the-chances-of-getting-pregnant-after-40-1960287

https://www.fertilitypreservation.org/blog/what-to-know-about-pregnancy-after-40

https://www.babycentre.co.uk/a1013991/getting-pregnant-in-your-40s

https://www.healthline.com/health/pregnancy/having-a-baby-at-40

https://www.pregnancybirthbaby.org.au/being-pregnant-after-40

1 odpovedí na “Tehotenstvo po 40? Nepremeškajte lepšie roky na prvé dieťa

  1. Spätné upozornenie: Ančovičky: slaná delikatesa pre vaše zdravie - Swiss natural

Pridaj komentár